Економічна сутність оборотних засобів і оборотних коштів
За формами функціонування у конкретний період часу оборотні активи поділяються на матеріальні та фінансові. До матеріальних оборотних активів належать готова продукція, відвантажені товари, виконані роботи та надані послуги; грошові кошти в касі підприємства і на його рахунках; кошти в розрахунках у вигляді дебіторської заборгованості. До фінансових зараховують оборотні активи у формі грошових коштів, короткострокових фінансових вкладень та дебіторської заборгованості.
Особливо важливе значення при визначенні потреби в оборотних активах має їх класифікація за ступенем планування. За цією ознакою оборотні активи класифікуються на нормовані і ненормовані. До ненормованих оборотних активів належать такі, на які нормативи не обчислюються. Вони безпосередньо не впливають на процес виробництва. Наприклад, при відсутності грошових коштів на рахунках в банку чи в касі підприємства процес виробництва і реалізації продукції забезпечується за рахунок залучених і позичених коштів.
Капітал, авансований на формування оборотних засобів, складає оборотні кошти підприємства.
Отже, оборотні кошти - це кошти, авансовані в оборотні виробничі фонди і фонди обігу для забезпечення безперервності процесу виробництва, реалізації продукції та отримання прибутку. Співвідношення оборотних коштів, що перебувають у сфері виробництва й у сфері обігу, є неоднаковим у різних галузях народного господарства. Для забезпечення безперервності процесу виробництва й реалізації продукції треба досягти оптимального співвідношення оборотних коштів у сфері виробництва й обігу. При цьому підприємство заінтересоване у зменшенні оборотних коштів у сфері обігу за рахунок удосконалення системи постачання, виробництва, реалізації та раціональніших форм розрахунків. В умовах товарно-грошових відносин кругообіг товарно-матеріальних цінностей опосередковується їх вартістю, що не витрачається, не споживається подібно до її речових носіїв, а залишається в межах процесу відтворення та змінює лише форми свого руху.
Подібні статті по економіці
Ефективність використання та механізм відтворення основних фондів
В процесі будь-якого виробництва
здійснюється поєднання робочої сили та засобів виробництва. Засоби виробництва
складаються із засобів праці та предметів праці у вартісному виражені вони ...
Грошово-кредитна політика та її роль в державному регулюванні економіки
Стабільність
та розвиток національної економіки забезпечується використанням державою
різноманітних інструментів макроекономічного регулювання. Одним з найдієвиших
засобів макроекономіч ...
Трудовий потенціал України
В
усі часи економісти різних поглядів, шкіл і напрямів визнавали, що праця є
одним із найголовніших факторів економічного розвитку. Недвозначно на це
натякає християнська заповідь: &quo ...