Сутність, склад і структура оборотних активів
. Векселі одержані - це вартість дебіторської заборгованості, яка виникла у процесі реалізації продукції, надання послуг чи виконання робіт, яка забезпечена векселем.
. Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги - це заборгованість покупців або замовників за надані їм продукцію, товари, роботи або послуги (крім заборгованості, яка засвідчена векселем).
. Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом - це дебіторська заборгованість, яка виникає під час переплати податків, зборів та інших платежів до бюджету. У цій ситуації дебіторами підприємства є фінансові та податкові органи.
. Дебіторська заборгованість за виданими авансами - це сума коштів, що надасться підприємством попередньо постачальникам, як забезпечення майбутніх поставок сировини, матеріалів, товарів тощо.
. Дебіторська заборгованість з нарахованих доходів - це сума нарахованих дивідендів, процентів, роялті тощо, що підлягають надходженню на підприємство.
. Дебіторська заборгованість із внутрішніх розрахунків - це заборгованість пов’язаних сторін та згідно до внутрішньовідомчих розрахунків.
. Інша поточна дебіторська заборгованість показується заборгованість дебіторів, яка не може бути включена до інших статей дебіторської заборгованості та яка відображається у складі оборотних активів.
. Поточні фінансові інвестиції - це вартість інвестованих підприємством коштів в цінні папери, терміном не більше одного року і які можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент (крім інвестицій, які е еквівалентами грошових коштів).
. Грошові кошти та їх еквіваленти - це сума грошових коштів, які на дату балансу перебувають на поточних чи інших рахунках в банку чи в касі підприємства і можуть бут и використані для поточних операцій.
. Витрати майбутніх періодів - це витрати, що мали місце протягом поточного або попередніх звітних періодів, але відносяться до наступних звітних періодів.
. Принципи організації оборотних активів та джерела формування оборотних коштів
Оборотні активи (оборотний капітал) - це частина капіталу підприємства, вкладеного в його поточні активи або це сукупність оборотних виробничих фондів, фондів обігу, авансованих для забезпечення поточної діяльності. До оборотних активів підприємства належать ті види майнових цінностей, які повністю споживаються за один виробничий цикл.
Система організації оборотних коштів побудована на певних принципах.
По-перше, надання підприємствам самостійності щодо розпорядження, управління оборотними коштами. Це означає оперативну самостійність у використанні оборотних коштів.
По-друге, визначення планової потреби та розміщення оборотних коштів за окремими елементами й підрозділами. Мається на увазі розрахунок оптимальної потреби в оборотних коштах, яка б забезпечила безперервність процесу виробництва, виконання планових завдань за ритмічної роботи (розробка норм тривалої дії та щорічних нормативів).
По-третє, коригування розрахованих і чинних нормативів з урахуванням вимог господарювання, що змінюються: обсягів виробництва, цін на сировину та матеріали; постачальників і споживачів; форм застосовуваних розрахунків.
По-четверте, раціональна система фінансування оборотних кош¬тів. Це означає формування оборотних коштів за рахунок власних ресурсів і залучених коштів у розмірах, що забезпечують нормальний фінансовий стан підприємства.
По-п’яте, контроль за раціональним розміщенням і використанням оборотних коштів. Мається на увазі проведення аналізу ефективності кругообороту коштів, що використовуються, з метою прискорення їхнього обертання.
Джерелами формування оборотних активів підприємства є фінансові ресурси, за рахунок яких фінансуються витрати на купівлю чи створення оборотних активів. В цілому джерела формування оборотних активів підприємства можна поділити на 3 види, а саме: власні, позикові та залучені.
Власні джерела формування оборотних активів включають статутний капітал, нерозподілений прибуток підприємства (тобто частина чистого прибутку, яка залишається в розпорядження підприємства), цільове фінансування та цільові надходження, надходження від емісії цінних паперів (у розмірі номінальної вартості цінних паперів та розмірах емісійного доходу).
Формувати обігові кошти лише за рахунок власних джерел економічно не доцільно, так як це знижує можливості підприємства щодо фінансування власних витрат і крім того позбавляє підприємство можливості отримувати додатковий прибуток за рахунок використання позикових коштів. Позиковими джерелами створення оборотних активів є банківські кредити, як короткострокові та і довгострокові, які зазвичай використовуються на придбання основних та поточних активів, на сезонні потреби підприємства. Але залучення кредитів потребує додаткових витрат підприємства з обслуговування цих боргових зобов’язань. До тих пір, поки розмір прибутку, забезпеченого використанням кредитів покриває витрати, пов'язані з його обслуговуванням, доти підприємство залишається економічно стабільним. Тобто, для підприємства с важливим забезпечити раціональне співвідношення позикових та власних коштів.
Подібні статті по економіці
Дослідження конкурентного середовища підприємства
Актуальність
теми обумовлена тим, що сучасне зовнішнє середовище підприємств
характеризується надзвичайно високим ступенем складності, динамізму і
невизначеності. Здатність пристосовува ...
Грошова оцінка земель в Україні
Земля являється одним з основних елементів виробництва, за допомогою
якого країна створює матеріальні цінності. Поряд з тим земля є природним
об’єктом, який вже існує і не створюється лю ...
Управління оборотними коштами
оборотні кошти
платоспроможність ліквідність
Сучасний український бізнес диктує нагальну потребу формування цілісної
системи керування фінансами вітчизняних компаній. Для передових україн ...