Основні етапи та напрямки проведення фінансово-економічного аналізу
Фінансово-економічний аналіз поділяють на внутрішній та зовнішній. Основний зміст зовнішнього аналізу - надання інформації численним користувачам (інвесторам, акціонерам, банківським установам, органам державної статистики та ін ) про прибутковість діяльності підприємства, його платоспроможність, фінансову незалежність, ділову активність, ринкову стійкість. Аналітичні показники розраховують за даними публічної звітності підприємства. Оскільки зовнішній аналіз базується на обмеженій кількості інформації про діяльність підприємства, то він не дає змоги розкрити всі причини успіху або невдач підприємства [33].
Результати внутрішнього фінансового аналізу призначені для керівництва підприємства. Основним його змістом є : факторний аналіз прибутку (збитку; рентабельності; реалізації за видами продукції, товарів; витрат; оцінка рівню фінансової незалежності та платоспроможності, ділової активності та ймовірності банкрутства підприємства.
Залежно від поставленої мети і термінів проведення аналіз поділяють на:
ретроспективний - це аналіз діяльності підприємства за минулі періоди;
прогнозний - він спрямований на оцінку очікуваної фінансової стабільності, платоспроможності, забезпеченості фінансовими ресурсами та ефективності їх використання у прогнозному періоді;
порівняльний аналіз - він дає можливість порівняти діяльність аналізованого підприємства і потенційних ділових партнерів, конкурентів;
оперативний - дає можливість контролювати фінансові показники впродовж звітного періоду, зокрема - рівень платоспроможності підприємства, стан розрахунків тощо [17]. Етапи аналізу фінансової звітності рис. 1.2.
Рис.1.2. Основні етапи аналізу фінансової звітності
Існує експрес-діагностика, під якою розуміють систему взаємопов’язаних показників, які характеризують ефективність діяльності підприємства з точки зору відповідності її тактичним цілям господарювання. Вона дає можливість звузити масштаби пошуку проблем і їх рішення та передбачає незначні затрати часу, можливість проведення додаткових аналітичних досліджень [42].
Фінансово-економічний аналіз - це аналіз системи взаємопов’язаних показників, які характеризують ефективність фінансової діяльності з точки зору її відповідності стратегічним цілям господарювання. Це більш глибокий аналіз, який розглядає всі сторони діяльності підприємства [42].
Отже аналіз фінансового стану підприємства проводять з метою вразливих місць і визначення шляхів їх усунення. Дані аналізу відіграють вирішальну роль при визначенні конкурентної політики підприємства і використовуються при оцінці виконання поставлених перед ним завдань, розробки програми розвитку та перспективу. Послідовність оцінки фінансового стану підприємства відображені на рисунку 1.4.
Інструментом загальної оцінки фінансового стану суб’єкту господарювання виступає баланс. Аналітичними розрахунками за балансом є достатньо трудомісткими і не завжди ефективними, так як множина обчислених при цьому фінансових показників не дозволяє визначити головні тенденції зміни фінансового стану підприємства.
Один із фундаторів балансоведення М. Блатов [43] пропонував досліджувати структуру і динаміку фінансового стану підприємства за допомогою порівняльного аналітичного балансу, який будується шляхом агрегування окремих однорідних за складом елементів балансових статей та доповненням балансу показниками структури, динаміки та структурної динаміки складових майна та джерел їх фінансування.
Порівняльний аналітичний баланс дає змогу оцінити фінансовий стан підприємства у найбільш узагальненому вигляді за допомогою ряду характеристик оцінити активів, власного капіталу та зобов’язань. Схемою аналітичного балансу охоплена велика множина показників, які характеризують статику і динаміку фінансово стану підприємства. Цей баланс містить показники, як горизонтального так і вертикального аналізу [34].
При побудові аналітичного балансу слід враховувати вплив витрат і доходів майбутніх періодів та забезпечень наступних витрат і платежів на обсяг оборотних активів та довгострокових і поточних зобов’язань [34].
Подібні статті по економіці
Антимонопольне регулювання в корпоративному секторі
Темою, обраною для розгляду в даній роботі
є антимонопольне регулювання в корпоративному секторі.
На сьогодні для економіки України висвітлення
даного аспекту являється надзвичайно ак ...
Асоціація як форма організації об’єднань підприємств
асоціація господарський об’єднання
Як
правило, одним із перших питань, що постає під час створення об’єднань
підприємців (далі - асоціацій), є вибір їхньої організаційно-правової форми і
...
Аналіз та оцінка оборотних активів та їх використання на ПАТ Завод Фіолент
На
сучасному етапі економічного розвитку, в умовах ринкових відносин в Україні
необхідно приділяти увагу організації управління оборотним капіталом
промислових підприємств. Фінансова ді ...