Поняття фінансових криз та причини їх виникнення
Криза - (гр. krisis - поворотний пункт) - різке погіршення економічного становища в країні; фаза капіталістичного циклу, під час якої відбувається насильницьке відновлення порушених в ході розвитку капіталістичної економіки основних пропорцій відтворення. Економічні кризи виявляються в абсолютному падінні виробництва, скороченні капітальних вкладень, зростанні безробіття, збільшенні кількості банкрутств фірм, падінні курсу акцій та інших економічних потрясіннях [1].
Основними формами прояву кризи є значний спад виробництва, масові банкрутства, поступове зменшення товарних запасів (затоварюваності), призупинення різкого падіння цін, зменшення відсоткової ставки. Після депресії починається пожвавлення.
Пожвавлення - зростання виробництва в обсягах, які були досягнуті перед кризою.
Піднесення - швидке зростання виробництва, яке супроводжується зменшенням рівня безробіття, підвищенням цін на товари і послуги, розширенням розмірів кредиту та ін.
Вершиною піднесення є бум. Бум - короткотермінове піднесення виробництва, торгівлі, банківської діяльності і т. ін.
До причин виникнення економічних криз на рівні господарюючих суб’єктів можна віднести.
· зовнішні чинники − незбалансована грошово-кредитна і бюджетно-податкова політика, незадовільна структура доходів і видатків населення, нестабільність функціонування базових політико-правових інститутів, відставання в науково-технічному розвитку, конкуренція;
· внутрішні чинники − помилки у виробничій, фінансовій, маркетинговій стратегії, нераціональне використання ресурсів, непрофесійний менеджмент, низький рівень організаційної і корпоративної культури.
Криза на рівні окремого регіону або держави в цілому виникає в результаті реалізації таких чинників:
· деформація структури регіональної або федеральної економіки у бік пріоритетного розвитку однієї або декількох зв'язаних галузей;
· збільшення майнового розшарування населення;
· криміналізація державного управління і господарської діяльності; ослаблення системи державного управління і контролю[6].
Ринкове саморегулювання на певному етапі зумовлює виникнення економічних криз, які постійно його супроводжують. Для пошуку шляхів уникнення причин криз має велике значення з’ясування структури економічного циклу. З 1825 року капіталістична система господарства пережила 21 економічний цикл і кризу. В 90-х роках почалось економічне піднесення у країнах Західної Європи, яке вже існувало в США. У 1998 році відбулась економічна криза в Японії та дефолт у Росії. Неминучість циклів зумовлена їх періодичністю. Це свідчить про циклічний характер розвитку економічної системи капіталізму, яка ґрунтується переважно на приватній та колективній формах капіталістичної власності на засоби виробництва [6].
Подібні статті по економіці
Трудовий потенціал України
В
усі часи економісти різних поглядів, шкіл і напрямів визнавали, що праця є
одним із найголовніших факторів економічного розвитку. Недвозначно на це
натякає християнська заповідь: &quo ...
Господарська діяльність ВАТ Київський завод безалкогольних напоїв Росинка
Метою
виробничої практики є ознайомитися із господарською діяльністю ВАТ «Київський
завод безалкогольних напоїв «Росинка», дослідити її стан та економічні
показники, що її відображають. ...
Управління оборотними коштами
оборотні кошти
платоспроможність ліквідність
Сучасний український бізнес диктує нагальну потребу формування цілісної
системи керування фінансами вітчизняних компаній. Для передових україн ...