Зовнішні та внутрішні небезпеки та загрози економічній безпеці підприємства
За природою виникнення можна виділити: політичні, економіко-правові, техногенні, правові, кримінальні, екологічні, конкурентні й інші небезпеки і загрози.
Залежно від величини завданої шкоди, до якої може призвести дія деструктивного фактору, небезпеки та загрози можна поділити на ті, які призводять до незначних, значних та катастрофічних труднощів.
Як вже зазначалося, найбільш поширеним є виділення небезпек та загроз залежно від сфери їх виникнення. Це внутрішні та зовнішні.
До внутрішніх загроз економічній безпеці підприємства належать:
протиправні й інші негативні дії кадрових співробітників;
порушення встановленого режиму збереження інформації, яка становить комерційну таємницю;
порушення порядку використання технічних засобів;
інші порушення порядку і правил дотримання режиму безпеки на об’єкті, що створюють передумови для реалізації злочинними елементами своїх цілей і виникнення надзвичайних подій.
Необхідно відзначити, що протиправні й інші негативні дії штатних співробітників підприємства в даному випадку припускають відсутність якого-небудь прямого чи опосередкованого зв'язку зі структурами організованої злочинності чи розвідувальними підрозділами іншої структури.
Узагальнений соціально-психологічний портрет таких осіб, що за власною ініціативою здійснюють дії на шкоду безпеці суб'єктів господарювання, свідчить про те, що серед них переважають духовно і морально хворі, кар'єристи, марнолюбні, самовпевнені, безпринципні, непристосовані до життєвих безладь, що вважають себе в чомусь скривдженими співробітниками. Ряд з них, як виявилося, страждали серйозними психічними захворюваннями [6, 221].
Порушення встановленого режиму збереження інформації, яка становить комерційну таємницю, сприяє успішному розв'язанню своїх завдань організаціями й особами, що спеціалізуються на промисловому шпигунстві, розкритті комерційної таємниці і т.п.
Найбільш типовими причинами й умовами, що викликають порушення режиму захисту конфіденційної інформації, є:
відсутність персональної відповідальності посадових осіб за збереження інформації, що становить комерційну таємницю, а також несекретної інформації заволодіння і зміна якої може призвести до витоку, перекручення або втрати пов'язаної з нею таємної інформації;
допуск до такої інформації необгрунтоване широкого кола осіб;
порушення правил спеціального діловодства;
відсутність умов для підтримки на необхідному рівні режиму захисту;
недотримання встановленого порядку проведення особливо важливих нарад, конфіденційних переговорів;
порушення пропускного режиму й охорони об'єкта;
незахищеність технічних каналів витоку інформації;
недосконалий контроль.
До числа інших порушень порядку і правил дотримання режиму безпеки на об'єкті, що створює передумови для реалізації злочинними елементами своїх цілей, виникнення надзвичайних подій, належать порушення правил протипожежної, радіаційної безпеки і т.п.
Необхідно відзначити, що внутрішні загрози безпеці об'єктів є категоріями постійними, незалежними від ролі, місця, значення об'єкта в економічній діяльності, спрямованості устремлінь джерел зовнішніх загроз безпеці.
До зовнішніх небезпек і загроз економічній безпеці підприємства слід зарахувати:
діяльність юридичних та певних фізичних осіб, які спеціалізуються на проведенні промислового шпигунства. Це можуть бути спецслужби іноземних держав, спеціальні структури фірм, що займаються добуванням секретної інформації, а також ті, що здійснюють підривні акції у відношенні об'єктів національної економіки;
звичайну й організовану злочинність у різноманітті свого прояву: укладення фіктивних договорів; намагання заволодіти контрольним пакетом акцій підприємства; розкрадання матеріальних засобів і цінностей; протизаконні фінансові операції; різного роду шахрайські дії; небезпечний для життя вплив на персонал підприємства тощо;
несумлінну конкуренцію. Причому останню слід розуміти значно ширше, ніж встановлено у діючому законодавстві, тобто сюди слід включати всі дії конкурентів, котрі виходять за рамки закону і в результаті завдають збитків діяльності конкретного підприємства або визначеному колу підприємств;
протекціонізм та корупцію в системі державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, що у свою чергу породжує різного роду перешкоди для діяльності законослухняних підприємств;
неправомірні дії з боку державних контролюючих та правоохоронних органів;
форс-мажорні обставини зовнішньої природи [16, 223].
Перелік зовнішніх і внутрішніх небезпек та загроз економічній безпеці підприємства досить значний і різноманітний за змістом. Розглянуті обставини і явища несуть безпосередню загрозу не тільки окремим державним і недержавним об'єктам економіки, а і безпеці країни в цілому. Своєчасне виявлення і нейтралізація джерел зовнішньої та внутрішньої загроз безпеці є першочерговим завданням всіх суб’єктів економічної діяльності. З урахуванням системного ретельно організованого і висококваліфікованого характеру протиправних дій забезпечення безпеки об'єктів економіки на необхідному рівні можливе лише на основі науково обґрунтованої, максимально адаптованої до обстановки комплексної програми захисту об'єктів з відповідним матеріально-ресурсним її забезпеченням, при залученні як сил і засобів державних правоохоронних органів, так і можливостей самих підприємницьких структур.
Подібні статті по економіці
Витрати основної діяльності залізничного транспорту
Економічний аналіз є конкретною методологічною дисципліною. Ґрунтуючись
на матеріалах інших економічних дисциплін і значною мірою узагальнюючи набуті
студентами знання, він допоможе майб ...
Форми та системи заробітної плати
Актуальність теми даної курсової роботи полягає в тому, що заробітна
плата є одним з найважливіших джерел добробуту людини. Саме тому вона потребує
становлення чіткої і найбільш ефективн ...
Аналіз ефективності діяльності малого підприємства
Наприкінці
ХХ ст.. малий бізнес в Україні став реальністю і перетворився у самостійний
сектор економіки, зорієнтований на ринкові умови розвитку.
За
останнє десятиріччя функціонуванн ...