Меню сайту

Тіньова складова національної економіки та напрямки протидії

Світовий історичний досвід господарювання показує, по-перше, що "тіньова" економіка у різних масштабах існувала практично у всіх економічних системах, по-друге, - багатогранність її форм розширялася пропорційно до рівня розвитку суспільних відносин і, по-третє, - по мірі розвитку боротьби з нею вона посилювала свою функцію самовідтворення. Оскільки "тіньова" економіка існує в умовах різних соціально-економічних систем, то її особливості та різноманітність форм визначаються специфічністю того чи іншого етапу економічного розвитку країни, національними традиціями.

"Тіньова" економіка не є породженням перебудови економічних, соціальних і політичних відносин в Україні. В період ринкових реформ відбулося лише її бурхливе зростання та реструктуризація (зміна форм і механізмів).

Змінилася її організація. Якщо раніше "тіньова" економіка включала в себе такі елементи, як дрібні крадіжки продукції, приписки, хабарництво, підпільне виробництво продукції, то наприкінці ХХ століття стала формуватися складна розгалужена система, яка мала вже спеціалізацію, своїх лідерів та "авторитетів". За розрахунками спеціалістів, з початку 60-их і до кінця 80-их років "тіньовий" сектор економіки колишнього Союзу зріс у 30 разів і досяг позначки понад 20 % національного доходу.

Однією з причин розвитку "тіньового" сектору економіки було чинне на той час законодавство та існуюча економічна політика, яка не давала підприємливим та ініціативним людям реалізувати свої можливості легальним шляхом. Саме тоді з'явилися у великій кількості різні нелегальні "підпільні" цехи або такі, що діяли під прикриттям легальних державних підприємств. Після набуття Україною незалежності "тіньова" економіка стрімко набрала темпи.

Почали формуватися та набирати сили мафіозно-спекулятивні та кримінальні структури, чий капітал примножувався на грунті не лише пограбувань та майнових переділів, а й невиваженої інфляційної політики держави, невпорядкованості її кредитно-фінансової та банківської систем.

    Подібні статті по економіці

    Державне регулювання підприємництва
    Державне регулювання підприємництва є напрямом державної політики, спрямованим на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між ре ...

    Інститути та засоби управління зовнішньою торгівлею на національному рівні
    Система державних органів управління зовнішньоекономічною діяльністю. Принципова структура інститутів, що управляють зовнішньоекономічною сферою, і в промислове розвинутих країнах, і в краї ...

    Вимір і забезпечення підвищення якості і конкурентоспроможності продукції
    В умовах переходу до ринку успіх кожного конкретного товаровиробника оцінюється за рівнем ефективності виробництва, обумовленої в першу чергу ступенем задоволення потреб суспільства з на ...

    Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.