Шляхи підвищення ефективності грошово-кредитного регулювання в Україні
Висновки
Таким чином, під грошово-кредитною (монетарною) політикою розуміють комплекс взаємозв’язаних, скоординованих на досягнення певних цілей заходів щодо регулювання грошового ринку, які проводить держава через свій центральний банк. У своєму впливі на реальну економіку вона взаємодіє з фіскальною, ціновою, інвестиційною та структурною політикою.
Головним завданням монетарної політики є визначення реального попиту на гроші з боку економічних агентів і забезпечення відповідної пропозиції грошей, яка б відповідала запланованому зростанню обсягу виробництва без загрози стабільності національної валюти та грошово- кредитного ринку в цілому, а також запобігала розвитку інфляції за рахунок монетарної складової.
Хоча регулятивні заходи монетарної політики здійснюються безпосередньо в грошово-кредитній сфері, її ефект не обмежується цією сферою, а проявляється також у реальній економіці завдяки впливу монетарних змін на виробництво, інвестиції, зайнятість тощо. Тому монетарна політика по суті є складовою загальної економічної політики держави. У своєму впливі на реальну економіку вона взаємодіє з фіскальною, ціновою, інвестиційною, структурною політикою. За механізмом дії та характером впливу на реальну економіку вона разом з фіскальною становить кон’юнктурну політику
Грошово-кредитна політика здійсню вплив на економічне середовище за допомогою певного інструментарію. Наявні в розпорядженні центрального банку інструменти грошово-кредитного регулювання поділяються прямі та опосередковані.
Найпоширенішим і найдієвішим засобом непрямого впливу на економіку є операції на відкритому ринку. Вони не мають різкого негативного впливу на ефективність роботи банків, легко контролюються центральним банком і результат дії цього засобу виявляється дуже швидко.
Інструменти прямої дії відіграють певну роль у грошово-кредитній політиці, яку проводять центральні банки країн із розвиненою ринковою економікою, але більш активно вони використовуються центральними банками країн, що розвиваються, а також країн із перехідною економікою.
Грошово-кредитна політика визначається урядом країни, але в життя запроваджується центральним банком. Тому багато в чому ефективність грошово-кредитного регулювання залежить як від політичної ситуації в країні в цілому, так і від взаємовідносин між законодавчою владою та центральним банком зокрема.
Звичайно виважена монетарна політика не є універсальним знаряддям для досягнення економічної стабільності, адже збої в будь-якій ланці ринкових змінних можуть звести нанівець вплив грошово-кредитної політики або суттєво зменшити її позитивний результат.
В Україні головним суб’єктом грошово-кредитної політики є Національний банк. Крім нього, у виробленні грошово-кредитної політики беруть участь таки органи державного регулювання економіки - Міністерство фінансів, Міністерство економіки, безпосередньо уряд та Верховна Рада. НБУ здійснює свою діяльність самостійно, незалежно від органів державної влади. Він підзвітний Президенту та Верховній Раді України.
Формування грошово-кредитної політики будь-якої держави - це складний процес, який завжди пов'язаний з особливостями економічного та соціального середовища, оскільки саме вони визначають основні завдання даної політики. В Україні виділяють чотири основні етапи формування грошово-кредитної політики для кожного з яких виокремлено певні особливості розробки й реалізації цієї політики.
На даному етапі існує безліч недоліків у проведенні грошово-кредитної політики. В умовах фінансової нестабільності НБУ продовжує визначати основним своїм завданням підтримання стійкості національної одиниці, але вважає також перспективним перехід до режиму інфляційного таргетування, оскільки світовий досвід засвідчує, що саме цінова стабільність є основною умовою сталого довгострокового економічного зростання.
Подібні статті по економіці
Управління основними засобами підприємства
Проблема підвищення ефективності
використання основних фондів і виробничих потужностей - одна з найважливіших у
господарській діяльності підприємства. При вивченні значення кожного елеме ...
Франчайзинг як засіб мінімізації підприємницьких ризиків
Актуальність теми. Для української
економіки питання розвитку підприємництва вирішується протягом двох десятиліть,
проте ще і досі не втратило своєї актуальності. Постійні спроби зблизит ...
Ефективність використання оборотних коштів підприємства і шляхи її підвищення
кошти управління
Господарсько-підприємницька
діяльність неможлива без оборотних коштів. У процесі управління підприємством
дуже важливо правильно визначити потребу в оборотних коштах. Вел ...