Лібералізація та демонополізація економіки
Соціального захисту вимагають безробітні. Хоча у 2000-2003 рр. середній рівень допомоги по безробіттю підвищився і становив 118 грн. па місяць, проте він був у З рази менший від прожиткового мінімуму.
Певних соціальних гарантій в Україні потребує і частина зайнятого населення, яка одержує низьку заробітну плату. На початку 2004 р. майже половина з них отримувала заробітну плату, нижчу від прожиткового рівня.
Одним з елементів соціального захисту населення є правове регулювання найманої праці, яке здійснюється шляхом законодавчого встановлення мінімального рівня заробітної плати, пенсій. В Україні наприкінці 1996 р. мінімальний розмір заробітної плати був 15 грн. на місяць, у 2003 р. - 185 грн. на місяць, що становить майже 60% прожиткового мінімуму, у 200-1 р. до листопада - 205 грн., а відтак - 262 грн.
У 2004 р. в Україні почала втілюватися нова пенсійна реформа, сутність якої полягає у впровадженні замість одного рівня пенсійного забезпечення з централізованого пенсійного фонду трирівневої системи:
солідарної, що забезпечує мінімальний фізичний рівень виживання;
накопичувальної, яка формується за рахунок обов'язкових страхових внесків від фонду заробітної плати. Ці внески є власністю платника і можуть бути передані в спадщину, проте для отримання пенсій з цього фонду необхідно чекати 15-20 років;
добровільної, розрахованої на людей похилого віку, які, отримуючи високі доходи, можуть робити додаткові внески па свої індивідуальні рахунки. Однак уряд для розрахунку пенсій маніпуляційно зменшив середньомісячну зарплату за 2002 р. з 376 грн. до 306,5 грн., чим істотно занизив найнижчі пенсії. Тому пізніше урядом було прийнято рішення збільшити пенсії на 16-20 грн., а відтак довести до 284 грн. Проте диференціація мінімальних і .максимальних пенсій становить 1:30, а найбільші пенсії перевищують 10 тис. грн., що свідчить про дискримінаційний характер пенсійної реформи. Крім того, приблизно 80% пенсіонерів до 2005 р. отримували однакову пенсію незалежно від трудового стажу та ін.
В Україні населення недостатньо забезпечене житлом: у 1986-1990 рр. щороку вводилося майже 20 млн. житлової площі, але ця проблема так і не була вирішена.
У 2003 р. в експлуатацію було здано 6,4 млн. м житла, в тому числі 3,9 млн. за кошти населення; на черзі перебувало 1,5 млн. сімей.
Отже, у перехідній економіці в Україні залишається низка невирішених гострих соціально-економічних проблем.
Такі проблеми існують і на мікрорівні - рівні підприємств.
Економічні закони - внутрішньо необхідні, стійкі, сутнісні зв'язки між економічними явищами, процесами, елементами економічних системи.
Економічні закони, як і закони природи, є об'єктивними. Однак вони відмінні від них тим, що виникають, розвиваються і функціонують лише в процесі економічної діяльності людей, їхня дія не вічна. Економічні закони не є абсолютними, окремі люди і групи людей можуть у своїй економічній поведінці відхилятися від вимог, які вони диктують.
Система економічних законів охоплює їх різні групи і типи. Виділяють такі основні групи законів:
. Закони, що діють протягом різних історичних періодів:
всезагальні економічні закони (властиві всім суспільним способам виробництва);
загальні економічні закони (діють у декількох економічних формаціях);
специфічні економічні закони (діють у межах одного суспільного способу виробництва);
стадійні закони (характерні для однієї зі стадій виробництва).
. Закони сфер суспільного відтворення - виробництва, розподілу, обміну, споживання.
. Закони розвитку і функціонування окремих економічних підсистем.
Економічною наукою пізнано чимало законів розвитку виробництва в цілому і національних економік зокрема.
Їхня специфіка в тому, що вони функціонують в усі періоди розвитку виробництва, в усіх країнах з різним державним ладом і виявляють свою дію через однакові явища і параметри.
За характером вияву ці економічні закони класифікують на:
- закон господарської (економічної) збалансованості;
Подібні статті по економіці
Франчайзинг як засіб мінімізації підприємницьких ризиків
Актуальність теми. Для української
економіки питання розвитку підприємництва вирішується протягом двох десятиліть,
проте ще і досі не втратило своєї актуальності. Постійні спроби зблизит ...
Боргова безпека методологія оцінки та механізми забезпечення
Боргова
безпека підприємства є однією з найважливіших складових фінансової безпеки,
проблема якої стала найбільш актуальною в період світової фінансової кризи
2008-2010 рр. За цих обста ...
Управління основними засобами підприємства
Проблема підвищення ефективності
використання основних фондів і виробничих потужностей - одна з найважливіших у
господарській діяльності підприємства. При вивченні значення кожного елеме ...