Маркетингова діяльність підприємства
Збутовою діяльністю на ВАТ "Бердичівський пивзавод” займається заступник голови правління по збуту і постачанню. Завод у своїй збутовій політиці застосовує два основні методи збуту:
· збут продукції через посередників
· збут продукції через власну збутову мережу.
ВАТ "Бердичівський пивзавод” має чотири фірмових магазини, які розташовані у різних районах міста: фірмовий магазин №1 - на центральній вулиці міста - вулиці К. Лібкнехта; фірмовий магазин №2 - у районі червоної Гори; фірмовий магазин №3 - розташований біля самого підприємства та фірмовий магазин №4 - район Загребелля.
Якщо говорити про географію "розливу" тобто збут, то як ми бачимо бердичівське пиво збувається не тільки в Житомирській обл. Найбільше збувається в місті Бердичеві. Також пиво вивозиться в Хмельницьку та Вінницьку області.
По області пиво поставляють в такі міста: Житомир, Черняхів, Ружин, Любар, Чуднів, Баранівку, Овруч, Малин та інші.
Брати участь у виставках та ярмарках не лише престижно, але й корисно. Адже це дає можливість показати й оцінити свою продукцію, отримати інформацію про нові досягнення, ознайомитися з тенденціями розвитку, розширити ділові контакти. ВАТ "Бердичівський пивзавод” щороку представляє свою продукцію на престижних вітчизняних та закордонних виставках та ярмарках. І скрізь продукція заводу відзначається високою оцінкою, займає призові місця, нагороджується медалями. Численні призи та медалі є красномовним свідченням високої якості продукції, що виготовляється підприємством. Ці успіхи - результат самовідданої праці спеціалістів заводу.
Дослідивши господарську практику роботи одного з передових підприємств галузі пивоваріння в Житомирській області - ВАТ "Бердичівський пивзавод” та узагальнюючи вітчизняний та світовий досвід формування, розробки та управління товарної політики підприємства підведемо наступні підсумки:
ВАТ "Бердичівський пивзавод” - сучасне підприємство з виробничою потужністю 910 тис. дал. За попередні три роки на заводі спостерігалась тенденція підвищення обсягу виробництва пива, а саме:
- 482 тис. дал.
- 565 тис. дал.
- 733 тис. дал.
Це свідчить, що з кожним роком підприємство нарощує обсяги виробництва пива, але при цьому існує можливість використання повної виробничої потужності.
В 1998 році у виробництво була впроваджена нова технологія розливу пива в КЕГи, що призвело до збільшення виробництва пива, а отже і до збільшення прибутку підприємства.
Здійснення товарної політики на ВАТ "Бердичівський пивзавод” представляє собою серію конкретних заходів, які реалізуються та націлені на підвищення конкурентних позицій підприємства, а саме формування оптимального асортименту, підтримка якості продукції на певному рівні, маркування та упакування товарів.
Проаналізувавши організацію товарної політики ВАТ "Бердичівський пивзавод” можна зробити наступні висновки:
· за останні роки асортимент продукції повністю оновлено; випускається п’ять сортів пляшкового пива, ємкісне пиво та в КЕГах, що дозволяє різнобічно задовольнити потребу споживачів.
· пиво, що випускається заводом, виготовляється за оригінальними рецептами із натуральної високоякісної екологічно чистої сировини, та за спеціальною технологією, що включає передові досягнення науки і традиції старих пивоварів, про що і свідчать численні нагороди за високу якість пива.
· подання товару у вигляді марочного помітно підвищує його ціннісну значущість та посилює увагу споживачів, а також дає їм змогу ідентифікувати продукцію даного підприємства.
· участь підприємства у виставках та ярмарках сприяє розширенню ринків збуту продукції ВАТ "Бердичівський пивзавод”, підвищенню іміджу як виробника високоякісної продукції та дає можливість обміну досвідом з вітчизняними та зарубіжними виробниками пива.
Подібні статті по економіці
Аналіз діяльності компанії Фенікс
При
переході української економіки на ринкові відносини основні завдання
функціонування підприємств вирішувалися в рамках централізованого управління.
Виробничо-фінансовий план підприєм ...
Управління проектом з Удосконалення комерційної діяльності підприємства-монополіста (на прикладі ПАТ ЕК Херсонобленерго)
Актуальність
обраної теми полягає в тому, що своєчасна та повна оцінка показників
комерційної діяльності підприємства потребує значних теоретичних знань та
практичних навиків, ця о ...
Економiчна ефeктивнiсть iнформацiних тeхнологiй в управлiннi пiдприємством при здiйснeннi ЗEД (на прикладі ПрАТ Рiвнe-Борошно)
З глобальним розвитком суспiльства, пiдприємств, i наукових
тeхнологiй управлiння ними зростає роль сучасних iнформацiйних тeхнологiй. Бeз
iнформацiйних тeхнологiй тeпeр важко уявити буд ...