Значення та наслідки фінансової кризи 2008-2010 рр. для України
Світова фінансова криза відбилася на Україні падінням вартості акцій компаній, погіршенням стану багатьох банків (деякі з них знаходяться на межі банкрутства), масштабним зростанням безробіття, різким скороченням обсягів будівництва, зупиненням багатьох підприємств, передусім металургійних. Сьогодні розвиток України, як і багатьох інших країн, набуває серйозної залежності від зовнішніх умов. Для подолання проблем, які постали через світову кризу, потрібно задіяти внутрішні резерви.
Економіка України після початку кризи знаходилася в дуже вразливому стані. За оцінкою чутливості до макроекономічної нестабільності Fitch, із 73 країн, проаналізованих у травні 2008 року, Україна посіла друге місце серед найвразливіших держав. Український банківський сектор має високий ступінь ризику - йому привласнена 10 категорія, до якої належать найбільш слабкі та вразливі банківські сектори у світі. За квартальною оцінкою фінансових ризиків Американського казначейства (вересень 2008), Україна потрапила в десятку країн із найбільш високим ступенем фінансового ризику у світі. Нашій країні загрожує істотний ріст дефіциту зовнішньоторговельного балансу, який може перевищити рівень у 10% ВВП, що є критичним для економік, які розвиваються [6].
За останні два роки загальний зовнішній борг України збільшувався щорічно на 45% і досяг $100 млрд. Зовнішній борг приватного сектору виріс до $85 млрд., з яких $29 млрд. складає короткостроковий борг (класифікований за первинним терміном погашення).
Через скорочення валютних надходжень від експорту вітчизняним банкам доводиться в терміновому порядку вишукувати на внутрішньому ринку кошти для повернення раніше отриманих кредитів. В умовах, коли у світі грошей поменшало, знайти ресурси для перекредитування, а також забезпечити приплив валюти до країни шляхом іноземних інвестицій видається проблематичним. Об’єктивний дефіцит доларової маси у країні спричинив додатковий тиск на національний валютний ринок. Внаслідок суцільного скорочення видачі кредитів банками й відсутності інструментів залучення інвестицій через фондові біржі більшість українських компаній середньої величини фактично позбулася далекоглядної перспективи розвитку. В експортоорієнтованих секторах економіки наразі спостерігається падіння виробництва, що спричинено реалізацією стратегій, спрямованих на першочерговий пошук зовнішніх ринків збуту, та недооцінкою попиту з боку внутрішніх споживачів. Із стадії структурованого росту вітчизняний бізнес перейшов у стадію виживання.
криза фінансовий економіка банк
Висновки
Світова фінансова криза 2008-2010 рр. суттєво вдарила по світовій економіці. Виникнення цієї кризи було спричинене її циклічним характером.
Сутність сучасної кризи полягає саме в становленні і розвитку інформаційного технологічного способу виробництва, перетворенні інформації і знань у якісно новий його фактор та посиленні процесів інтелектуалізації виробництва і праці, їй притаманні нові матеріально-технічні та соціально-економічні риси.
Циклічність цієї кризи пояснюється тим, що вона поширюється на всіх рівнях сучасної економіки - домогосподарському, корпоративному, світовому, регіональному, національному, галузевому, відповідно вона має глобалізаційний характер. ІКТ стали одним із головних рушіїв сучасної фінансово-економічної кризи, а, як відомо, технічні революції означають перехід до нових технологічних принципів, які потім поширюються еволюційно. У кінцевому підсумку загальнотехнічні революції стають серцевиною революції у продуктивних силах, знаменують піднесення їх на якісно новий ступінь розвитку. Одночасно відбуваються якісні зміни в розвитку людини як головної продуктивної сили, зростанні ефективності продуктивності її праці.
Подібні статті по економіці
Форми і системи заробітної плати
Одним
із важливих елементів ринкової системи господарювання є наймана праця. Робоча
сила найманих працівників на ринку праці виступає як товар, який має вартість.
Найбільш актуальним в ...
Форми та системи оплати праці
Наймана
праця є одним із важливих елементів ринкової системи господарювання. Робоча
сила найманих працівників на ринку праці виступає як товар, який має вартість.
Найбільш актуальним в ...
Економічне обґрунтування проекту цеху по виробництву вітамінізованої сметани
У даній курсовій роботі обґрунтована економічна ефективність технічних
рішень і виконано всі необхідні економічні розрахунки. Розрахунок проведено для
продукту під назвою "Вітамініз ...