Меню сайту

Причини циклічного розвитку економіки

Також є багато підходів до визначення причин виникнення середніх (промислових) економічних циклів. Виділяють чотири групи теорій виникнення середніх циклів, залежно від причин зміни фаз циклу [35].

Таблиця 2

Теорії причин виникнення середніх циклів

Теорії причин середніх циклів

Автори

Зміст

теорія нововведень (інновацій)

Й. Шумпетер та його послідовники

Кожне нововведення порушує рівновагу: прибутки підприємця-новатора зростають, а інші капіталісти намагаються пристосуватися до інновацій. Це спричиняє ріст капіталовкладень, що з часом приводить до надлишку грошової маси в обігу. Це в свою чергу приводить до кризи, яка повертає економіку до рівноваги, бо реалізовані інновації знижують і витрати і ціни.

грошова

теорія

Р. Хоутрі, Ф. Хайєк та ін.

Хоутрі вважав, що причиною криз є звуження грошової пропозиції банками шляхом підвищення відсоткової ставки. Згідно з Хайєком кризи викликають вплив грошей: розширення кредиту викликає диспропорції у цінах, особливо на споживчі товари та засоби виробництва.

теорії недоспоживання

Дж. Гобсон, Е. Прайзер та ін.

Гобсон вважав, що заощадження перевищують інвестиції, бо переваги прогресу привласнюють багаті, які не бажають інвестувати вільні кошти. Це веде до безробіття, зниження цін і доходів. Прайзер навпаки вважав, що у період піднесення заробітна платня починає відставати від інвестицій, що веде до надмірного інвестування і недостатнього споживання.

теорії відсутності синхронності розвитку різних сфер економіки

А. Афталіон, Дж. Кларк, У. Мітчел та ін.

Причиною циклічності є нерівномірний і неодночасний розвиток різних сфер економіки. Особливо тих, що виробляють предмети споживання і засоби виробництва.

Отже, спільним у поясненні середніх циклів є те, що вони аналізують співвідношення елементів сукупних витрат.

Сьогодні різні економісти пояснюють причини циклічності по-своєму: одні схильні надавати перевагу зовнішнім факторам (тим, що діють за межами економічної системи): війни, революції, відкриття нових земель, міграція робочої сили, наукові прориви, технологічні інновації тощо. Інші вважають вирішальною роль внутрішніх факторів, тобто тих, що діють всередині економічної системи. Згідно з цим поглядом причиною економічних коливань є зміни в обсязі сукупних видатків (видатків фірм, домогосподарств, держави, видатків з-за кордону на придбання товарів даної країни), тому що фірми виготовляють продукцію тоді, коли її можна вигідно продати. При низьких видатках фірми не зможуть реалізувати частину продукції, що тягне за собою зменшення зайнятості і доходів населення, скорочення виробництва.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Аналіз та характеристика діяльності ВАТ Львівхім
Метою виробничої практики з фаху є розвиток навичок та вмінь інформаційно-аналітичної, проектно-дослідницької, діагностичної, інноваційної та консалтингової діяльності для вирішення при ...

Аналіз власного капіталу в СВК Лиманський Очаківського району
Показником діяльності підприємства є його фінансовий стан який відображає всю інформацію про те чи інше підприємство що функціонує на території держави. Нині на території України є дуже ...

Визначення економічної ефективності використання нового екскаватора
Науково-технічний прогрес (НТП) - це процес розвитку і удосконалення засобів і предметів праці, технологій і форм організації виробництва на основі досягнень науки і техніки. Здійснен ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.