Аналіз стану боргової безпеки України
Аналіз даних таблиці 2.1. свідчить про те, що більшість (14 із 19) фактичних значень індикаторів стану боргової безпеки України за 2011 р. не перевищували порогових значень (кількісних величин, порушення яких викликає несприятливі тенденції в економіці). Виняток становлять такі показники:
. Рівень зовнішньої заборгованості на одну особу. За даним індикатором передбачено порогове значення у 200 дол. США. Фактичний показник у 2011 р. становив 534,93 дол. США. З метою уникнення загрози, що виявлена за допомогою індикатора рівня зовнішньої заборгованості на одну особу, необхідно проводити політику оптимізації структури державного боргу України у напрямку зменшення частки його зовнішньої складової з одночасним утриманням загального обсягу державного боргу в межах, що не загрожують борговій безпеці держави.
. Відношення міжнародних резервів до короткострокового боргу. При рекомендованому нормативному значенні цього показника не менш ніж 100%, фактичне значення складає 67%. Це означає, що на теперішній момент Україна не має змоги використовувати свої міжнародні резерви для погашення короткострокового боргу.
. Відношення короткострокового боргу до валового зовнішнього боргу (140,38%) та до загальної величини боргу (88,82%) значно перевищує граничні значення для даних показників (50% та 25% відповідно), що вказує на диспропорції у структурі державного боргу України та надвелику частину у ній короткострокового боргу та довгострокових зобов'язань, що підлягали погашенню протягом 2011 року.
. Частка боргу номінованого в іноземній валюті у загальній величині боргу в 2011 році склала 64% при нормативному значенні цього показника у 30%. Відхилення від норми вказує на низький розвиток ринку цінних паперів в Україні та недовіру з боку населення при розміщенні своїх коштів через ОВДП.
Проведений аналіз з використанням відповідних індикаторів свідчить про задовільний стан боргової безпеки України на сучасному етапі. Загалом в умовах глобалізації світової економіки зовнішня заборгованість стає визначальною детермінантою боргової безпеки України.
Урядом України ведеться виважена й обережна боргова політика, оскільки, як зазначалося раніше, більшість показників, пов`язаних із державним та гарантованим державою боргом, відповідають діючим нормам та граничним значенням. Для того, щоб підвищити боргову безпеку, необхідно збільшити експорт товарів і послуг та удосконалити державну боргову політику щодо зовнішніх запозичень.
Водночас, рівень відношення загального зовнішнього боргу до експорту товарів і послуг в Україні, який перебуває у нормі згідно зі світовими рекомендаціями, свідчить про надвелику зовнішню заборгованість приватного та фінансового секторів, що підривають платоспроможність недержавного сектору економіки, який при масовому пред’явленні вимог кредиторів не зможуть відповісти за своїми зобов`язаннями, а це у, свою чергу, підірве довіру непривабливість вітчизняного капіталу через його високу ціну, яку значною мірою визначає рівень інфляції, який в Україні сьогодні надвисокий.
Таким чином, для всебічного аналізу стану боргової безпеки держави недостатньо використовувати лише індикатори платоспроможності та ліквідності. Потрібно передбачити також показники ефективності розміщення позик, зокрема відношення капітальних видатків державного бюджету до обсягу річних запозичень та відношення обсягу кредитних ресурсів, вкладених в інвестиційні проекти, до обсягу річних державних запозичень. Показники ефективності розміщення державних позик дозволять виявити та оцінити загрози борговій безпеці на етапі їх виникнення, що дозволить успішно попередити їх диверсифікацію.
Зазначимо фактори, які можуть мати позитивний вплив на економіку країни внаслідок зростання державного боргу: прискорення темпів економічного зростання; можливість здійснення масштабних капіталовкладень і реалізації довгострокових програм розвитку; кошти залучаються під значно менший відсоток і строки їх залучення носять довгостроковий характер у порівнянні з можливостями вітчизняної системи; позики, залучені суб’єктами господарювання, як правило, мають інвестиційне спрямування; реалізація програм довгострокового кредитування банками фізичних і юридичних осіб тощо.
Подібні статті по економіці
Фінансування інноваційних проектів через мережу інноваційних фондів
Економічна
криза в Україні призвела до того, що вітчизняна наука переживає надзвичайно
складні часи (бюджет Академії наук скоротився на 85% минулого рівня).
Проте
навіть в такий скла ...
Економіка сім'ї теоретичний аспект
Cкладність і суперечливість просування економіки України
шляхом ринкових реформ значною мірою пов'язані з недооцінкою загальної ролі
сектора сімейної економіки у формуванні ринкової сист ...
Ефективність використання матеріальних ресурсів на підприємстві ТОВ Гіпрон
В сучасних умовах господарювання економіка України потребує
глибоких і структурних зрушень.
В цих умовах центр економічної діяльності переміщується до
основної ланки всієї економіки п ...