Грамотність
Грамотність - показник, що застосовується до населення віком від 15 років і старше і передбачає уміння читати й писати нескладні тексти. Охоплення навчанням - показник, який характеризує відношення кількості тих, хто навчається (незалежно від віку) в навчальних закладах І-ІІІ рівнів освіти (початкової, середньої та вищої) до чисельності тих вікових груп, які мали бути охоплені цією освітою.
Додамо, що показник грамотності важливий для країн, які розвиваються. А для розвинених він уже давно неактуальний і не включається в програми національних переписів населення. Тому по них його умовно визначено у 99,0%. Грамотність визначається для дорослого населення (15 років і більше).
Валовий показник охоплення навчанням являє собою співвідношення учнів у навчальних закладах першого-третього рівнів (у трактуванні ЮНЕСКО), незалежно від віку учнів, до вікових контингентів, які зазвичай навчаються. У різних країнах це вікові групи від п’яти-семи до 22-25 років. Цей показник може перевищувати 100%: у країнах, що розвиваються, - коли неграмотні дорослі навчаються читати й писати, а в розвинених - коли частина дипломованих спеціалістів здобуває другу освіту. Останніми роками ця тенденція здобуття другої, третьої вищої освіти дедалі більше поширюється в ряді західноєвропейських держав.
У суспільстві, заснованому на знаннях, освіта й підготовка кадрів відносяться до найвищих політичних пріоритетів. Набуття високого рівня знань, навичок і кваліфікації, його постійне підвищення та оновлення вважається передумовою для особистого розвитку всіх громадян і для участі в усіх аспектах життя суспільства - від активного громадянства до інтеграції у ринок праці. Освіта впродовж життя перетворилася на всеохоплюючу стратегію надання громадянам можливості відповідати на нові виклики.
У досягненні цієї цілі, пов’язаної з «якісною освітою впродовж життя», спостерігається значний прогрес, частково завдяки, безсумнівно, досягнутому високому рівню письменності . Завдання по всіх показниках успішно виконані, а в деяких випадках є значне випередження графіка. Це, зокрема, чистий показник охоплення освітою дітей від 5 років у дошкільних навчальних закладах і чистий показник охоплення вищою освітою осіб віком від 18 до 22 років (див. табл. 5.8). Має також місце вражаюче збільшення кількості спеціалістів, які отримали вищу освіту, хоча цей аспект не охоплений системою моніторингу показників ЦРТ. На жаль, немає й чітко визначених показників для відстеження змін у таких критично важливих сферах, як освіта дорослих і запровадження європейських стандартів освіти. Хоча останні охоплені конкретним завданням (Ціль 2, завдання 2) «Підвищити якість освіти» та прив’язані до показника 2.1 (частка діючих державних стандартів освіти, які відповідають вимогам ЄС), система показників для моніторингу прогресу в досягненні цих конкретних цілей не розроблена. Кількість осіб, які пройшли перепідготовку та підвищили свою професійну кваліфікацію, зросла (з 157700 у 2001 році до 193000 у 2005-му). Проте, показники охоплення освітою дорослого населення залишаються набагато нижчими, ніж відповідні показники у розвинених країнах. Це, у свою чергу, явно перешкоджає зростанню демографічного потенціалу, а також конкурентоспроможності української робочої сили.
Подібні статті по економіці
Державне регулювання підприємництва
Державне регулювання підприємництва є напрямом
державної політики, спрямованим на вдосконалення правового регулювання
господарських відносин, а також адміністративних відносин між ре ...
Ефективність технічного переоснащення підприємств легкої промисловості
План
науково-технічного розвитку передбачає систему взаємопов’язаних заходів по
підвищенню техніко-економічного рівню виробництва на підставі впровадження
самої передової й високоефекти ...
Інноваційні напрями регіонального розвитку
У
сучасних умовах господарювання інноваційна діяльність служить могутнім
каталізатором розвитку економіки, тому що вона являє собою інструмент
конкуренції.
Сьогодні
Україна пережива ...