Меню сайту

Методика аналізу матеріальних витрат та собівартості продукції

Приватні показники матеріаломісткості застосовуються для характеристики ефективності використання окремих видів матеріальних ресурсів (металоємність та ін.), а також для характеристики рівня матеріаломісткості окремих виробів (відношення вартості всіх спожитих матеріалів на одиницю продукції до її оптової ціни).

За допомогою приватних показників матеріаломісткості аналізується зміна загальної матеріаломісткості товарної продукції під впливом структорного сдвігу в споживанні матеріальних ресурсів (сировини, матеріалу тощо). Матеріаломісткість продукції (ЧМЕі), в свою чергу, залежить від питомої матеріаломісткості продукції (УМЕі) (вартості витрачених матеріалів на одиницю продукції) та рівня відпускних цін на продукцію (ЦПі):

(1.10)

В процесі аналізу фактичний рівень показника ефективності використання матеріалів порівнюють з плановим, вивчають їх динаміку і причини зміни, а також вплив на обсяг виробництва продукції.

Результати аналізу матеріальних витрат використовуються при нормуванні витрат сировини і матеріалів на виготовлення продукції, а також при визначенні загальної потреби в матеріальних ресурсах на виконання виробничої програму.

Рішення аналітичних завдань з оцінки ефективності використання матеріальних ресурсів і забезпеченості підприємства сировиною і матеріалами є завданням логістики, зокрема щодо складання заявок, вибору постачальників, управлінню запасами, певної оптимальної партії ресурсів.

На основі проведеного аналізу в укладанні здійснюють підрахунок резервів підвищення ефективності використання матеріальних ресурсів, невикористовуваних в звітному році. Ними можуть бути підвищення технічного рівня виробництва за рахунок впровадження нових виробничих технологій, механізації та автоматизації виробничих процесів, зміна конструкцій і технологічних характеристик виробів, поліпшення організації та обслуговування виробництва, поліпшення МТС і використання матеріальних ресурсів та ін. Економія (Е) від даних заходів може бути визначена за формулою:

, де (1.11)

Н1, Н0 - норма витрачання матеріалу до і після впровадження заходу;

ЦМ - ціна матеріалуВП - випуск продукції в натуральному вираженні з моменту впровадження заходу і до кінця року;

Змр - витрати пов'язані з впровадженням заходу [27,ст.75] .

Аналіз собівартості продукції, робіт і послуг має виключно важливе значення. Він дозволяє виявити тенденції зміни даного показника, виконання плану за його рівнем, визначити вплив факторів на його приріст і на цій основі дати оцінку роботи підприємства щодо використання можливостей та встановити резерви зниження собівартості продукції. Аналіз собівартості починають з аналізу динаміки собівартості всієї товарної продукції.

Таким чином, правильна оцінка та аналіз матеріальних витрат в собівартості продукції є важливим фактором підвищення ефективності виробництва, а відповідно збільшення прибутковості, що є основною метою діяльності підприємства.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Управління конкурентоспроможностю підприємства ресторанного господарства в умовах глобалізації
Актуальність теми. З розвитком ринкових відносин відбувається становлення і формування конкурентного середовища в національній економіці. Підвищення жорсткості методів та форм проявленн ...

Державне регулювання підприємництва
Державне регулювання підприємництва є напрямом державної політики, спрямованим на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між ре ...

Центральний банк і монетарна політика
Гроші - важливий елемент ринкової системи господарства, і стабільність грошової системи держави - обов’язкова умова нормального функціювання всієї національної економіки. Розлад гро ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.