Малий бізнес як економічна категорія
До того ж змінилась організація найбільших компаній підприємців разом із докорінними змінами в продуктивних силах суспільства. Великою стала справа, виробництво не обов’язково сконцентроване на одній території, під одним дахом і т. п. Масштабність, розмірність підприємства і справи, яку воно представляє, все більше спирається на організаційно-економічні структури, за яких дрібні й середні підприємства стають доволі часто складовими велетенських корпорацій, постачаючи їм вузли, деталі тощо, продаючи їхню продукцію й іншими шляхами. Це сучасний прояв концентрації та централізації виробництва на основі базування, по-перше, на загальній фінансовій групі, і, по-друге, на розвитку Європейського Союзу (ЄС) на малих підприємствах кількість зайнятих - до 50 осіб, річний оборот менший 4 млн. євро, сума балансу менша 2 млн. євро, на середніх підприємствах - кількість зайнятих від 50 до 250 осіб, річний оборот менший 16 млн. євро, сума балансу менша 8 млн. євро. В Україні суб'єктами малого підприємництва є зареєстровані в установленому порядку фізичні особи, котрі займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, а також юридичні особи - суб'єкти підприємництва будь-якої організаційної форми та форми власності, в яких середня чисельність працівників за звітний період не перевищує 50 осіб, а обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. грн.
Про значення малого й середнього бізнесу свідчать показники його ролі в економіці. Так, наприклад, частка малих і середніх підприємств у загальній кількості зайнятих у США та Франції становить 54 відсотки, в країнах ЄС у цілому - 72 відсотки. Частка цього сектору економіки у валовому внутрішньому продукті становить у Німеччині 50 - 54 відсотки, в Японії - 52 -55, у Франції - 55-62, в Італії - 57 -60, у країнах ЄС в цілому - 63 - 67 відсотків. В Україні цей показник не перевищує 10 відсотків.
Малий і середній бізнес є органічними структурними елементами ринкової економіки. Особливу роль відіграє малий бізнес. Саме цей сектор економіки історично й логічно виконував роль необхідної передумови створення ринкового середовища. Дрібнотоварне виробництво, з якого розвивається малий бізнес, було первинною вихідною формою ринкового господарювання. Саме тому дрібнотоварне виробництво відіграло структуроутворюючу роль в історії економіки конкурентно-ринкового зразка. Це специфічне і своєрідне функціональне призначення малого бізнесу має особливе значення для країн, які йдуть шляхом відтворення ринкової системи господарювання. Здатність малого бізнесу до структуроутворення ринку висуває завдання його відродження до числа першочергових завдань реформування економіки України, як і інших країн СНД на їхньому перехідному етапі.
Сутність і значення малого бізнесу полягає в тому, що він є основою сучасного дрібнотоварного виробництва, здійснює свободу ринкового вибору та швидку окупність затрат при сприятливих умовах, визначає ступінь демократизації суспільства, забезпечує насиченість ринку товарами й послугами широкого вжитку, сприяє реалізації інновацій, характеризується високою мобільністю і раціональними формами управління.
Подібні статті по економіці
Визначення факторів, що впливають на прибуток промислових підприємств та шляхів його підвищення
Тема
магістерської роботи: Визначення факторів, що впливають на прибуток промислових
підприємств та шляхів його підвищення
Актуальність
теми: Перехід до ринкової економіки потребує в ...
Еволюція поглядів на економічне зростання та сталий розвиток
Проблеми
досягнення стабільних темпів економічного зростання є актуальними в усіх
країнах світу. Але в останній час дещо змінилися погляди щодо мети й шляхів
досягнення зростання економ ...
Український державний центр транспортного сервісу Ліски
Залізничний транспорт є однією з важливих галузей економіки
України, забезпечує її внутрішні та зовнішні транспортно-економічні зв’язки і
потребує населення у перевезеннях. Діяльність за ...