Меню сайту

Виробничі процеси, їх класифікація; операція, види операцій

Виробничий процес - це цілеспрямоване, постадійне перетворення вихідної сировини та матеріалів у готову продукцію, яка призначена як для споживання, так і для подальшого перероблення.

Усі виробничі процеси поділяються на три види: основні, допоміжні (сприяють безперебійній роботі, але безпосередньої участі у виготовленні продукції не беруть: наприклад, ремонт обладнання, прибирання території ) та обслуговуючі (транспортні та складські процеси ).

За ознакою кількості компонентів виготовлюваного продукту виробничі процеси поділяються на процеси виготовлення простих і складних продуктів.

За характером впливу на предмети праці: механічні, фізичні, хімічні.

За степенем неперервності: неперервні - відсутні перерви між різними видами операцій та дискретні - мають місце технологічні перерви.

Операція є частиною виробничого процесу, яка виконується або на одному робочому місці без переналагодження обладнання, або коли кількома робітниками виготовляється один продукт. Розрізняють операції: основні і допоміжні. При основній предмет оброблення змінює свою форму, розмір, певні властивості та якісні характеристики, допоміжні забезпечують нормальне виконання основних операцій (складські операції, контроль якості).

За видом та призначенням продукції, ступенем технічної озброєності виробництва розрізняють на ручні (налагодження верстатів, ручне фарбування), машинно-ручні оброблення деталі на верстаті), машинні (робітник лише наглядає за роботою машини) та автоматизовані операції (здійснюються в певних агрегатах, наприклад, переплавлення руди в доменній печі, робітник вносить поправки та контролює).

Важливого значення набуває проектування виробничого процесу, його початок - закінчення проектування виробу або отримання від замовника готового проекту. На першому етапі визначається лише перелік операцій, а на другому - визначаються матеріали, режим оброблення.

Таблиця 4.2 - Класифікація виробничих процесів за окремими ознаками

Класифікаційна ознака

Види виробничих ресурсів

Сутнісна характеристика

Призначення

Основні

Процеси безпосереднього виготовлення профільної продукції. У багатьох виробництвах виділяють стадії: заготовчу, обробну і складальну

Допоміжні

Процеси виготовлення продукції, що використовуються на підприємствах для забезпечення нормального здійснення основних процесів. До допоміжних відносять ремонтне, інструментальне, енергетичне господарство

Обслуговуючі

Забезпечують нормальні умови для здійснення основних і допоміжних процесів. До них належать складські, транспортні, контрольні та інші

Перебіг у часі

Дискретні (переривчасті)

Характеризуються циклічністю, зв’язаною з виготовленням виробів певної форми поштучно (машини, прилади, одяг, взуття тощо)

Безперервні

Процеси, характерні для виробництва продукції, яка не має закінченого обсягу і форми (рідкі, сипкі, газоподібні речовини)

Рівень автоматизації

Ручні

Здійснюються безпосередньо працівником, фізичні зусилля котрого є основним джерелом енергії

Механізовані

Процеси, що виконуються працівником за допомогою машин

Автоматизовані

Процеси, що виконуються машинами під наглядом працівника

Автоматичні

Здійснювані машинами без участі працівника за заздалегідь розробленою програмою

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Форми та системи заробітної плати
Актуальність теми даної курсової роботи полягає в тому, що заробітна плата є одним з найважливіших джерел добробуту людини. Саме тому вона потребує становлення чіткої і найбільш ефективн ...

Деpжавне pегулювання мігpаційних пpоцесів
Мігpаційні пpоцеси, які відбуваються в світі значно впливають на життя громадян країн, а також на pозміщення, чисельність і стан населення pізних кpаїн. Саме мігpація багато в чом ...

Боргова безпека методологія оцінки та механізми забезпечення
Боргова безпека підприємства є однією з найважливіших складових фінансової безпеки, проблема якої стала найбільш актуальною в період світової фінансової кризи 2008-2010 рр. За цих обста ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.