Постановка задачі для оцінки конкурентного середовища
В даній дипломній роботі пропонується провести аналіз конкурентного середовища туристичного підприємства методами економіко-математичного моделювання. Необхідність аналізу полягає у визначенні стратегії поведінки організації і проведення цієї стратегії в життя керівництвом, яке повинне мати поглиблене уявлення про конкурентне середовище, тенденції розвитку і місця фірми на ринку. Саме тому метою дослідження в даній роботі є розробка механізму оцінки конкурентного середовища туристичного підприємства, та заходів щодо оптимізації його конкурентної позиції на ринку.
Пропоноване до розгляду підприємство, є реально діючим на ринку туристичних послуг України. Вихідними даними для побудови моделей конкурентоспроможності туристичного підприємства виступають ряд показників і характеристик економічної діяльності, з якими туристське підприємство знаходиться в безпосередній взаємодії. Збір даних по туристичним фірмам був проведений за допомогою періодичних видань („Туристичний вісник”, „Атлас туриста” та ін.), а також українських туристичних інтернет-порталів і безпосередньо інтернет-сайтів компаній.
На рис. 3.1 пропонується розглянути концептуальну схему дослідження дипломної роботи.
Розглянемо більш детально кожен крок концептуальної схеми дипломної роботи:
Формування набору показників один із найважливіших кроків при аналізі конкурентного середовища фірми. Досить важко визначитися і бути впевненому у тих чи інших показниках, тому пропонується притримуватися літературних джерел та винесених пропозицій вчених щодо складових зовнішнього оточення і конкурентної середи фірми.
Рисунок 3.1 - Концептуальна схема дослідження дипломної роботи
Збір вихідних даних - наступний підготовчий крок. Відібрані для аналізу показники досить часто публікуються у періодичній літературі, на туристичних інтернет-сторінках і різноманітних рекламних публікаціях. Саме з таких джерел були зібрані дані для аналізу та побудови моделей конкурентоспроможності фірм.
Побудова моделі методом факторного аналізу. На даному етапі за допомогою методу головних компонент була побудована модель. Суть моделі полягає в згортанні інформативного простору показників, та формуванні факторів, які необхідні для розмежування складових конкурентної середи фірм.
Інтерпретація отриманих головних компонент. Важливий етап аналізу отриманих результатів факторного аналізу. Показники були сформовані у три фактори, які несуть кожен своє змістовне навантаження, при цьому всі мають однакову характеристику конкурентного середовища фірми. Правильна інтерпретація досить важлива для подальшого аналізу, висновків і пропозицій щодо формування конкурентної стратегії.
Розрахунок комплексного інтегрального показника проводиться для всіх трьох факторів. Результатом розрахунку є рейтингова оцінка кожної туристичної фірми по трьом напрямам.
За допомогою подібної детермінації вже на даному етапі можна робити висновки щодо успіхів та невдач організації, а також концентрувати увагу на окремих напрямах діяльності.
Побудова економетричної моделі. На основі факторного аналізу пропонується побудувати кусочно-лінійну регресію с точкою розриву. Дана модель дозволить оцінити вплив факторів на конкурентоспроможність фірми.
Побудова конкурентної карти є останнім кроком оцінки конкурентного середовища. На цій карті графічно представлений рейтинг фірм-конкурентів на туристичному ринку України.
Задача побудови комплексної моделі аналізу конкурентного середовища туристичної фірми характеризується високим ступенем складності, пов'язаним із динамічністю зовнішньої середи підприємства, нелінійними процесами, що відбуваються в ринковому середовищі, дефіцитом часу та інформації на формування управлінських дій.
Все це обумовлює використання для рішення даних задач сучасних методів економіко-математичного моделювання, зокрема, апарату методів багатовимірного аналізу.
Для аналізу конкурентоспроможності фірми та її складових, адекватним є використання факторного аналізу, суть якого полягає в згортанні інформативного простору показників, та формуванні факторів, які необхідні для розмежування і більш детального аналізу складових конкурентної середи фірми.
У роботі також пропонується провести розрахунки комплексного інтегрального показника та застосувати економетричну модель з метою визначення впливу факторів на конкурентоспроможність фірми та отримання рейтингової оцінки фірм туристичного ринку. Формування набору показників один із найважливіших кроків при аналізі конкурентного середовища фірми.
Подібні статті по економіці
Інфляційні процеси в економіці України
Інфляція є одним із найтяжчих проявів макроекономічної
нестабільності. У світі немає країни, яка б у другій половині XX ст. тією чи
іншою мірою не зазнала б втрат від інфляції. Особливо ...
Витрати діяльності підприємства в умовах ринкової економіки
Становлення
і розвиток в Україні ринкової інфраструктури докорінно змінюють економічне,
інформаційне і правове середовище функціонування підприємств, сутність їхньої
господарської діяль ...
Житлове будівництво в Україні
Проблема
забезпечення населення житлом, як на початку 90-х років XX ст. так і нині,
належить до найгостріших соціально-економічних проблем в Україні. Наша країна
має потребу у функціону ...