Джерела формування активів підприємства та їх характеристика
Наявні у кожного підприємства активи, вони одержують з відповідних джерел. Джерела утворення майна підприємства поділяються на два види: власний капітал (внески власників, прибуток, резерви, фонди, безповоротне фінансування тощо) та зобов’язання (залучені кошти - кредити, кредиторська заборгованість тощо).
Між активами і джерелами їх утворення на підприємстві існує тісний взаємозв’язок. Яка сума є активів, така сума є джерел їх утворення. У вартісному виразі цю рівність можна виразити так:
А=Д. (2.1)
де А - вартість активів;
Д - сума джерел активів.
Структура джерел формування активів підприємства може бути відображено з допомогою наступної структурно - логічної схеми (рисунок 1).
Рисунок 1 - Характеристика джерел формування активів підприємства
Джерела формування активів підприємства можуть існувати у багатьох формах , що наведені в таблиці А.3.
Як видно з таблиці серед основних джерел формування активів підприємства є власний капітал, що являє собою активи підприємства, що залишаються після вирахування його зобов’язань. Слід зазначити, що сума власного капіталу - це абстрактна вартість майна, яка не є його поточною чи реалізаційною вартістю, а тому не відображає поточну вартість прав власників підприємства.
Разом з тим, власний капітал є основою для початку і продовження господарської діяльності будь-якого підприємства, він є одним із найістотніших і найважливіших показників, оскільки виконує такі функції:
¾ довгострокового фінансування господарської діяльності - знаходиться у розпорядженні підприємства необмежено довго;
¾ відповідальності та захисту прав кредиторів - відображений в балансі підприємства власний капітал є для зовнішніх користувачів мірилом відносин відповідальності на підприємстві, а також захистом кредиторів від втрати капіталу;
¾ компенсації понесених збитків - тимчасові збитки мають погашатись за рахунок власного капіталу;
¾ кредитоспроможності - при наданні кредиту, за інших рівних умов, перевага надається підприємствам з меншою кредиторською заборгованістю та більшим власним капіталом;
¾ фінансування ризику - власний капітал використовується для фінансування ризикованих інвестицій, на що можуть не погодитись кредитори;
¾ самостійності та влади - розмір власного капіталу визначає ступінь незалежності (автономності) та впливу його власників на підприємство;
¾ розподілу доходів і активів - частки окремих власників у капіталі є основою при розподілі фінансового результату та майна при ліквідації підприємства.
Збереження свого капіталу підприємство може забезпечити тільки при отриманні прибутку. Власний капітал утворюється двома шляхами:
¾ внесенням власниками підприємства грошей та інших активів;
¾ накопиченням суми доходу, що залишається на підприємстві[9].
Сума власного капіталу може збільшуватись внаслідок прибуткової господарської діяльності, а також збільшення вартості активів, непов’язаного із підвищенням заборгованості перед кредиторами (дооцінка (індексація) необоротних активів, переоцінка оборотних активів тощо).
Подібні статті по економіці
Шляхи підвищення рентабельності підприємства
Прибуток є однією з основних категорій товарного виробництва. Це
передусім категорія, що характеризує відносини, які складаються в процесі
суспільного виробництва.
Суть фінансової дія ...
Загальна характеристика господарської діяльності приватного підприємства ТК Домострой
Метою
дипломної роботи є закріплення одержаних у коледжі теоретичних знань та набуття
практичних навичок фінансової роботи на підприємствах різних форм власності,
уміння аналізувати та ...
Еластичність попиту по ціні та по доходу та її зміни
В
сучасних умовах вивчення реакції ринку на господарську діяльність підприємств
дозволяє упорядковувати розвиток ринкових відносин, зробити їх менш стихійними
і більш передбачуваними. Н ...