Доходи бюджету
Державний бюджет країни складається з доходів (надходжень) і видатків (витрат). Кожна країна має свою структуру доходів і видатків. Структура видатків і доходів бюджету кожної держави визначається економічним ладом суспільства, природою і функціями держави [9, c. 126].
Попри всю різноманітність державних підходів до формування і використання бюджету у них є спільні риси. Доходна частина складається в основному з податкових надходжень, менша частина - це неподаткові надходження.
Державні доходи - це грошові відносини з приводу розподілу вартості ВВП, це частина ВВП, що використовується державою для здійснення своїх функцій. Вони об’єднуються у централізовані фінансові ресурси і зосереджуються у державному бюджеті.
Доходи бюджету утворюються за рахунок сплати фізичними і юридичними особами податків, зборівта інших обов’язкових платежів, надходжень з інших джерел, встановлених законодавством.
Доходна база всіх бюджетів формується за рахунок закріплених законами держави джерел доходів по відповідній ланці бюджетної системи. Доходи держави надходять і витрачаються на основі відповідних законодавчих і нормативних документів.
Доходи бюджету формуються за рахунок наступних основних джерел:
) податки;
) плата за послуги;
) позики;
) продаж активів.
Для забезпечення виконання своїх функцій уряд використовує ці джерела доходів.
Такий вид доходу, як плата за послуги характеризується принципом плати у відповідності з одержаним доходом особи. Особи, які не хочуть купляти певний вид послуг не будуть платити за них. Цей вид державних доходів оплачується відповідно спожитій величині.
Деякі послуги тільки частково оплачуються користувачами, а решта видатків субсидуються з інших джерел. Причинами субсидування є:
) не кожен споживач може дозволити собі платити повну вартість послуг;
) одержання кожним прямої і непрямої вигоди від користування даним видом послуги. Прикладом прямої і непрямої вигоди може бути - пряму вигоду отримують громадяни, які користуються громадським транспортом і потрапляють на потрібне місце, непряму - інші особи від зменшення скупченості на тротуарах та вулицях.
Використовується велика кількість позичкових інструментів для підтримання інших джерел доходів.
Позики є засобом управління економічними циклами та поточними потребами, які не можуть бути забезпечені іншими джерелами доходів [5, c. 16].
Раніше позики виступали надзвичайним джерелом доходів, коли уряди змушені були покривати ними дефіцит при виконанні бюджету. Тепер вони стали надзвичайним джерелом доходів. У багатьох країнах бюджетні дефіцити стали враховуватися під час складання бюджету, а розмір позик, як і податків, установлюється до початку виконання бюджету. У зв’язку зі збільшенням бюджетних дефіцитів, розриву між податковими надходженнями і бюджетними видатками, частка позик зростає і сягає іноді 10% і більше.
Особливо важливу роль відіграють позики у період війни, стихій, економічних криз, коли податки не здатні швидко мобілізувати великі фінансові ресурси [2, c. 362].
Розрізняють такі типи позик:
) загальні облігації - цей тип довгострокових позик призначений фінансувати в основному довгострокові капітальні вкладення - водопостачання, будівництво доріг;
Подібні статті по економіці
Товарне виробництво
Життя людського суспільства складна, багатогранна та сповнена
протиріч. Майже у всьому світі, щоб вижити, людина повинна працювати, тому що
оточуючі його речі у своєму природному стані, ...
Господарська діяльність ВАТ Київський завод безалкогольних напоїв Росинка
Метою
виробничої практики є ознайомитися із господарською діяльністю ВАТ «Київський
завод безалкогольних напоїв «Росинка», дослідити її стан та економічні
показники, що її відображають. ...
Економіка соціальної орієнтації та проблеми її формування в постсоціалістичних країнах
У
світовій системі економіки чималу роль грають колишні соціалістичні країни. До
цієї групи відносяться країни, у яких довгий час існував соціалістичний режим.
Розглянемо основні тенд ...