Економіко-математичні методи аналізу господарської діяльності (СРС)
У результаті порівняльного аналізу визначається рейтинг систем, що аналізуються.
Розглянемо алгоритм використання матричного методу.
Етап 1. Обґрунтування системи оціночних показників і формування Метриці вихідних даних аij, тобто таблиці, де в рядках відображаються системи підприємства (і), а в графах - показники (j= І, 2, ., т) (табл. 5.1).
Етап 2. У кожній графі визначається максимальний елемент, який приймається за одиницю, після чого всі елементи графи аij діляться на максимальний елемент еталонної системи і створюється матриця стандартизованих коефіцієнтів хij (табл. 5.2).
Етап 3. Всі елементи матриці підносяться до квадрату. Якщо значимість показників, що складають матрицю, с різною, то кожному показнику привласнюється ваговий коефіцієнт к, який визначається експертним шляхом.
Рейтингова оцінка по кожній системі визначається за формулою:
Етап 4. Отримані рейтингові оцінки Rj розміщуються у ранжированому порядку, що визначається економічним змістом показників, які складають рейтинг (табл. 5.3,).
Як бачимо з таблиці 5.3. підприємство "Україна" має найвищу рейтингову оцінку - 1,891.
Результати описаного порівняльного аналізу показників діяльності підприємств можуть використовуватись для визначення інвестиційної привабливості окремого підприємства.
Розглянуті методи економічного аналізу мають практичну значимість і використовуються найчастіше в комплексі для оцінки будь-якого показника або сфери діяльності підприємства.
3. Особливості застосування теорії масового обслуговування в економічному аналізі
Теорія масового обслуговування на основі теорії ймовірностей досліджує математичні методи кількісної оцінки процесів масового обслуговування. Всім завданням, пов'язаним з масовим обслуговуванням, притаманний випадковий характер явищ, що досліджуються. Кількість вимог на обслуговування і часові інтервали між їх надходженням мають випадковий характер, проте в сукупності підпорядковуються статистичному закону великих чисел.
Теорія масового обслуговування розглядає імовірнісні моделі реальних систем обслуговування і використовується для мінімізації витрат у сферах обслуговування, виробництва, торгівлі. При цьому враховуються три фактори:
1) частота зміни кількості клієнтів або вимог;
2) імовірність значного попиту покупців;
3) спосіб визначення витрат очікування і покращання обслуговування.
Теорія масового обслуговування використовується у випадках, коли в масовому порядку надходять вимоги на обслуговування з наступним їх задоволенням. На практиці це може бути надходження сировини, матеріалів, напівфабрикатів, виробів на склад і їх видача зі складу тощо.
Виконання вимоги в системі продовжується деякий точно невизначений період часу, після чого канал, що звільнився, знову готовий до прийняття вимог. Якщо в системі допускається формування черги вимог, які надійшли у момент, коли всі канали зайняті, вони стають у чергу і чекають звільнення зайнятих каналів.
За наявності одного каналу обслуговування система масового обслуговування називається одноканальною, а якщо їх декілька -багатоканальною.
Якщо джерела вимог включені до системи, вона називається замкненою, інакше - розімкненою.
Залежно від допустимості і характеру формування черги розрізняють системи обслуговування з відмовами, з необмеженою чергою і змішаного типу.
Система обслуговування з відмовами має місце за умови неможливості формування черги. Вимога, яка прийшла в момент, коли всі канали зайняті, отримує відмову і не буде задоволена. Прикладами таких систем служать автоматичні телефонні станції, поточні лінії тощо.
Система масового обслуговування з необмеженою чергою є структурою, у якій дозволяється черга необмеженої довжини. У такій системі вимоги, які надійшли, будуть задоволені, хоча час очікування може бути досить тривалим.
У системі масового обслуговування змішаного типу можливі різні обмеження, наприклад, на максимальну довжину черги, час перебування вимоги в черзі тощо.
В системі з обмеженою чергою вимога отримує відмову, якщо приходить в момент, коли всі місця в черзі зайняті. Вимога, що потрапила до черги, обов'язково обслуговується. В системі масового обслуговування з обмеженим часом перебування в черзі вимога стає в чергу і очікує деякий час. Якщо вона протягом певного часу не потрапить до каналу обслуговування, звільняє чергу. Такий варіант обслуговування застосовується для моделювання вхідного контролю заготовок.
Подібні статті по економіці
Дослідження конкурентного середовища підприємства
Актуальність
теми обумовлена тим, що сучасне зовнішнє середовище підприємств
характеризується надзвичайно високим ступенем складності, динамізму і
невизначеності. Здатність пристосовува ...
Економічна експертиза інвестиційного проекту
Призначення роботи - практична підготовка студентів до
виконання економічних розрахунків у дипломних проектах, а саме обґрунтування
інвестиційних рішень і послідовності формування економ ...
Українсько-німецьке спільне підприємство Електронтранс
Спільне
українсько-німецьке підприємство «Електронтранс» створене у 2011 році ПАТ
«Концерн-Електрон», компанією «Транс-Тек» (Німеччина) і ТзОВ «Автотехнопроект»
(м. Львів) з метою вироб ...