Показник потужності стратифікованої множини
Розглянемо ще один випадок, коли потужність обчислюється кількістю не реальних, а умовних елементів множини. Нехай у прикладі з бригадою робітників останні ранжовані за кваліфікацією за шістьма розрядами, відповідно до яких множина стратифікується на шість страт. Цінність кожного робітника визначається кваліфікаційним розрядом і, нехай, пропорційною заробітною платнею: VI розряд - у шість разів, V розряд - у п'ять разів і т. д. оплачується вище І розряду. Тоді всю множину робітників різної кваліфікації можна звести до більшої еквівалентної множини робітників найнижчого першого розряду, кількість яких визначається потужністю цієї множини.
Нерівноінтенсивну, але однорідну множину можна стратифікува-ти, тобто поділити на модифікації різних за ступенями інтенсивності одиниць страт у родовидовій структурі "по вертикалі" (тобто розподілити на стратифікаційній шкалі). Потужність такої множини неможливо визначити через відмінні за ступенями якості одиничні міри для кожної наступної страти. У цьому зв'язку якісно стратифікованій множині треба знайти адекватну якісно рівноінтенсивну й визначити потужність останньої за допомогою деякої приведеної (тобто з урахуванням ступеня якості) одиниці.
Зауважимо щодо позначень елементів стратифікованої множини: з двох індексів для позначення належності кожного елемента i-му класу і j-й страті перший індекс не використовують і тому замість нього ставитимемо точку: а.
Потужність N.j(a.s) j-ї страти виражає кількість умовних елементів a.s а s-ї, наприклад, найнижчої (s = 1), І страти, у які були переведені n.j реальних елементів a. j за допомогою коефіцієнта
. Цей коефіцієнт виражає ступінь якості елементів j-ї страти у формі пропорції екстенсивних величин
). Звідси
(a
) =
(
)., що означає, що кількість
елементів
j-ї страти еквівалентна кількості
елементів a
. Отже, потужність N.j(a.s) j-ї страти, яка налічує
(
) елементів
, дорівнює добутку інтенсивної величини
на цю екстенсивну величину
(
) [13, 121]:
(2)
Якщо стратифікована множина складається з кількох "сортів" цих одиниць (j = 1, ., s, ., l), то сумарна потужність виразиться сумою потужностей l страт:
(3)
оскільки a= a.
В економіці цим парам величин відповідає сорт у формі ціни і кількість товарів
(
) кожного сорту цього асортименту для вираження вартості сукупного продукту. Подібно заробітну платню робітників можна розглядати як ціну за працю відповідної кваліфікації. В економіці загальна потужність господарства може підвищуватись за рахунок першого чи другого співмножника у формулах, наведених вище, що дістало назву відповідно інтенсивного й екстенсивного способів розвитку народного господарства. У соціології цим парам величин відповідають, наприклад, інтенсивність певної соціальної настанови й кількість осіб з різним ступенем її вираженості для визначення потужності колективної настанови (потужності громадської думки).
Подібні статті по економіці
Змістово-типологічна характеристика економічної безпеки підприємства (організації)
Незважаючи
на позитивні зрушення в економіці, що відбулися в останні роки, практично кожне
друге підприємство ще залишається збитковим. Проблема збитковості підприємств
та організацій - ...
Ефективність використання оборотних коштів підприємства і шляхи її підвищення
кошти управління
Господарсько-підприємницька
діяльність неможлива без оборотних коштів. У процесі управління підприємством
дуже важливо правильно визначити потребу в оборотних коштах. Вел ...
Фінансування інноваційних проектів через мережу інноваційних фондів
Економічна
криза в Україні призвела до того, що вітчизняна наука переживає надзвичайно
складні часи (бюджет Академії наук скоротився на 85% минулого рівня).
Проте
навіть в такий скла ...