Принципи організації виробничих процесів
Раціональна організація як виробничого процесу в цілому, та і окремих його частин залежить від певних принципів. Ці принципи умовно можна поділити на дві групи. До першої відносять загальні принципи, які не залежать від конкретного виробничого процесу. Друга група охоплює специфічні принципи, які є характерними для певного виробничого процесу.
Загальні принципи - це принципи, за якими будується будь-який виробничий процес у часі та просторі. До них можна віднести такі принципи:
. Принцип спеціалізації, який означає розподіл праці між окремими підрозділами підприємства та робочими місцями в процесі виробництва та їх кооперування.
Спеціалізація характеризується обмеженою та стабільною номенклатурою продукції, яка виготовляється в кожному виробничому підрозділі. По суті, спеціалізація підвищує однорідність виробництва та створює умови для впровадження автоматизації. Це, у свою чергу, підвищує рівень організації виробництва, сприяє поліпшенню якості продукції.
Виділяють кілька видів спеціалізації на підприємстві:
· функціональна - допоміжні та обслуговуючі виробництва об’єднуються в окремі самостійні підрозділи та виконують певні функції;
· предметна - передбачає закріплення певної номенклатури виробів за окремими цехами (заготівельний цех, механічний цех);
· по детальна - полягає в закріпленні за певними підрозділами підприємства виготовлення технологічно однорідних деталей;
· технологічна - означає закріплення за кожним цехом та виробничою дільницею певної частини виробничого процесу.
. Принцип пропорційності вимагає, щоб у всіх частинах виробничого процесу, у всій взаємопов’язаній системі підрозділів і машин була узгоджена пропускна спроможність, тобто однакова здатність виконання робіт і випуску продукції. Недотримання цього принципу призводить до виникнення "вузьких місць" або неповного завантаження окремих підрозділів. На підприємствах із складною структурою виробництва важко досягти повної пропорційності потужностей окремих підрозділів (бригад, дільниць, цехів, виробництв). Вона періодично порушується внаслідок освоєння нових виробів, неоднакових темпів зниження їх трудомісткості у різних підрозділах тощо. Виникнення диспропорцій - закономірний результат розвитку виробництва, проте їх потрібно передбачати і планомірно усувати.
. Принцип паралельності передбачає одночасне виконання окремих операцій і процесів. Додержання цього принципу особливо важливе при виготовленні складних виробів, що компонуються із багатьох деталей, вузлів, агрегатів, послідовне виробництво яких зайняло б багато часу. Паралельність досягається раціональним розчленуванням виробів на складові частини, суміщенням часу виконання різних операцій над ними, одночасним виготовленням різних виробів. Паралельне виконання робіт на робочому місці забезпечується багатоінструментальною обробкою заготівок, суміщенням часу виконання основних і допоміжних операцій.
4. Принцип прямоточності означає, що предмети праці в процесі обробки повинні мати найкоротші маршрути по всіх стадіях і операціях виробничого процесу, без зустрічних і зворотних переміщень. Для дотримання цього принципу цехи, дільниці, робочі місця, наскільки це можливо, розташовують за ходом технологічного процесу. Допоміжні виробництва, служби, склади у свою чергу розміщують по можливості ближче до тих підрозділів, які вони обслуговують.
Прямоточність характеризується таким коефіцієнтом:
,
де - тривалість транспортних операцій;
- тривалість виробничого циклу.
. Принцип неперервності. Неперервність означає скорочення або зведення до мінімуму усіляких перерв у процесі виробництва. Цей принцип є однією з головних умов скорочення строків випуску продукції та забезпечення рівномірної та безперебійної роботи підприємства. Ступінь неперервності визначається відношенням тривалості технологічної частини виробничого циклу до всього виробничого циклу. Найбільш повно принцип неперервності реалізує себе при потоковому та автоматизованому виробництві.
Подібні статті по економіці
Дослідження ефективності функціонування поліграфічного підприємства (на прикладі ЗАТ Віпол)
Актуальність
теми даної дипломної роботи є те що на сьогоднішній день питання ефективності
функціонування підприємства займає важливу роль. Кожне підприємство щоб вижити
на ринку глобал ...
Грошова оцінка земель в Україні
Земля являється одним з основних елементів виробництва, за допомогою
якого країна створює матеріальні цінності. Поряд з тим земля є природним
об’єктом, який вже існує і не створюється лю ...
Визначення чисельності працюючих на підприємстві
Персонал
підприємства - це сукупність фізичних осіб, що перебувають з фірмою як
юридичною особою у відносинах, регульованих договором найму. Він являє собою
колектив працівників з певно ...