Основні фонди енергетичних підприємств
Нарахування амортизації на підприємствах проводиться виходячи з балансової вартості основних фондів і встановлених Законом норм амортизації. Місячна сума амортизаційних відрахувань визначається розподілом річної суми на 12. З 1 липня 1997 р. В Україні законодавчо прийнята нова амортизаційна політика, яка закріплена Національними стандартами бухгалтерського обліку 2001р. Законом передбачені такі методи амортизації: прямолінійний, зменшення залишкової вартості, прискореного зменшення залишкової вартості, кумулятивний, виробничий, податковий.
Амортизаційні відрахування проводяться по всіх видах основних фондів незалежно від того, чи функціонують вони у виробничому процесі, знаходяться в резерві, ремонті, або простоюють. Амортизація не нараховується по об'єктах, переведеним на консервацію, по незакінченим і не зданим в експлуатацію об'єктам капітального будівництва, по іншим предметам, що не відносяться до основних фондів. Амортизаційні відрахування проводяться протягом фактичного терміну служби основних фондів. Якщо цей термін менше нормативного, то має місце недоамортизація основних фондів, якщо більше - переамортизація.
Амортизаційні відрахування, як елемент витрат на виробництво продукції, включаються в її собівартість і ціну і після реалізації відшкодовуються споживачем продукції і накопичуються в амортизаційному фонді. Засоби амортизаційного фонду, призначені на повне відновлення основних засобів, що вибувають, використовуються для фінансування, капітальних вкладень на зведення нових, розширення, реконструкцію і технічне переозброєння діючих об'єктів.
Ефективність суспільного виробництва залежить від залучення у виробничий процес і раціональне використання всіх ресурсів, у тому числі ресурсів основних виробничих фондів. Для аналізу і виявлення резервів підвищення ефективності основних фондів служить система показників, а економічний зміст показників визначається роллю, що приділяється засобам праці у виробничому процесі. Ця роль складається в технічному озброєнні праці, що знаходить узагальнене вираження в показнику фондоозброєність праці , обчислювальної відношенням середньорічної балансової вартості основних фондів до середньосписочної чисельності робітників :
При ресурсно-економному типі науково-технічного прогресу розміри основних фондів на одиницю замінної живої праці зменшуються, темпи росту продуктивності випереджають темпи росту фондоозброєності праці, і зростає величина корисного результату виробництва на одиницю основних фондів (фондовіддача). Величина фондовіддачі може бути виражена так
де - обсяг продукції підприємства за рік у вартісному вираженні.
У масштабі підприємства використовуються показники фондовіддачі, обчислювальні на основі отриманої за рік чистої продукції або прибутку.
Рівень фондовіддачі в кожному періоді багато в чому залежить від співвідношення вартості і продуктивності об'єктів, введених протягом аналізованого періоду. Тому при плануванні й аналізі розраховується прирістна фондовіддача, що характеризує віддачу ресурсів основних фондів, що втягуються додатково, у виробництво.
Подібні статті по економіці
Україна у вимірі індексу людського розвитку (1998-2009 рр)
Сьогодні
в період трансформаційних змін соціальної та економічної системи України та
багатьох країн світу однією з найважливіших проблем суспільства є не лише
збереження, а й примноженн ...
Економічний аналіз фінансових результатів та оцінка фінансового стану ПАТ Полтавський турбомеханічний завод
Рівень ефективності господарської діяльності будь-якого
підприємства визначають фінансові результати, отримані внаслідок цієї
діяльності. Це можуть бути як прибуток, так і збитки.
Ан ...
Ефективність технічного переозброєння підприємств та методи оцінки ефективності інвестиційних проектів
Формування національної економіки на засадах самостійного розвитку
зумовило комплекс проблем, серед яких особливе місце належить інвестиціям в
основний капітал, що відтворюють і оновлюют ...