Нормативно - правове забезпечення охорони праці
Згідно Закону, охорона праці - це система правових, економічних, організаційно-технічних, санітарно - гігієнічних і лікувально - профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження здоров’я і працездатності людини в процесі праці.
За час, що минув з дня набрання чинності цим Законом, розроблено, затверджено і введено в дію більше тридцяти положень, інструкцій та інших підзаконних нормативних актів, прийнято ряд постанов Уряду, рішень міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, спрямованих на забезпечення виконання вимог Закону України «Про охорону праці».
Державне управління охороною праці в Україні здійснюють:
Кабінет Міністрів України;
Державний комітет України по нагляду за охороною прані;
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади;
місцева державна адміністрація, місцеві Ради народних депутатів;
асоціації, концерни та інші об’єднання підприємств.
На підприємстві організація служби охорони праці здійснюється згідно Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 15 листопада 2004 р. №255. Служба охорони праці створюється на підприємствах, у виробничих і науково - виробничих об’єднаннях, кооперативних, колективних та інших організаціях виробничої сфери з числом працюючих понад 50 чоловік.
Служба охорони праці на ПП «Каравай» представлена головним інженером з безпеки праці. Він проводить навчання та інструктажу з техніки безпеки, організують роботу з метою досягнення встановлених нормативів безпеки, розробляють і здійснюють заходи для створення здорових і безпечних умов праці.
Організація робіт з охорони праці включає:
забезпечення безпеки виробничою устаткування, виробничих процесів, будинків, споруд;
нормалізацію санітарно-гігієнічних умов прані; інструктаж з техніки безпеки і навчання працюючих безпечним умовам прані;
забезпечення працюючих засобами індивідуального захисту; забезпечення оптимальних режимів праці та відпочинку;
організацію лікувально - профілактичних заходів, соціально - побутового обслуговування робітників;
професійний відбір працюючих щодо окремих спеціальностей.
Забезпечення безпеки виробничого устаткування і технологічних процесів досягається проведенням організаційно - технічних заходів з боку власника або уповноваженого ним органу, які включають впровадження нових прогресивних технологій, сучасного устаткування, засобів механізації і автоматизації, досконалих засобів з техніки безпеки, своєчасне проведення ремонту будівель і споруд, що гарантує їх безпечну експлуатацію [12,с. 103].
Нормалізація санітарно - гігієнічних умов праці включає забезпечення нормального функціонування вентиляції виробничих приміщень, опалювальних та освітлювальних систем, каналізації, водопостачання, забезпечення працівників миючими засобами.
Регулює відносини між найманими працівниками та власниками підприємства в охорони праці колективний договір, укладений згідно зі ст. 11 Кодексу законів про працю України і ст. 2 Закону України «Про колективні договори та угоди» від 01.07.93 р. № 3356-XII. У розділі «умови та охорона праці» є обов’язковим забезпечення безпечних умов праці, безпеку технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, інших засобів виробництва, наявність засобів захисту, відповідність санітарно-побутовим нормативним актам з охорони праці. Працівники мають право відмовитися від дорученої роботи, під час якої створюється ситуація, небезпечна для їх життя та здоров’я, якщо такі умови прямо не передбачено трудовими договорами (контрактами), а також для життя та здоров’я інших людей і навколишнього середовища [52, с. 65].
Подібні статті по економіці
Шляхи підвищення рентабельності підприємства
Прибуток є однією з основних категорій товарного виробництва. Це
передусім категорія, що характеризує відносини, які складаються в процесі
суспільного виробництва.
Суть фінансової дія ...
Державне регулювання підприємництва
Державне регулювання підприємництва є напрямом
державної політики, спрямованим на вдосконалення правового регулювання
господарських відносин, а також адміністративних відносин між ре ...
Антимонопольне регулювання в корпоративному секторі
Темою, обраною для розгляду в даній роботі
є антимонопольне регулювання в корпоративному секторі.
На сьогодні для економіки України висвітлення
даного аспекту являється надзвичайно ак ...