Людський розвиток в Україні: регіональна оцінка
Перше місце з великим відривом - за даними 1999-2008 рр. - упевнено займає Київ, якому належать перші позиції за інтегральними індексами демографічного розвитку, матеріального добробуту, умов проживання населення та фінансування людського розвитку.
На протилежному боці шкали - Донецька (27 місце) та Луганська (26 місце) області. Також слід зазначити, що за останні п’ять років значно погіршились позиції Кіровоградської та Вінницької областей, які у 2008 році не набагато випередили аутсайдерів.
За результатами рейтингової оцінки ІЛР у 2008 році можна виділити 3 групи регіонів: регіони-лідери, які за результатами розрахунків посідають перші 4 місця; регіони основної групи (19 регіонів), які за результатами розрахунків посідають з 5 по 23 місце; регіони-аутсайдери, які за інтегральними індексами посідають 4 останніх місця.
Якщо сконцентрувати увагу на тенденціях людського розвитку, то можна відмітити, що упродовж 2000 - 2008 рр. регіони розвивались по - різному, тому вони були згруповані таким чином : стабільні регіони (коливання рейтингів не перевищує 1); регіони, що тяжіють до стабільності (коливання рейтингів становлять від 1 до 4); регіони, рейтинги яких істотно поліпшились (не менше ніж на 4); регіони, рейтинги яких істотно погіршились (не менше ніж на 4); регіони, рейтинги яких істотно змінювались в різних напрямах.
Регіони, що тяжіють до стабільності: Житомирська; Закарпатська; Ів.-Франківська; Львівська; Полтавська; Одеська; Сумська; Херсонська; Хмельницька; Черкаська.
Регіони, рейтинги яких істотно поліпшились: Рівненська; Київська.
Регіони, рейтинги яких істотно погіршились: Вінницька; Кіровоградська; Чернігівська Регіони, рейтинги яких істотно змінювались в різних напрямах : АР Крим;Волинська; Дніпропетровська; Запорізька; Миколаївська; Тернопільська; Чернівецька.
Стабільні регіони: міста: Київ; Севастополь, області: Харківська; Донецька; Луганська.
Висновок
При визначенні ІЛР та застосування його методики для побудови відповідних індексів необхідно врахувати наступне:
) розрахунок індексу людського розвитку випливає з однакових складових людського розвитку, проте вони неоднаково впливають на людський розвиток в цілому: наприклад, на розвиток освіти і охорони здоров’я істотно впливає рівень економічного розвитку країни;
) індекс людського розвитку залишає поза увагою негативні індикатори: екологічне забруднення, безробіття, злочинність, заборгованість заробітної плати.
Взаємозв'язок інтелектуальних технологій з управлінськими методами роботи дозволяють досягти значних успіхів у підвищенні інтелектуального рівня людського капіталу. Саме тому, місцеві органи влади повинні значно покращити людський розвиток регіону шляхом реалізації та фінансування програм, які усувають нерівномірність доходів, що в свою чергу позитивно вплине на зменшення соціальних проблем. Метою соціально-економічної політики є створення сприятливих умов для послідовного підвищення ВВП на душу населення та базових показників якості життя: очікуваної тривалості життя, збільшення витрат на освіту і охорону здоров’я . Тільки за рахунок розвитку окремих регіонів, та покращення складових показників ІЛР у кожній області, можна досягти збільшення темпів росту національної економіки. Тому, пріоритетним завданням політики соціально-економічного розвитку України повинно стати створення дієвого механізму для її ефективного забезпечення на регіональному рівні.
Додаток 1
1998
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Додаток 5
Додаток 6
Додаток 7
Додаток 8
Подібні статті по економіці
Визначення факторів, що впливають на прибуток промислових підприємств та шляхів його підвищення
Тема
магістерської роботи: Визначення факторів, що впливають на прибуток промислових
підприємств та шляхів його підвищення
Актуальність
теми: Перехід до ринкової економіки потребує в ...
Економічне обґрунтування проекту цеху по виробництву вітамінізованої сметани
У даній курсовій роботі обґрунтована економічна ефективність технічних
рішень і виконано всі необхідні економічні розрахунки. Розрахунок проведено для
продукту під назвою "Вітамініз ...
Економічна експертиза інвестиційного проекту
Призначення роботи - практична підготовка студентів до
виконання економічних розрахунків у дипломних проектах, а саме обґрунтування
інвестиційних рішень і послідовності формування економ ...