Методика аналізу пасиву балансу
Пасив - це та частина балансу, на основі якої утворюються активи підприємства і забезпечується належна його робота. Аналіз пасиву балансу передбачає дослідження всіх його складових, пошук резервів збільшення капіталу та поліпшення структури.
Діяльність кожного сільськогосподарського підприємства в сучасних умовах господарювання не може бути стабільною та врівноваженою без наявності відповідного обсягу капіталу та співвідношення різних джерел залучення коштів.
Структура капіталу впливає на фінансовий стан підприємства, а саме на його рентабельність, платоспроможність та ліквідність. Проаналізувавши стан підприємства можна виявити зміни, які відбулися за період та зменшити вірогідність погіршення результатів діяльності.
Власне, аналіз пасиву балансу умовно можна розділити на такі етапи:
. Аналіз складу та структури власного капіталу.
. Аналіз складу та структури довгострокових зобов’язань;
. Аналіз складу та структури поточних зобов’язань;
. Оцінка ефективності використання капіталу підприємства.
Аналіз проводять на базі певного періоду, який, зазвичай, становить 3-5 років.
Перші три етапи полягають у складанні аналітичних таблиць за даними балансу по відповідних статтях, звіту про власний капітал. Аналізують структури відповідних розділів пасиву, їх відсоткове співвідношення, величину, вартість усіх джерел капіталу, зміни, що відбулися протягом досліджуваного терміну, роблять висновки.
Четвертий етап передбачає розрахунок показників, які визначають джерела утворення та ефективність використання власних та залучених коштів. При цьому використовують як дані раніше згадуваних бухгалтерських документів, так і звіт про фінансові результати, звіт про рух коштів, оборотно - сальдова відомість, головна книга. Розраховані значення порівнюють з їх нормативними показниками і також складають відповідні висновки.
Ефективність використання капіталу характеризується розміром одержаного прибутку в процесі здійснення операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, а отже і тісно пов’язана з категорією витрат.
При оцінці показників ефективності використання власного капіталу розраховують різноманітні коефіцієнти, які допомагають визначити фінансову стійкість підприємства, яка залежить від обсягу власних, довгострокових та короткострокових позикових джерел коштів, ступінь ризику.
Для аналізу пасиву балансу використовують основні групи коефіцієнтів: фінансової стійкості, ділової активності, рентабельності. Дослідимо перелік основних показників та спосіб їх розрахунку на рис. 1.1.
Рис. 1.1. Показники ефективності використання капіталу
Значення вищезгаданих коефіцієнтів відображає обсяг приросту капіталу, його вплив на діяльність підприємства.
Досліджуваний вид аналізу повинен забезпечити можливість виявлення додаткових джерел залучення коштів, більш ефективних та дешевих, шляхів збільшення обсягу прибутку, за допомогою якого поліпшується структура та ефективність використання пасиву балансу, методів збільшення оборотності та рівня рентабельності власного капіталу.
Якщо правильно сформувати економічну політику роботи підприємства у сфері раціонального використання утворених пасивів та залучення додаткових коштів, то буде можливість впливати на такі показники як собівартість продукції, об’єм виробництва, продуктивність праці, а відповідно на обсяги реалізації, прибуток та рентабельність підприємства.
Таким чином, регулярність аналізу пасивів дозволить зменшити вплив негативних чинників при нестабільній економіці та забезпечити його нормальну роботу.
Подібні статті по економіці
Боргова безпека методологія оцінки та механізми забезпечення
Боргова
безпека підприємства є однією з найважливіших складових фінансової безпеки,
проблема якої стала найбільш актуальною в період світової фінансової кризи
2008-2010 рр. За цих обста ...
Українсько-німецьке спільне підприємство Електронтранс
Спільне
українсько-німецьке підприємство «Електронтранс» створене у 2011 році ПАТ
«Концерн-Електрон», компанією «Транс-Тек» (Німеччина) і ТзОВ «Автотехнопроект»
(м. Львів) з метою вироб ...
Тіньова складова національної економіки та напрямки протидії
Світовий історичний досвід господарювання показує, по-перше, що
"тіньова" економіка у різних масштабах існувала практично у всіх
економічних системах, по-друге, - багатогранні ...