Меню сайту

Сімейний бізнес як спосіб функціонування сімейного господарства

Сучасний стан економічного розвитку України ставить на порядок денний проблему пошуку нових форм господарювання, які значною мірою зможуть враховувати інтереси як виробників, так і споживачів продукції. Однією з таких форм є сімейний бізнес. Досвід розвинених країн переконує в необхідності розвитку малого сімейного бізнесу в Україні. Так, держави, які активно сприяють підприємництву, зростають і процвітають, а ті, що стримують його розвиток, - перебувають у стагнаційному становищі. У нашій державі сімейне господарювання не набуло бажаних масштабів розвитку через те, що їхня діяльність стримується певними чинниками: економічною кризою, нестабільністю податкової системи, низьким рівнем соціального захисту населення тощо.

У сучасних умовах сімейний бізнес став для економіки тією сферою трудової діяльності, яка поглинає індивідуальну працю і є протилежністю стандартизованого великого виробництва. Тому закономірності розвитку дрібного бізнесу залишаються актуальними і на тлі глобалізації економіки.

Сімейні компанії з'явились досить давно. Найстарішою компанією є Hoshi Hotel, яка була заснована ще 1717 р. і яка належить союзові Henokines. Союз Henokines налічує 40 членів - компаній, кожній з яких понад 200 років. До союзу Henokines належать такі компанії, як: Coussergues Wines, Beretta Fi-earms, Confetti Pelino, Gekkeikan Sake, Hugel & Fils Wines, Van Eeghen Merchant та інші. Всі менеджери цих компаній є нащадками родин [12].

Сімейний бізнес, як соціальний інститут, спрямований на збереження цінностей та репутацію сім'ї-власника. Крім цього, сімейний бізнес сфокусований на його передачі майбутньому поколінню, а тому спадковість - провідна мета для сімейних компаній. Сімейний бізнес передбачає чимало парадоксів, оскільки сім'я - категорія емоційна, а бізнес - раціональна. Тому процес підготовки сімейного бізнесу вимагає серйозної сімейної платформи. Реальний фізичний контроль над бізнесом - це контроль в родині. Перш ніж будувати бізнес потрібно розібратися у сімейних стосунках [13].

Перед організацією сімейної справи варто чітко визначитись з основними положеннями, які допоможуть захистити бізнес від можливих небезпек. До них належать: основні цілі сімейного бізнесу; місія сімейного бізнесу; що сім'я може дати бізнесу; що бізнес може дати сім'ї; принципи здобуття освіти наступними поколіннями; політика наймання членів сім'ї; сімейна рада та сімейні зустрічі тощо.

Сімейний бізнес трактують як бізнес, який належить одній сім’ї. Насправді ж існує декілька парадигм сімейного бізнесу [12].

Сімейний бізнес - бізнес, коли родині належить щонайменше 30% акцій (при умові якщо інші акції - дисперсні). Це одне з класичних визначень сімейного бізнесу. 30% - це мінімальна кількість акцій, яка дозволяє родині впливати на рішення, що приймаються в компанії. Загальновідома історія, коли сім’я Хьюлетт втратила контроль над бізнесом, бо їй не вистачило лише трьох відсотків щоб заблокувати рішення.

Сімейна компанія відрізняється від звичайної партнерської, акціонерної та публічної наявністю цінностей, якими компанія пишається, бо саме вони роблять сімейний бізнес компанією з "людським обличчям". Сімейний бізнес, як соціальний інститут, спрямований на збереження цих цінностей та репутацію сім’ї-власника.

Інша відмінність сімейного бізнесу від несімейного полягає у тому, що він сфокусований на передачі бізнесу майбутньому поколінню, а тому спадкоємність - провідна ціль для сімейних компаній. Несімейний бізнес спрямований на збільшення короткотермінової ціни на акції та виправдання очікувань інвестора.

Щоб бути успішними в бізнесі і родині, сімейний бізнес повинен вирішувати два взаємозв'язаних завдання - досягнення високих показників в бізнесі і збереження сімейної рішучості у питанні власності.

Виділяють п'ять аспектів сімейної бізнес-діяльності, що мають працювати в синергії (рис.3.1) [14]:

гармонійні стосунки в родині і розуміння того, яким чином вони можуть бути залучені в бізнес;

- структура власності, яка забезпечує достатній капітал для зростання і спроможність керувати родиною, як ключовим активом бізнесу;

ефективне управління компанією і динамічний бізнес-портфель;

професійне управління добробутом родини;

благодійні фонди для пропаганди сімейних цінностей від покоління до покоління.

Однією з причин розвитку сімейного бізнесу у всьому світі є зростання кількості жінок, які прагнуть поєднувати кар'єру й виховання дітей. Багато жінок створюють свої невеликі фірми завдяки своїй енергії, хорошим знанням, бажанню самореалізуватись. Маючи вищу освіту, багато жінок для того, щоб збільшити дохід сім'ї, працює за спеціальністю і одночасно дистанційно за допомогою комп'ютера, використовує свої вміння в'язати, вишивати, малювати та інші здібності або ж улаштовується додатково прибиральницею, посудомийкою чи нянею. Частка жінок, які займаються сімейним бізнесом, становить 49,5 % [13].

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Франчайзинг як засіб мінімізації підприємницьких ризиків
Актуальність теми. Для української економіки питання розвитку підприємництва вирішується протягом двох десятиліть, проте ще і досі не втратило своєї актуальності. Постійні спроби зблизит ...

Аналіз фінансового стану підприємства Укррічтранспроект
Відхід суспільства від системи планової економіки і вступ у ринкові відносини дуже сильно змінили умови функціонування підприємств. Підприємства, для того щоб вижити, повинні проявити і ...

Етапи розвитку валюти
Закономірності розвитку валютної системи визначаються відтворювальним критерієм і відбивають основні етапи розвитку національного і світового господарства. Даний критерій виявляється в ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.