Меню сайту

Ефективність використання та особливості відтворення основних виробничих фондів у господарстві

Більш точно, на нашу думку, відображає віддачу основних виробничих фондів прибуток одержаний господарством в розрахунку на одиницю вартості основних засобів. Так, у 2006 р. у господарстві було отримано на кожну гривню основних фондів 40 коп. прибутку, в 2008 р. - 70 коп. Всі показники віддачі фондів за товарною продукцією та прибутком по досліджуваному нами господарству вищі, ніж в середньому по району.

Обернений показник фондовіддачі - фондоємність яка характеризується кількістю основних фондів що припадає на одиницю товарної продукції або прибутку виробленої з участю цих фондів. Вироблена та реалізована продукція в ТОВ “Гостинне” характеризується низькою фондомісткістю, яка має тенденцію до зниження. Так, у 2006 р. на одну гривню реалізованої продукції припадає 50 копійок основних виробничих фондів, у 2007 р. фондомісткість дещо підвищилась, але у 2008 р. знову знизилась і сягала рівня 2006 р., що є позитивним результатом господарювання. Значення розрахованої фондоміскості за одержаним прибутком у 2008 р. дорівнювало 1,4, що майже в два раза менше ніж у 2006 р

Підвищення фондовіддачі та зниження фондомісткості впливає на зменшення собівартості продукції, та збільшення прибутковості господарства.

Для детальнішого дослідження ефективності основних виробничих фондів необхідно проаналізувати зміни показників ефективності використання складових фондів. Об’єктом нашого дослідження є активна частина виробничих фондів, оскільки вони безпосередньо впливають на розвиток виробничого процесу і зумовлюють рівень та ефективність виробництва сільськогосподарської продукції.

Підвищення оснащеності сільського господарства основними виробничими фондами до економічно обґрунтованого рівня, удосконалення їх видового складу та структури дозволять більш ефективно їх використовувати.

Одним з важливих факторів раціонального ведення сільського господарства, який сприяє підвищенню ефективності є формування розмірів підприємств відповідно до сучасних умов господарювання.

Досвід економічно розвинених країн свідчить, що у великих за розмірами господарств і підприємств з оптимальною спеціалізацією більше переваг для ефективного використання виробничих потужностей ніж у дрібних і неспеціалізованих. З укрупненням ферм ефективніше використовуються продуктивний потенціал тракторів і сільськогосподарської техніки. Збільшення завантаженості, технічних засобів протягом року дозволяє провадити необхідний обсяг робіт з меншою кількістю тракторів, що суттєво при вирішенні питання забезпечення технічними засобами в аграрних підприємствах. Таким чином, за аналізований період рівень забезпеченості ТОВ “Гостинне” основними виробничими фондами характеризуються тенденціями до збільшення і є вищим середнього рівня, що склався в господарствах Немирівського району. Це відображається на показниках ефективності використання основних фондів господарства. Їх рівень як загалом, так і за окремими матеріально-речовими складовими за досліджуваний період характеризується зростанням і є вищим середньорайонного рівня.

Однак, з урахуванням удосконалення структури основних фондів та підвищення ефективності використання основних виробничих фондів у господарства є великі резерви досягнення вищих результатів господарської діяльності та розвитку виробництва.

Основні фонди протягом усього періоду їх перебування в господарстві кількісно змінюються. У процесі експлуатації вони зношуються, передаючи частками свою вартість на вартість виробленої за їх участю продукції. Облік фізичного зносу основних фондів треба здійснювати для нарахування амортизації, визначення залишкової вартості їх та планування заміни старих фондів новими.

Відтворення - це процес їх виробничого використання, зносу, амортизації, підтримки в робочому стані через здійснення ремонтів і відновлення в натурі. Особливо важливе значення в механізмі відтворення основних засобів має амортизація, оскільки вони. З одного боку, є елементом виробничих витрат. Що включається в собівартість продукції, а з іншого - є джерелом коштів для реновації основного засобу нерідко на якісно новій основі. У результаті зношення виробничих засобів втрачається їх вартість і споживча вартість. Цим і зумовлюється необхідність їх відтворення.

Амортизація - це економічний процес, що кількісно відображає втрату основними засобами своєї вартості, яка амортизується, та її систематичний розподіл (перенесення) на заново створений продукт (виконану роботу, надану послугу) протягом строку їх корисного використання.

Для характеристики руху основних фондів використовують такі показники:

- коефіцієнт зростання - відношення суми основних засобів на кінець року до їх вартості на початок року;

- коефіцієнт вибуття - відношення вартості вибулих за звітний рік основних засобів до суми всіх основних засобів на початок року;

коефіцієнт оновлення - відношення заново введених за рік основних засобів до балансової вартості всіх основних засобів на кінець року;

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Аналiз iнвестицiйної дiяльностi в умовах ринкової економiки
Успішне проведення ринкових реформ в Україні неможливо без ефективної структурно-інвестиційної політики перетворення економіки з метою створення сприятливого інвестиційного клім ...

Дефекти ринку та механізми їх усунення
З давніх часів існування людства ринок визначався як місце торгівлі товарами. Він і зараз існує у вигляді колгоспних ринків, де реалізуються, головним чином, продукти харчування. Є й реч ...

АПК в сучасних умовах господарювання
Сьогодні сільськогосподарське виробництво і в цілому агропромисловий комплекс України перебувають у центрі суспільної уваги, оскільки і без того небагатий наш стіл останнім часом особливо з ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.