Предмет, зміст та завдання економічного аналізу
Стратегічний аналіз визначає стан і напрямок розвитку економічної системи у майбутньому. Інформаційною базою стратегічного аналізу служать результати прогнозування.
Аналітико-прогностичне забезпечення управлінських рішень займає нині центральне місце у стратегічному управлінні передових компаній світу.
Ретроспективний аналіз поділяють на оперативний і поточний.
Оперативний аналіз проводиться безпосередньо в ході господарської діяльності або відразу після підбиття підсумків з метою оперативного впливу на техніко-економічні і фінансові показники діяльності підприємства та його підрозділів. Цей аналіз дозволяє оперативно визначати недоліки та їх вплив на результати діяльності, що допомагає своєчасно уникнути небажаних наслідків. Джерелами інформації для оперативного аналізу є щоденні (щозмінні) дані, які об’єктивно характеризують стан на дільниці, в цеху, на підприємстві. Оперативний аналіз охоплює такі інтервали діяльності об’єкта дослідження: зміна, доба, тиждень, декада, місяць.
Отже, оперативний аналіз характеризується такими особливостями: терміновістю, дієвістю, достовірністю, масовістю, цілеспрямованістю.
Поточний аналіз відрізняється від оперативного тим, що тут використовується звітна, облікова і позаоблікова інформація. Система показників підсумкового аналізу значно ширша в порівнянні з оперативним аналізом.
За ступенем охоплення кола діяльності підприємства економічний аналіз поділяється на комплексний і тематичний (цільовий, локальний).
Комплексний аналіз охоплює всі сторони діяльності підприємства:
тематичний - окремий напрямок на замовлення органів управління, наприклад, використання робочого часу, якість продукції, використання матеріальних ресурсів, забезпеченість виробничими ресурсами, рентабельність окремих видів продукції тощо.
Новим, малодослідженим видом економічного аналізу є функціонально-вартісний аналіз (ФВА). Суть цього аналізу полягає у зіставленні функцій окремих об'єктів з затратами на їх реалізацію на етапах проектування, виробництва і експлуатації з метою мінімізації останніх.
Тому основне призначення ФВА полягає у виявленні і мобілізації резервів економії матеріальних, трудових і фінансових ресурсів в процесі виробництва продукції.
В ринкових умовах важливого значення набуває маркетинговий аналіз, який проводиться службами маркетингу підприємства. Дослідження ринків збуту продукції, її конкурентоспроможності, попиту і пропозиції продукції, цінової політики, ємності ринку служить передумовою формування виробничої програми підприємства. Маркетинговий аналіз стає складовою частиною економічного аналізу. Економічний аналіз в управлінні виробництвом -
слід розглядати як цілеспрямований процес впливу або як об’єднання зусиль персоналу для досягнення певних цілей.
Провідну роль в управлінні виробництвом відіграє прийняття рішень, ефективність яких є неодмінною умовою успішного функціонування підприємства.
Тому не дивно, що прийняття рішень займає центральне місце в теорії управління.
Потреба у прийнятті управлінського рішення виникла тоді, коли є декілька альтернатив. Звідси прийняття рішення - це вибір курсу дій із великої кількості можливо здійснених альтернатив.
Вибір оптимального курсу дій пов’язаний з переробкою значної кількості інформації відносно проблеми, що вирішується.
Враховуючи, що рішення завжди повинно привести до конкретний дій, особа, що приймає рішення, повинна бути впевнена в обґрунтованості своїх дій.
Слід пам’ятати, що рішення в управлінні виробництвом приймається, зазвичай, в умовах невизначеності, коли неможливо оцінити імовірність потенційних результатів. Втілення будь яких рішень у реальність супроводжується різними непередбачуваними обставинами, насамперед, зовнішніми факторами.
Тому прийняття управлінських рішень та їх втілення завжди пов’язані з ризиком. Ризик не тільки притаманний господарській діяльності, але і стає невід’ємною частиною будь-якої виробничо-комерційної діяльності. Усунути ризик не є метою управлінської діяльності, тому що здійснити це неможливо.
Подібні статті по економіці
Адам Сміт як економіст
Прийняти
правильне економічне рішення неможливо без глибокого знання економічних
законів, що регулюють економічну діяльність, розуміння структури і функцій
економічної системи.
...
Аналіз системи економічних відносин між господарюючими суб'єктами
Людині
для існування необхідно виробляти життєві блага: продукти харчування, одяг,
взуття, житло, транспортні засоби, меблі, засоби зв'язку, ліки та ін. Для
виробництва благ потрібні ек ...
Шляхи підвищення прибутковості підприємства
Управлінський облік передбачає створення детальної класифікаційної схеми
витрат. Керівник або власник підприємства повинен знати, скільки буде коштувати
виробництво тієї чи іншої продукц ...