Продуктивність праці робітників, зайнятих у сільськогосподарському виробництві та її індексний аналіз
У статистистичній практиці часто виникає потреба у визначенні не тільки темпів розвитку окремого явища, а й середніх темпів розвитку кількох різнорідних явищ. Так, аналізуючи господарську діяльність підприємства, визначають, як змінилися обсяг виробництва валової продукції, ціни реалізації, продуктивності праці порівняно з минулими роками, планом або іншими підприємствами і т.д. Для цього застосовують індекси (від лат. “index” - показники). [4, с. 15-23]
У широкому розумінні індекс - це символ або число, яким позначається окремий елемент масиву (класифікація). Індексом у статистиці називається відносний показник що характеризує зміну рівня соціально-економічного явища в часі порівняно з планом або в просторі.
Індекси використовують не лише для визначення загальної зміни складного явища у часі або просторі, а й для виявлення впливу окремих факторів, які зумовили цю зміну. [12, с. 150-154]
За допомогою індексного методу аналізу оцінюють вплив окремих факторів на зміну результативного показника у відносному і абсолютному виразі. Для індексного аналізу факторів використовують лише ті індекси, які економічно взаємопов’язані .
Щоб докладно висвітлити характер розвитку соціально - економічних явищ і проаналізувати його, статистика використовує систему індексів. В даному проекті ми застосовували індекси якісних показників, які відображають зміни ознак , властивостей одиниць сукупності.
За ступенем охоплення елементів сукупності індекси поділяють на індивідуальні та загальні.
Індивідуальні індекси показують зміну одного елемента або всієї однорідної сукупності. [2, с. 65-71]
Якщо індивідуальний індекс позначити через і, продукцію звітного періоду в натуральному вигляді - через q1, а базисного - через q0, то індивідуальний індекс фізичного обсягу продукції матиме вигляд:
,
де - фізичний об’єм продукції звітного року;
- фізичний об’єм продукції базисного року.
Загальний індекс фізичного об’єму продукції визначають за формулою:
,
де - фізичний об’єм продукції звітного року;
Для побудови загального індексу необхідно визначити такі співмірники (ваги), за допомогою яких несумірні елементи можна довести до сумірного вигляду. Основною формою загального індексу є агрегатний.
Зведений індекс кількості проданої продукції, або як його ще називають індекс фізичного обсягу товарообороту, має вигляд:
робочий сила сільськогосподарський виробництво
Загальні індекси цін, собівартості, продуктивності праці одного виду продукції, але віднесеного до різних об'єктів, можна обчислити двома способами - як індекси фіксованого (постійного) і змінного окладу.
Індекси, в яких змінюється одна величина, називають індексами фіксованого окладу, їх визначають як звичайні агрегатні індекси:
Індекси змінного складу є відношенням середніх рівнів явища що досліджується.
На величину індексів змінного складу впливають зміни не тільки рівня явища, а й структури сукупності.
Подібні статті по економіці
Економiчна ефeктивнiсть iнформацiних тeхнологiй в управлiннi пiдприємством при здiйснeннi ЗEД (на прикладі ПрАТ Рiвнe-Борошно)
З глобальним розвитком суспiльства, пiдприємств, i наукових
тeхнологiй управлiння ними зростає роль сучасних iнформацiйних тeхнологiй. Бeз
iнформацiйних тeхнологiй тeпeр важко уявити буд ...
Форми організації суспільного виробництва
Природа
не дає в готовому вигляді всього того, що необхідно для задоволення людських
потреб. Все це люди видобувають в процесі виробництва. Таким чином, виробництво
є основою життя людс ...
Економіка сім'ї теоретичний аспект
Cкладність і суперечливість просування економіки України
шляхом ринкових реформ значною мірою пов'язані з недооцінкою загальної ролі
сектора сімейної економіки у формуванні ринкової сист ...