Значення та завдання фінансового аналізу
Суть фінансового аналізу полягає в оцінці й прогнозуванні фінансового стану підприємства за данними фінансової звітності та обліку. Фінансовий аналіз є одним із основних елементів фінансової політики підприємства.
Для забезпечення якісного та докладного фінансового аналізу потрібно оволодіти загальними й концептуально-методичними принципами у його підходах і трактуваннях. Існує багато визначень фінансового аналізу. Найбільш узагальнюючим є таке визначення, що фінансовий аналіз являє собою систему спеціальних знань, пов`язаних з дослідженням дії об`єктивних економічних законів на підприємствах, що складаються у ході економічних процесів та під впливом факторів суб`єктивного порядку [43].
Фінансовий аналіз є суттєвим елементом фінансового менеджменту та аудиту. Він виступає прерогативою найвищої ланки управлінських структур підприємства, спроможних впливати на формування фінансових ресурсів і потоки грошових коштів, ефективність управлінських рішень, пов`язаних із визначенням ціни продукції, зміною устаткування чи технології, економічного зростання підприємства.
З переходом України до ринкових відносин, суттєвим розширенням прав підприємств, з розвитком їх господарської самостійності, значно зросла роль і значення своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємтсва, управління ним. У зв`язку з цим неабиякого значення набуває слушне управлінське рішення. Аналітичним обгрунтуванням такого ріщення є фінансовий аналіз, який базується на вивченні фінансових результатів діяльності підприємства та руху його наявних коштів [46].
Ми вважаємо, що сьогодні, коли підприємство самостійно обирає собі постачальників і покупців, має право надавати позики іншим підприємствам, вкладати свої кошти в їх статутні капітали, купувати акції та інші цінні папери різних підприємств, посилюється значення фінансового аналізу.
На думку Н.М.Дєєвої фінансовий аналіз - це спосіб оцінювання і прогнозування фінансового стану підприємства на підставі його бухгалтерської, фінансової звітності й оперативних даних бухгалтерського обліку [8].
Ми вважаємо більш повним наступне твердження: фінансовий аналіз- це процесс дослідження фінансового стану і основних результатів фінансово-господарської діяльності підприємства з метою виявлення резервів підвищення його ринкової вартості та забезпечення ефективного розвитку, це засіб накопичення, трансфорації й використання інформації фінансового характеру [42].
Фінансовий аналіз є частиною загального, повного аналізу господарської діяльності, який складається з двох взаємопов`язаних розділів фінансового і управлінського аналізу.
Не можна не погодитися з тим, що особливого значення в сучасних умовах господарювання набуває своєчасна та об`єктивна оцінка фінансового стану підприємства за існування різноманітних форм власності, оскільки, жодний власник не повинен нехтувати потенційними можливостями збільшення прибутку (доходу) фірми, які можна виявити завдяки своєчасному й об`єктивному аналізу фінансового стану підприємств.
Систематичний аналіз фінансового стану підприємства, його платоспроможності, ліквідності і фінансової стійкості необхідний ще й тому, що дохідність будь-якого підприємства і розмір його прибутку багато в чому залежать від його платоспроможності. Враховують фінансовий стан підприємства також банки при визначенні кредитоспроможності позичальника [45].
Без фінансового аналізу не можливі планування, прогнозування, бюджетування, ефективне розміщення фінансових ресурсів, аудит.
Фінансовий аналіз сприяє вирішенню питання поточного руху фінансових ресурсів, їх формування й використання, поточного та довгострокового планування діяльності. Він є засобом поєднання фінансового та загального менеджменту в частині аналізу, а також фінансового забезпечення стратегії підприємтсва.
Ми вважаємо, що фінансовий аналіз має важливе зачення в економічній діяльності підприємтсва, оскільки дає змогу:
вишукувати резерви поліпшення фінансового стану підприємства;
об`єктивно оцінювати раціональність використання усіх видів фінансових ресурсів;
своєчасно вживати заходів, спрямованих на підвищення платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості підприємства;
забезпечувати оптимальний виробничий та соціальний розвиток коллективу за рахунок використання виявених у результаті аналізу резервів;
забезпечити розробку плану фінансового оздоровлення підприємства[2].
Ми згодні з тим, що фінансовий аналіз виступає як інструмент дослідження результатів діяльності підприємства. За його допомогою проводиться аналітичне відстеження процессу руху всіх наявних ресурсів підприємтва- власного або залученного капіталу, грошових коштів,трудових ресурсів, виробничих ресурсів та інших. Метою цих досліджень є удосконалення методів управління підприємством, відпрацювання управлінських рішень. Відомим прикладом результативності фінансового аналізу є висновок про те, що, коли позикові засоби надаються на строк, коротший, ніж виробничо-комерційний цикл, то платежі по зобов`язаннях проводяться тільки за умови, якщо власний обіговий капітал перебуває у співвідношенні до позикових засобів як три до двох [5].
Подібні статті по економіці
Визначення факторів, що впливають на прибуток промислових підприємств та шляхів його підвищення
Тема
магістерської роботи: Визначення факторів, що впливають на прибуток промислових
підприємств та шляхів його підвищення
Актуальність
теми: Перехід до ринкової економіки потребує в ...
Фінансування інноваційних проектів через мережу інноваційних фондів
Економічна
криза в Україні призвела до того, що вітчизняна наука переживає надзвичайно
складні часи (бюджет Академії наук скоротився на 85% минулого рівня).
Проте
навіть в такий скла ...
Управління товарними запасами
Україна вже тривалий час
знаходиться в стані глибокої економічної кризи. Об’єктивно в таких умовах найбільш вигідні галузі, в яких період
обороту капіталу мінімальний. Торгівля відно ...