Світовий досвід залучення іноземних інвестицій
Аналізуючи дані, наведені у таблицю 3.1, відзначимо, що обсяг припливу прямих іноземних інвестицій до країн ЄС з країн світу становив 4 821 805 млн. євро на початок 2007 р. та збільшився на 1 541 261 млн. євро порівняно з 2004 р. Протягом 2004-2007 рр. найбільшими імпортерами іноземного капіталу були Сполучене Королівство (19% від загального обсягу ПІІ в країни ЄС), Нідерланди (14%), Люксембург (9%), Франція (8%) та Німеччина (7%). Вищезазначені показники свідчать, що Сполучене Королівство є лідером у Європі з імпорту капіталу, що пов’язано з функціонуванням у країні дочірніх компаній майже всіх найбільших світових корпорацій, філій провідних європейських транснаціональних корпорацій, а також тут сконцентровано понад 40% усіх американських активів, які припадають на країни ЄС. Досліджуючи приплив іноземного капіталу до інших країн ЄС, відзначимо, що поряд з позитивними тенденціями спостерігаються і негативні. Так, у деяких країнах спостерігався відплив залученого капіталу: у 2004 р. - на суму 20 250 млн євро, з яких з Болгарії - 51 млн євро, Фінляндії - 20 199 млн євро; у 2005 р. - 2 157 млн євро, з Мальти - 352 млн євро, Фінляндії - 1 805 млн євро; у 2006 р. - з Угорщини на суму 1 351 млн євро.
Найменша кількість іноземного капіталу протягом 2004-2007 рр. надійшла до таких країн ЄС, як Болгарія, Естонія, Словенія, Латвія, Литва, Румунія та Чехія. Така тенденція пояснюється тим, що вищезазначені країни є "новими” серед країн - членів ЄС і в них ще недостатньо розвинутий рівень місцевих корпорацій, заорганізований ринок праці та нерозвинутий фінансовий ринок.
Серед головних інвесторів країн Європейського Союзу слід виділити Сполучені Штати Америки, країни Південної Америки (Бразилія та Аргентина), країни Африки (Нігерія та Південна Африканська Республіка),
країни Азії (Японія, Філіппіни та Гонконг), Росію та Австралію. Досліджуючи тенденції залучення іноземного капіталу до країн ЄС, відзначимо, що частка надходження іноземних інвестицій з різних країн світу змінюється щорічно, що пояснюється різними причинами, але в багатьох випадках через економічну та політичну ситуацію в країні.
Серед головних секторів економік країн ЄС, у які залучалися протягом 2001-2005 рр. кошти іноземних інвесторів, виділяють добувну промисловість (42 137 млн євро) та переробну промисловість (317 396 млн євро). У свою чергу, серед галузей переробної промисловості найбільша кількість прямих іноземних інвестицій надійшла до харчової промисловості (45 329 млн євро), легкої промисловості (44 221 млн євро), хімічної та нафтохімічної промисловості (105 250 млн євро) та виробництва металевої й машинобудівної продукції (47 090 млн євро). Поряд з промисловістю найбільш привабливою для іноземних інвесторів є сфера послуг (1 359 059 млн євро). Так, на торгівлю, ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку протягом досліджуваного періоду надійшло 86 245 млн євро, до фінансової сфери - 766 030 млн євро, на операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг та надання послуг підприємцям - 410 661 млн євро, на розвиток телекомунікаційних послуг і транспорт - 46 449 млн євро.
Важливими чинниками, які позитивно впливають на інвестиційні процеси у країнах Європейського Союзу, зокрема у "старих” країнах-членах, є:
) ефективна структурна перебудова економік країн;
2) . висока норма прибутку за рахунок порівняно низьких витрат на робочу силу;
) зручне географічне розташування країн;
) місткий внутрішній ринок;
) експортна орієнтованість господарства країн;
) роздержавлення власності;
) зростання валового прибутку господарюючих фірм;
) упровадження податкових пільг для іноземних інвесторів;
) невисокий рівень відсоткової ставки за кредити;
) надання державою гарантій іноземному інвестору;
) застосування спеціального режиму іноземного інвестування;
) політична стабільність країн.
Як зазначалося вище, головним чинником збільшення інвестиційних процесів до ЄС є його розширення. Тому велику увагу слід приділити процесам, які відбулися у травні 2004 р. та в січні 2007 р., коли до ЄС приєдналося 12 нових країн. Відповідно до поширеної в ЄС точки зору, поглиблення економічної інтеграції в межах блоку та його розширення на Схід останнім часом стало головним чинником формування інвестиційних потоків.
Успіхи Китаю у проведенні реформування економіки за останні роки пов'язані зі здійснюваною урядом цієї країни політикою залучення іноземних інвестицій. Унаслідок економічних реформ у країні створено порівняно ефективну систему оподаткування іноземних фізичних і юридичних осіб, що характеризується гнучкістю, наданням великих пільг і спрощенням процедури сплати податків. Ключовим елементом сучасної зовнішньоекономічної стратегії КНР є створення спеціальних економічних зон (СЕЗ) і відкритих приморських міст для іноземних інвесторів.
Згідно із встановленими державою правилами щодо зниження ставок податків на спільні та іноземні підприємства в СЕЗ крім пільг в оподаткуванні для підприємств з іноземним капіталом існують додаткові пільги: зменшення вдвічі податку на прибуток; зменшення ставок податку на дивіденди; звільнення від податку в разі трансферту прибутку за межі Китаю; безмитний імпорт основних та допоміжних матеріалів і навіть значної частки товарів широкого вжитку.
Подібні статті по економіці
Україна у вимірі індексу людського розвитку (1998-2009 рр)
Сьогодні
в період трансформаційних змін соціальної та економічної системи України та
багатьох країн світу однією з найважливіших проблем суспільства є не лише
збереження, а й примноженн ...
Історія економічних учень
Історію
людства ділять на доісторичну та історичну. Межа між ними не чітко визначена.
Але вважається, що історія повинна бути документована. А документування можливе
лише з появою писем ...
АПК в сучасних умовах господарювання
Сьогодні
сільськогосподарське виробництво і в цілому агропромисловий комплекс України
перебувають у центрі суспільної уваги, оскільки і без того небагатий наш стіл
останнім часом особливо з ...