Меню сайту

Валовий внутрішній продукт

ВВП на одну особу - найслабша ланка в структурі ІЛР для України. Цей показник в грошовому доларовому еквіваленті за паритетом купівельної спроможності наприкінці ХХ ст. дорівнював 3458 дол. США. Причина такого вразливого для України становища полягає насамперед у двократному зниженні ВВП з 1990 по 1999 рр. У країнах з плановою економікою (патерналістичних) держава здебільшого задовольняла усі повсякденні фізичні і матеріальні потреби членів суспільства. Така держава ніби-то була ефективною в економічному плані, але при цьому не враховувала потреб розвитку конкретної особи, не заохочувала її до творчості. Сфера життєдіяльності людини була чітко окреслена і значна частина її гуманітарних компонентів (свобода сумління, віра, мова, культура) не потрапляла в ці межі. Планування заперечувало можливість вибору. З переходом до ринку можливості вибору розширюються, але економічні негаразди значно обмежують цей вибір, фактично існує заборона через матеріальні проблеми. Більшість людей думає не про вибір, а про те, як звести кінці з кінцями. Таке положення вплинуло на те, що 77 місце з-поміж 177 країн світу зайняла Україна за показником індексу людського розвитку - ці дані були оприлюднені в останній щорічній "Доповіді про розвиток людини. Поза межами влади, бідності та глобальної кризи із забезпеченням питною водою" Програми розвитку ООН. Україна вже традиційно, починаючи з 1993 року, входить до групи країн із так званим "середнім рівнем розвитку".

Глобальна стратифікація - співвідноситься із поняттям глобальної бідності. Це складна проблема, яка відбиває обмеженість промислової технології, швидкий приріст населення, традиційні культурні норми, внутрішню соціальну стратифікацію, чоловіче домінування та глобальні відносини влади.

Іммануіл Валлестайн розглядав країни із високим рівнем прибутку як пануюче "ядро" капіталістичної світової економіки, із середнім рівнем прибутку - як "напівпериферію", і бідні - як глобальну "периферію".

Глобальна соціалізація - соціалізація, яка відбувається шляхом інтеграції тієї чи іншої держави до того чи іншого геополітичного простору, в якому домінують країни із високим рівнем прибутку на душу населення (референтна група).

Першим кроком на шляху глобальної соціалізації є адаптація національних законодавств до законодавства "референтної групи", а також до цінностей і норм, які формуються цими референтними групами - моральна автономія, людська гідність, свобода та соціальний порядок.

Подібні статті по економіці

Дефекти ринку та механізми їх усунення
З давніх часів існування людства ринок визначався як місце торгівлі товарами. Він і зараз існує у вигляді колгоспних ринків, де реалізуються, головним чином, продукти харчування. Є й реч ...

Закономірності формування перехідної економічної системи та її особливості в Україні
Основна частина даної курсової роботи складається з 2-х розділів. Перший розділ має назву «Закономірності і особливості розвитку перехідних економік» і складається з 3-х підрозділів. В ...

Економіка механічного цеху
Метою курсової роботи є практична реалізація теоретичних та методичних положень економічної теорії на рівні промислового підприємства та його виробничих підрозділів. Завданням курсово ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.