Аналіз факторів, що впливають на обсяг доходів підприємства від операційної діяльності
Взаємозалежність між цими факторами можна описати формулою:
(2.8)
де ТОсп - доходи від реалізації в співставних цінах;
Іц - індес цін;
Ркд - рівень комерційного доходу.
Аналіз цих факторів доцільно проводити методом ланцюгових підстановок. За цим методом:
Вплив факторів на зміну комерційного доходу TOB «Боярські Ряди» за 2009- 2011 рр (3 модель ) наведено в таблиці 2.9.
За даною моделлю у 2010 році найбільший вплив на зміну обсягу комерційного доходу мав товарооборот у співставних цінах, але в 2011 році найвагомішим чинником був індекс цін, за рахунок якого комерційний дохід збільшився на 2615,14 тис. грн.
Наступна модель відображає зміну комерційного доходу під впливом динаміки зміни обсягів роздрібного та оптового товарообороту.
Вплив факторів на зміну комерційного доходу TOB «Боярські Ряди» за 2009- 2011 рр (4 модель) відображає таблиця 2.10.
Отже, ми бачимо, що розмір комерційного доходу в цілому прямо пропорційно залежить від обсягів реалізації підприємством товарів. Починаючи з 2009 року підприємство збільшує торгівлю вроздріб і зменшує оптову торгівлю. Рівень оптового комерційного доходу зменшився на 0,9 % в 2010 році і на 2,4 % в 2011 році. Така тенденція пов’язана з тим, що роздрібна торгівля є більш, вигідним джерелом отримання доходів, так як має вищий рівень націнки на товари.
Таким чином ми бачимо, що в основному комерційний дохід приносить саме роздрібна торгівля. В 2010 році за рахунок збільшення на 5% рівня роздрібного комерційного доходу приріст обсягу загального комерційного доходу склав 13158,5 тис. грн., В 2011 році темпи росту товарообороту були дещо нижчими, але в цілому цей процес генерував приріст комерційного доходу на суму 4885,7 тис. грн., 4531,2 тис. грн. - саме за рахунок роздрібного товарообороту.
Остання, п'ята модель факторного аналізу демонструє нам вплив на зміну комерційного доходу зрушень в структурі реалізації за основними товарними групами.
Отже, як дані таблиці 2.11 свідчать про те, що у 2010 році більше 50 % питомої ваги комерційного доходу припадало на такі товарні групи, як гастрономія та інші, приріст яких склав 5039,3 тис. грн. та 17995,3 тис. грн. відповідно. Це вплинуло на зростання комерційного доходу на 3311,7 та 7653 тис. грн. відповідно, що становило 10964,7 тис. грн. (дані групи товарів є найдорожчими посеред інших) в сумі, або майже 77% загального приросту даного доходу.
Найменшу частину комерційного доходу склали такі товарні групи, як бакалія, реалізація яких зменшилась в порівнянні з попереднім роком на 380,7 тис. грн., а також риба та рибні продукти, приріст продажів яких становив менше 16%, так як дана група товарів в основному реалізується дрібним оптом, кількість яких серед клієнтів зменшилась по причині виходу наприкінці 2010 року деяких з них із ринку взагалі.
В 2011 році загальний приріст комерційного доходу склав 4885,7 тис. грн., який відбувся за рахунок збільшення реалізації таких товарних груп, як бакалія на 1550,7 тис. грн., а також зріс продаж інших груп товарів на 1327,6 тис. грн
Таким чином, проведення подібного факторного аналізу використовується для комплексного аналізу господарської діяльності торговельного підприємства ТОВ «Боярські Ряди», пошуку і класифікації факторів, що впливають на економічні явища і процеси та дозволяє виявити причинно-наслідкових зв'язки, що впливають на зміну конкретних показників господарської діяльності.
Подібні статті по економіці
Ефективність технічного переозброєння підприємств та методи оцінки ефективності інвестиційних проектів
Формування національної економіки на засадах самостійного розвитку
зумовило комплекс проблем, серед яких особливе місце належить інвестиціям в
основний капітал, що відтворюють і оновлюют ...
Багатомірна класифікація нового об’єкта методами дискримінаційного аналізу
Поділ сукупностей на групи, однорідні в тому чи іншому розумінні,
пов'язаний з такими діями, як систематизація, типологія, класифікація,
групування. Традиційно зазначений поділ виконують ...
Визначення конкурентоспроможності оптового торгівельного підприємства Авіс
Об'єктивні чинники, що пояснюють багато глибинних причин
наших економічних і соціальних труднощів, темпів економічного розвитку, що
знижуються, за останні десятиліття, з одного боку, і п ...