Принципи організації оборотних коштів і джерела їх формування
Оборотні активи, є основним елементом матеріальної основи процесу виробництва. Якщо виробництво забезпечене в достатній кількості необхідними елементами оборотних активів - воно працює, як правило, ритмічно і ефективно, якщо ж оборотних активів недостатньо підприємство не зможе функціонувати в повному обсязі, а отже і виконати свої зобов'язання, якщо ж існує надлишок-то це призведе до появи наднормових запасів, які також негативно впливатимуть на роботу підприємства.
Вчені визначають ряд принципів організації оборотних активів, виконання і дотримання яких забезпечить підприємству ефективне функціонування і відповідно отримання необхідного обсягу прибутку.
Економіст Азаренкова Г.М. подає у своєму посібнику такі принципи організації оборотних коштів:
- формування оборотних активів у розмірах, необхідних для забезпечення безперервного виробничого процесу;
1раціональне розміщення наявних оборотних активів на підприємстві;
2самостійність підприємства щодо управління оборотними активами;
3контроль за ефективністю використання оборотних активів.
Економісти Філімоненко О.С. та Лайко П.А. вважають, що організація оборотних коштів повинна будуватися на таких принципах:
4 створення мінімальних запасів оборотних активів, що забезпечує безперервність процесу виробництва й обігу, а також їх ефективне використання;
5 раціональне розміщення оборотних коштів, які є в наявності, за сферами відтворюючого процесу в середині підприємства;
6 формування та поповнення оборотних коштів за рахунок власних та позикових джерел у залежності від обсягів виробництва;
7 створення фінансових резервів;
8 контроль за зберіганням та ефективним використанням оборотних коштів [35, с. 278], [50, с. 181].
Одним із основних принципів організації оборотних коштів є принцип створення мінімальних запасів оборотних активів, який передбачає встановлення їх нормативів.
Принцип раціонального розміщення має на меті забезпечити ефективне використання оборотних засобів. В одній сфері можливий надлишок, а в іншій навпаки недостатність, тому є необхідним їх збалансування. Він передбачає споживання оборотних коштів у тих сферах відтворюючого процесу у яких вони змогли б забезпечити отримання найвищого прибутку.
Формування та поповнення оборотних коштів за рахунок власних та позикових джерел у залежності від характеру виробництва є ще одним принципом. Встановлення оптимального співвідношення між власними і залученими джерелами є важливим завданням системи управління. Достатній мінімум власних і позикових засобів повинен забезпечити безперервність руху оборотних активів на всіх стадіях кругообороту.
Принцип створення фінансових резервів є дуже важливим для діяльності підприємства. Він передбачає захист підприємства у разі створення певних непередбачуваних обставин та забезпечення його стабільності. Проте, чим більший резерв має підприємство, тим воно фінансово стабільніше і тим менш прибуткове, і навпаки.
Принцип контролю за збереженням та ефективним використанням власних оборотних коштів дозволяє керівництву підприємства безпосередньо контролювати платоспроможність підприємства, вчасне прийняття рішень щодо її зміни. Оборотні активи є важливою складовою матеріальної основи процесу виробництва. Від ступеня їх використання залежать кінцеві результати виробництва, фінансовий стан усіх підприємств.
Отже, принципи організації оборотних коштів справляють неабиякий вплив на результативність і ефективність роботи підприємства, його фінансову стійкість та платоспроможність.
Подібні статті по економіці
Витрати діяльності підприємства в умовах ринкової економіки
Становлення
і розвиток в Україні ринкової інфраструктури докорінно змінюють економічне,
інформаційне і правове середовище функціонування підприємств, сутність їхньої
господарської діяль ...
Управління якістю продукції
В
умовах переходу до ринку успіх кожного конкретного товаровиробника оцінюється
за рівнем ефективності виробництва, зумовленої, насамперед, рівнем задоволення
потреб суспільства з найме ...
Дослідження функціональних стратегій сучасного підприємства
В умовах ринкової економіки сталися кардинальні зміни в
системі управління об'єктів господарювання. У централізованій економіці свобода
вибору постачальників ресурсів і маніпулювання рес ...