Аналіз основних тенденцій розвитку будівельної галузі країн ЄС
Для порівняння, на долю Німеччини припадає 13,1% доходів галузі.
Таблиця 2.8 - Європейський ринок будівельної індустрії, сегментація: % частки у вартісному вираженні, 2009
Географія |
% частки |
Решта країн Європи |
37.50% |
Іспанія |
15.10% |
Німеччина |
13.10% |
Великобританія |
12.50% |
Франція |
11.60% |
Італія |
10.10% |
Загалом |
100.0% |
Рис. 2.7 - Географія європейського ринку будівництва у %-му вираженні, 2009 рік
Проаналізувавши наведені дані, можна сказати, що найбільшим будівельним ринком володіє Іспанія - 15,1%, Німеччина посідає друге місце за результатами аналізу, а третя йде Великобританія, на долю якої припадає 12,5% доходу від загальної структури вартості будівництва.
Будівельна галузь та машинобудування будуть проаналізовані, приймаючи будівельні та інжинірингові компанії, як гравців. Основними покупцями будуть прийняті в якості підрядників, а також виробників сировини в якості ключових постачальників.
Будівництво та машинобудування вважається фрагментованим, незважаючи на існування великих, впливових гравців. Більшість проектів, які надаються гравцям на основі конкурсних торгів, які забезпечують покупців з високим ступенем важеля впливу на гравців, як покупці можуть визначити необхідні характеристики проекту, договірні умови та потім вибрати найбільш сприятливі умови тендеру.
Існує значна диференціація в галузі конкретній країни, що впливає на рівень конкуренції. Наприклад, швидкий розвиток у країнах Східної Європи пригнічує конкуренцію в той час як підйомні загрози абітурієнтів вище, ніж країни, де промисловість є більш зрілою.
Покупці в цій галузі є або державними органами, або головні споживачі приватного сектору, як правило, корпоративні. Це означає, що покупців мало і вони значні. Хоча в більшості галузей самі гравці пропонують товари і послуги для потенційних клієнтів, у сфері будівництва та інженерних це клієнти, які запрошують гравців до участі в тендері за контрактами на умовах замовника.
Специфікація проекту, таким чином, визначається в основному покупцем, хоча в певній мірі процес проведення торгів будівельних компаній може вплинути на кінцевий вигляд. Покупці державного сектору повинні дотримуватися місцевих, національних, і вимог ЄС у розробці умов тендеру, наприклад, порогу вище певної суми контракту, директиви ЄС та державні закупівлі повинні бути дотримані.
Хоча в деяких випадках, контракти не будуть виграними виключно на основі ціни, так само, як з покупцями приватного сектору, економічні чинники - такі, як довгострокові витрати на технічне обслуговування або ефективність електростанції - визначатимуть рішення покупців.
Такі питання, як особистий смак або лояльність до бренду грають незначну роль.
Поєднання нульових витрат на переключення і сильної чутливості ціни попиту введених типових процесів тендеру зміцнює владу покупця на ринку. Якщо проект досяг точки, де будівництво та інженерні гравці пропонують представити тендер, покупець вже понесене витрати, наприклад, залучення коштів, консультацій із зацікавленими сторонами, а також визначення вимог; проект може бути значущим для клієнта.
Крім того, покупці рідко в змозі інтегруватися в зворотному напрямку і взяти на себе практичні аспекти проекту. Ці фактори призводять до помірної потужності покупця в цілому.
Генеральні підрядники в будівництві представлені двома категоріями постачальників: дистриб'ютори матеріалів і компонентів, і суб-підрядників, які надають спеціалізовані послуги (наприклад, електричні установки або цегляна кладка), необхідні для завершення проекту.
Виробництво будівельних матеріалів, таких як цемент з високим ступенем консолідації, навіть якщо дивитися глобально, з такими гравцями, як Holcim і Cemex є домінуючим. Це передбачає високу потужність постачальників, але так як ці матеріали є товарами, виробники проявляють жорсткий тиск, щоб диференціювати себе і, можливо, повинні конкурувати за ціною, щоб зберегти свою частку ринку.
Подібні статті по економіці
Дослідження напрямків підвищення ефективності управління системами оплати праці робітників підприємства
Залізничний транспорт є найрозвинутішим в Україні. Перевагами цього виду
транспорту є велика розгалуженість та низькі тарифи. Пропускна спроможність залізничної
мережі значно перевищує п ...
Трансформація економічних систем постсоціалістичних країн
Капіталістичний спосіб виробництва розвивається вже п'ять століть. За цей
час у його межах відбулися три революційні зрушення в технологічному способі
виробництва, якісних змін зазнали в ...
Форми і системи заробітної плати
Одним
із важливих елементів ринкової системи господарювання є наймана праця. Робоча
сила найманих працівників на ринку праці виступає як товар, який має вартість.
Найбільш актуальним в ...