Організація і методика економічного аналізу в інших країнах
Розглянувши методику аналізу рентабельності підприємств, якою користуються в Україні, варто ознайомитися також з методикою аналізу цього показника, якою користуються зарубіжні фірми та підприємства, оскільки в умовах подальшого розвитку ринкової економіки нашої держави деякі аспекти аналізу рентабельності зарубіжних фірм і підприємств можуть бути використані і на вітчизняних підприємствах.
В практиці зарубіжних фірм і підприємств, наприклад в Англії, для оцінки ефективності організації діяльності застосовуються такі основні відносні показники рентабельності:
) коефіцієнт прибутковості;
) оборотність активів;
) доходність використовуваного капіталу.
Коефіцієнт прибутковості розраховується як відношення чистого прибутку до обсягу реалізованої продукції. Цей показник називають також "процентом прибутку".
Наприклад, якщо компанія одержала прибуток в сумі 20.000 фунтів стерлінгів від реалізації продукції на суму 100.000 фунтів стерлінгів, то процент прибутку, або коефіцієнт прибутковості, дорівнюватиме 20 %.
Це також означає, що затрати складають 80 % обсягу реалізованої продукції. Високий коефіцієнт прибутковості свідчить, що:
- підприємство успішно контролює рівень затрат, оскільки зменшення відношень затрат - реалізація приводить до підвищення коефіцієнта прибутковості. Наприклад, якщо співвідношення затрати - реалізація зменшиться з 80 до 75 %, то коефіцієнт прибутковості збільшиться з 20 до 25 %;
- високі продажні ціни. Наприклад, якщо компанія продає товари за 100.000 фунтів стерлінгів і одержує прибуток 16.000 фунтів стерлінгів, то затрати становлять 84.000 фунтів стерлінгів, а коефіцієнт прибутковості - 16 %.
Другий показник рентабельності "оборотність активів" розраховується як відношення річного товарообороту до суми використовуваного капіталу. Наприклад, якщо обсяг продажів компанії за рік склав 720.000 фунтів стерлінгів, а вартість її активів дорівнює 360.000 фунтів стерлінгів, то оборотність активів дорівнює 2.
Це означає, що на кожний 1 фунт стерлінгів активів компанії припадає 2 фунти стерлінгів обороту за рік. Для ефективної експлуатації активів менеджери компанії повинні забезпечити більш високий обсяг продажів, тобто більш високий коефіцієнт оборотності активів.
Головним компонентом загальних активів багатьох компаній є основні кошти, тому слід звертати увагу і на такі відносні показники:
- обсяг продукції, що реалізується на 1 фунт стерлінгів використаних основних коштів (оборотність основних коштів);
- відношення: прибуток/основні кошти (різновид коефіцієнта прибутковості).
Третій показник рентабельності, який застосовується при оцінці ефективної роботи підприємств в Англії, - це доходність капіталу, що використовується.
Більшість з тих, хто вкладає в підприємство кошти, розраховують на доходність своїх інвестицій. Так:
- комерційні кредитори - на повернення коштів;
- банк нараховує проценти по овердрафтам;
- власники забезпечених і незабезпечених облігацій компанії - на проценти;
- власники привілейованих акцій - на дивіденди за фіксованою ставкою процента до номінальної вартості своїх акцій;
- власники простих акцій - на дивіденди.
Крім того, весь нерозподілений прибуток підприємства є грошовими коштами, якими вони "володіють" чи які вони "надають".
Існує уставлена першочерговість цих виплат. Згідно з нею перш за все до оголошення суми прибутку необхідно сплатити проценти. Далі з прибутку сплатити податки. Після цього виплачуються дивіденди по привілейованих акціях, якщо це дозволяє сума прибутку. А якщо після всіх виплат залишається достатня сума прибутку, рада директорів оголошує про виплату дивідендів власникам простих акцій. Розмір цих дивідендів залежить від величини прибутку.
Подібні статті по економіці
Шляхи удосконалення управління інвестиційною діяльністю підприємства (на прикладі ТОВ Бердичівський пивоварний завод)
інвестиційний менеджмент управління
На
сьогоднішній день в країні продовжує панувати кризова ситуація, яка негативно
впливає на діяльність промислових підприємств - призводить до зменшенн ...
Аналіз фінансового стану та облік фінансових результатів (на прикладі товариства з обмеженою відповідальністю Родіна-Агро Жовтневого району)
Динамічний
розвиток підприємницької діяльності в Україні супроводжується економічними
суперечностями, зумовленими особливістю ринкової трансформації в умовах
глобалізаціїних процесів. О ...
Господарський механізм
Економіка являє собою сукупність
процесів виробництва, розподілу, обміну і накопичення матеріальних благ і
послуг. Трудова діяльність у суспільному виробництві здійснюється в порядку
повно ...