Динаміка і структура собівартості соняшнику, причини її зміни
Виробництво продукції вимагає певних витрат, які формулюють собівартість продукції.
Собівартість продукції - це витрати сільськогосподарського підприємства на виробництво і реалізацію продукції, виражені в грошовій формі. Вона є частиною вартості товару. Собівартість поділяється на повно і виробничу собівартість.
Виробнича собівартість - це собівартість яка включає в себе витрати які йдуть на виробництво і доробкою продукції і транспортування її до місця зберігання. До виробничої собівартості продукції включають: прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; загальновиробничі витрати;
Повна собівартість - складається з виробничої собівартості і витрат які йдуть на реалізацію продукції.
Існує також таке поняття як собівартість реалізованої продукції. Вона складається з виробничої собівартості продукції, яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат [8, с. 198].
На собівартість виробленої продукції впливає ряд істотних факторів. В аграрних підприємствах вже досить довго формувалась тенденція до збільшення собівартості основних видів продукції.
Основною причиною зростання собівартості є збільшення фондомісткості, а також зростання оптових цін, на промислові засоби виробництва, що поставляється сільському господарству. Собівартість формується з різних за економічними змістом статей витрат, як характеризують її структуру. Для виявлення резервів зниження собівартості визначають динаміку розміру окремих статей витрат.
Рівень собівартості одиниці продукції залежить від співвідношення двох факторів урожайності з 1 га посіву і загальної суми витрат на одержання цієї продукції.
Подібні статті по економіці
Економіка природокористування
Одним
із численних нововведень Податкового кодексу України (далі - Кодексу) є
прихід загальнодержавного екологічного податку на заміну колишньому збору за
забруднення навколишнього прир ...
Визначення економічної ефективності використання нового екскаватора
Науково-технічний прогрес (НТП) - це процес розвитку і
удосконалення засобів і предметів праці, технологій і форм організації
виробництва на основі досягнень науки і техніки.
Здійснен ...
Взаємовідносини продуктивних сил і виробничих відносин
Історичний
екскурс у минуле економічної думки показує, що люди завжди прагнули теоретично
усвідомити економічні умови свого існування, мотиви господарської діяльності, а
відтак, розгад ...