Визначення ринку
Ринок - сукупність економічних відносин, що базуються на регулярних обмінних операціях між виробниками товарів (послуг) і споживачами. Обмін зазвичай відбувається на добровільній основі у формі еквівалентного обміну на гроші (торгівля) або інші товари (бартер). При вільному доступі на ринок як виробників, так і споживачів обмін відбувається в умовах конкуренції.
Одним з головних критеріїв ринку є наявність конкуренції. Щоб ринок був конкурентоспроможним, має бути кілька незалежних один від одного покупців і продавців. Конкурентними вважаються ринки зі значним числом незалежних учасників. Ринок з одним продавцем і декількома покупцями - є монополія. Ринок одного покупця і декількох продавців - є монопсонія. Це крайнощі недосконалої конкуренції.
Іншими словами, ринок - місце взаємодії продавців і покупців для визначення ціни та необхідної кількості товару. Походження терміну пов'язують з німецьким словом «Ring», що означає кільце, оскільки ринок у сучасному визначенні має трохи інше значення. Зараз ринок може і не бути матеріальним, а раніше це виглядало так: центр середньовічного міста був площею з будинком магістрату (ратушею) в центрі та будинками довкола (кільцем), на площі збиралися міщани та влаштовували розпродажі та ярмарки, аби продати або виміняти одні блага на інші.
Виявляють наступні функції ринку:
· Регулююча: ринок, як регулятор виробництва, через механізм ринкових законів встановлює необхідні пропорції відтворення; завдяки цінам ринок стимулює впровадження досягнень науки та техніки у виробництво - це сприяє розширенню асортименту товарів та послуг;
· Стимулююча - ринок спонукає виробників товарів до зниження витрат, підвищення якості та споживчих властивостей товарів;
· Розподільча - доходи споживачів і виробників у ринковій економіці диференціюються через ціни, зумовлюючи соціальне розшарування суспільства за доходами.
· Алокаційна - ринок забезпечує виробництво оптимальної кількості товарів і послуг за допомогою найефективнішої комбінації ресурсів.
· Інтеграційна - ринок об'єднує суб'єктів економічної системи в одне, сприяючи формуванню єдиного економічного простору як у межах окремої держави, так і в межах світової економіки.
· Інформаційна: саме ринок дає об'єктивну інформацію про те, які товари мають попит; кожна фірма може регулювати власне виробництво.
· Посередницька - ринок виступає посередником між виробником і споживачем.
· Сануюча (оздоровча): ринок очищує суспільне виробництво від економічно слабких та не життєздатних господарських одиниць.
Таким чином, ринок є невід’ємною частиною економічного життя суспільства, з його регулятивними та сануючи-оздоровчими функціями.
Подібні статті по економіці
Економічний аналіз виробничо-господарської діяльності підприємства
Вихідні дані для курсового проекту
Виконання курсового проекту
. Обґрунтування планового обсягу виробництва продукції та
трудомісткості річного випуску для базового та планового рок ...
Фінансова криза та можливі шляхи її подолання
Економіка ніколи не стоїть на місці, її розвиток постійно йде
вгору, але кожна висота починається з падіння. Це породжує циклічний характер
світового господарства.
Економічний цикл - це п ...
Вольногорске скло
Скло – штучний матеріал який має такі властивості, як прозорість. Твердість хімічна стійкість, термостійкість. Крім того скло має властивості, які залежать від його прозорості. Завдяки цьому скл ...