Облік і контроль діяльності центрів відповідальності. Трансфертне ціноутворення
На практиці виділяють наступні види центрів відповідальності:
Центри прибутку (профіт-центри) - підрозділ, який контролює і свої витрати і свої доходи. Діяльність цих центрів оцінюється на основі отриманої ними прибутку. Також може бути поставлена мета збільшення частки ринку або кількості замовлень. Така відповідальність вимагає відповідного ступеня свободи в прийнятті рішень.
Центри витрат - підрозділ, який контролює тільки свої витрати. Це типові підрозділи, які не мають прямого виходу на зовнішній ринок (наприклад, відділ виробництва) Завдання центру витрат полягає у мінімізації витрат при заданому випуску. Їх діяльність оцінюється величиною відхилень фактичних витрат від планових.
Центри витрат - до них відносяться підрозділи, для яких складно встановити залежність між витратами і результатами. Наприклад, в центральному управлінні або відділі досліджень. Управління центрами витрат здійснюється на основі затвердження бюджету витрат, при цьому оцінка результатів можлива лише в середньостроковій або довгостроковій перспективі. Витрати оцінюються кількістю патентів або інновацій.
Центри інвестицій - підрозділ, який контролює витрати, доходи й інвестиції. Воно відповідає за використання власного і позикового капіталу , має у своєму розпорядженні повну автономію в управлінні всіма або частиною активів компанії.
Центри доходів - підрозділ, який контролює тільки свої доходи. Воно несе відповідальність тільки за виручку і не відповідає за витрати. Обсяг їх повноважень обмежений тими рішеннями, які впливають на розмір виручки від продажів у рамках встановленої залежності "витрати-виручка". Результативність діяльності центру доходів оцінюється на основі досягнутого обороту або маржі прибутку. Створення центру доходів має на меті збільшення обороту і оптимізацію продажів компанії.
Чим більше продуктів виробляє фірма, тим більше буде центрів відповідальності, тим складніше стає управління економікою всієї організації. Однак, поділ фірми на центри прибутку / витрат і т.д. можна швидше назвати умовним, бо на практиці межі між ними досить розмиті. Частіше всього в компанії існують профіт центри та один-два центри витрат [2, с.135].
Виділення центрів відповідальності дозволяє:
- Скоротити час, необхідний для прийняття рішень, а значить підвищити швидкість реагування на потреби клієнтів.
- Вести точний облік витрат по продуктах і процесам.
Враховувати доходи. (Кожен центр знає, скільки він заробив грошей).
Оцінити результати діяльності підрозділів, тобто наскільки ефективно працюють всі бізнес-одиниці.
Висновок до 2 розділу
СГПП «Рать» - одне з найбільших сільськогосподарських підприємств в Луцькому районі. Підприємство постійно розвивається, рухається вперед, працює, а також вкладає чималі кошти в благоустрій сіл: прокладання газопроводів, водогону, будівництво та ремонт соціальних закладів, храмів, доріг, реконструкцію виробничих приміщень.
Розподіл підприємства на центри відповідальності взаємопов'язане з організаційною структурою підприємства. Центри відповідальності можна класифікувати за такими принципами:
• обсяг повноважень та відповідальності
• функції, що їх центром.
Основні центри відповідальності безпосередньо виготовляють продукцію, виконують роботи, надають послуги для споживачів. Їх витрати безпосередньо відносять на собівартість продукції, робіт, послуг.
Є також допоміжні центри відповідальності вони беруть участь у виробництві побічно, надаючи послуги, виконуючи роботи, призначену не для споживача, а для основних центрів відповідальності. Витрати допоміжних центрів відповідальності неможливо безпосередньо віднести на собівартість, тому їх спочатку розподіляють по основних центрів, а вже потім у складі сумарних витрат основних центрів включають до собівартості.
Подібні статті по економіці
Історія економічних учень
Історію
людства ділять на доісторичну та історичну. Межа між ними не чітко визначена.
Але вважається, що історія повинна бути документована. А документування можливе
лише з появою писем ...
Види ринку
Сучасна ринкова економіка являє собою складний організм , що складається з величезної
кількості різноманітних виробничих, комерційних, фінансових і інформаційних
структур , що взаєм ...
Антимонопольне регулювання в корпоративному секторі
Темою, обраною для розгляду в даній роботі
є антимонопольне регулювання в корпоративному секторі.
На сьогодні для економіки України висвітлення
даного аспекту являється надзвичайно ак ...