Внутрішньовиробничі складові економічної безпеки
• рівень технологічного потенціалу, що розраховується як частка технічних і технологічних рішень на рівні винаходів у загальній кількості нових рішень, які використовуються у виробничому процесі і т. д [5,160].
Правова складова. Характеризує правову захищеність інтересів підприємства і його працівників. Основними загрозами безпеки є: недостатня правова захищеність інтересів підприємства в договірній і діловій документації; порушення юридичних прав підприємства і його працівників; навмисне або ненавмисне розголошення комерційне важливих відомостей; порушення норм патентного права.
Протидією повинна займатися юридична і патентно-ліцензійна служба (правове забезпечення діяльності підприємства, юридичне пророблення договірної документації, ведення судових і арбітражних розглядів, правове навчання персоналу, ведення патентного фонду підприємства, контроль порушень норм патентного права, цензура публікацій).
Рівень правової безпеки може бути визначений залежно від співвідношення втрат, понесених підприємством (як реальних, так і у вигляді упущеної вигоди) унаслідок порушення правових норм (наприклад, виплат за позовами через порушення юридичних норм і прав), і загального розміру відвернених юридичною службою втрат. Для оцінки може бути запропонована наступна шкала:
• утрат немає - абсолютна правова безпека;
• частка правових утрат складає від 0 до 25% - нормальна правова безпека;
-50% - нестабільний стан;
-75% - критичний стан;
-100% - кризовий стан [5, 161].
Силова складова. Характеризує охорону інтересів підприємства і його працівників від фізичних і моральних впливів. До основних негативних впливів, що характеризують цю складову, належать:
• фізичні і моральні впливи, спрямовані на конкретних особистостей, особливо, керівництво і провідних фахівців підприємства, з метою заподіяти шкоду їх здоров'ю (фізичному і психологічному), а також репутації і матеріальному благополуччю, що складає загрозу нормальній діяльності підприємства;
• негативні впливи, що заподіюють шкоду майну підприємства, несуть загрозу зниження вартості його активів і втрати економічної незалежності (у тому числі доступ до конфіденційної інформації підприємства, включаючи промислове шпигунство; дезінформація; знищення інформації та ін.).
Протидією негативним впливам, що належать до силової складової, повинна займатися служба охорони (забезпечення фізичного захисту керівництва підприємства, організація пропускного режиму, охорона приміщень, ліній зв'язку й устаткування, захист інформації від несанкціонованого доступу, забезпечення режиму таємності документів і матеріалів, забезпечення безпеки в екстремальних умовах, навчання персоналу розпізнавати небезпеки і вживати заходів самозахисту).
Рівень даної складової економічної безпеки підприємства може бути визначений на основі оцінки ймовірності реалізації відзначених вище (а також інших аналогічних) загроз. Ця ймовірність (Р) може бути розрахована об'єктивно як частота негативних впливів у минулому і поточному періодах діяльності підприємства, або ж суб'єктивно - методом експертних оцінок. При цьому до уваги необхідно брати можливий збиток, унаслідок реалізації погроз. Визначення рівня силової складової економічної безпеки може бути розраховане на підставі табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Оцінка рівня силової складової економічної безпеки
Подібні статті по економіці
Боргова безпека методологія оцінки та механізми забезпечення
Боргова
безпека підприємства є однією з найважливіших складових фінансової безпеки,
проблема якої стала найбільш актуальною в період світової фінансової кризи
2008-2010 рр. За цих обста ...
Економічний аналіз діяльності ЗАТ Одесавинпром
Економічний аналіз на відміну від інших видів аналізу
відноситься до абстрактно-логічних методів дослідження економічних явищ.
Економічний аналіз означає виділення окремих показників
...
Антимонопольна політика держави і її місце у встановлення сучасних ринкових відносин в Україні
В економічній системі розвинутих країн світу оптимально поєднуються
ринкові важелі саморегулювання народного господарства з державним регулюванням.
Незважаючи на це, економіка цих країн ...