Меню сайту

Основні індикатори фінансово-економічних криз

Загально відомим фактом є те, що попередження проблеми - найкращий спосіб її уникнути. Передбачення фінансово-економічної кризи з допомогою системи економічних індикаторів дає змогу якщо не уникнути її, то принаймні підготуватися до неї та пом’якшити її негативні наслідки. З цією метою активно використовують три методи для виявлення ознак назрівання кризи:

) метод найменших квадратів;

) імовірнісний метод;

) метод сигналів.

Метод найменших квадратів базується на доведенні, що ризик виникнення фінансової кризи зростає при зниженні рівня покриття золотовалютними резервами грошової маси (М2), переоціненості національної грошової одиниці в реальному виражені та нарощуванні заборгованості приватного сектору в попередні роки[5].

Імовірнісний метод для опису основних індикаторів дає змогу оцінити вплив кожного фактору на розвиток кризового явища, що допомогло статистично довести відмінність природи криз 1970-1980-1990-х років. Науковці визначають ряд макроекономічних і фінансових показників, які є основними кризовими індикаторами, формуючи систему попередження криз на основі як міжнародних даних, так і внутрішніх показників країни.

Метод сигналів, запропонований групою авторів - Г. Камінські, С. Лізондо, став найпоширенішим при ідентифікації факторів кризи. Автори цього методу виявили цілу низку індикаторів на прикладі досвіду розвинутих країни та п’ятнадцяти країн, що розвиваються, в період із 1970-го по 1995 рік, що дало змогу проаналізувати ранні етапи 76-ти валютних і 26-ти банківських криз. Було зроблено припущення, що існує і може бути відібраний кінцевий ряд індикаторів, котрі надсилають сигнал у разі, якщо їх значення перевищує критичний обсяг. При цьому значення індикаторів розглядаються в абсолютному вираженні, тільки значення деяких змінних істотно зменшується перед настанням кризи, тоді як інших, навпаки, може помітно зростати. Автори також визначили ступінь попередження індикаторами настання кризи (табл. 1).

Таблиця 2.1 -

Ступінь попередження індикаторами настання кризи

Індикатор

Залишок часу до кризи після появи першого сигналу, місяців

Банківська нестабільність

19

Переоціненість національної валюти

17

Підвищення процентних ставок

17

Зростання обсягів імпорту

16

Зниження обсягів випуску продукції

16

Відтік коштів вкладників із банків

15

Зменшення обсягів експорту

15

Погіршення умов торгівлі

15

Зниження золотовалютних резервів

15

Падіння фондового ринку

14

Зміна диференціала внутрішніх і зовнішніх процентних ставок

14

Низьке покриття резервами короткострокових зобов’язань (М2/резерви)

13

Зміна спреду депозитних і кредитних процентних ставок

13

Великий внутрішній кредит (щодо ВВП)

12

Дослідження показали, що всі індикатори вказують на наближення фінансової кризи приблизно за 1-1.5 року до початку. І хоча надходження першого сигналу не означає, що він і далі виникатиме, є підстави говорити про створення певної системи раннього попередження.

Подібні статті по економіці

Види економічного ефекту від впровадження науково-дослідних робіт
В економічній науці першорядне значення мають питання, пов’язані з оцінкою ефективності ресурсів, які використовуються, витрат, які здійснюються та рішень, що приймаються. Всі проблеми ...

Інноваційні напрями регіонального розвитку
У сучасних умовах господарювання інноваційна діяльність служить могутнім каталізатором розвитку економіки, тому що вона являє собою інструмент конкуренції. Сьогодні Україна пережива ...

Шляхи підвищення прибутковості підприємства
Управлінський облік передбачає створення детальної класифікаційної схеми витрат. Керівник або власник підприємства повинен знати, скільки буде коштувати виробництво тієї чи іншої продукц ...

Copyright © 2025. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.