Меню сайту

Боргова безпека України в контексті світової фінансової кризи

надмірна довіра до регулюючих органів та інвесторів до висновків рейтингових агентств;

наявність значної асиметричності інформації;

неадекватна система ризик менеджменту та свідомі маніпуляції топ-менеджменту.

Боргова криза, що охопила країни Європейського Союзу, здійснює значний негативний вплив на темпи розвитку національних економік та банківського сектору ЄС. Упродовж 2008-2010 років відбувся дефолт по борговим зобов’язанням у таких розвинутих європейських країнах як Греція та Ірландія, а у 2011 році за допомогою до Міжнародного валютного фонду та ЄС звернулася Португалія, якій надали пакет фінансової допомоги у розмірі 78 мільярдів євро. У січні 2012 року рейтингове агентство “Standard & Poor’s” понизило рейтинги Франції та Австрії та повторно знизило рейтинги Іспанії, Італії і п’яти інших членів країн ЄС, залишивши рейтинги Фінляндії, ФРН, Люксембургу та Нідерландів на попередньому рівні.

Станом на кінець 3 кварталу 2012 року найбільший обсяг державного боргу по відношенню до ВВП мали такі країни як Греція, Італія, Португалія, Ірландія. Фінансові аналітики говорять про ймовірність погіршення боргової ситуації у Бельгії, Франції та Великобританії, значення показника “debt-to-GDP ratio” перевищує 90%.

Рис. 2.1 Відношення обсягу державного боргу країн ЄС до ВВП станом на кінець 3 кварталу 2012 року

Проте, основна проблема боргової кризи в країнах єврозони не пов’язана з великими обсягами державної заборгованості. Відношення державної заборгованості до ВВП у країнах Євросоюзу в цілому є нижчим, ніж в Англії, США або Японії. Проблема полягає в тому, що країни Євросоюзу фактично не спроможні управляти кризовою ситуацією, що може спричинити значні фінансові втрати.

Основними проблемами країн Європейського союзу, що прямо та опосередковано стали детермінантами боргової кризи, на нашу думку є наступні:

значний рівень диспропорцій рівня економічного розвитку країн-членів ЄС;

погіршення фінансової дисципліни та наростання спекулятивних настроїв (ринок кредитних деривативів CDO, CDS);

“надлегкі” умови кредитування у період 2001-2008 років;

порушення Маастрихтських фіскальних критеріїв, що поєднувалося з маскуванням рівня дефіциту бюджету та обсягів боргових зобов’язань за допомогою складних валютних та кредитних деривативів;

негнучкість монетарної політики Європейського союзу.

Європейська боргова криза мала своїм наслідком погіршення динаміки економічного розвитку України, що спричинено наступними факторами:

наявністю тісних зовнішньоторговельних зв’язків з країнами-членами ЄС;

зниженням офіційного курсу євро до гривні;

наявністю значного обсягу іноземного капіталу у банківській системі України.

Криза в Україні незважаючи на зовнішню подібність умов, не є результатом лише значного рівня боргового навантаження на економіку країни, а спричинена, насамперед, структурними диспропорціями економіки, що виявляється в недостатній розвинутості фінансових ринків, що не дозволяє залучити кошти всередині країни.

Проте з огляду на зростаючу динаміку обсягу внутрішньої та зовнішньої заборгованості України, доцільним є аналіз рівня боргової безпеки України в контексті зростання ризиків настання другої хвилі загальносвітової фінансової кризи.

З рисунку 2.2. бачимо, що протягом 2008-2012 років обсяг державного боргу України зріс на 172,17% і станом на кінець 2012 року становив 515510,56 млн. грн. Відношення сукупного обсягу державного боргу до валового внутрішнього продукту згідно із п. 2 статті 18 Бюджетного кодексу України не повинно перевищувати 60%. Протягом 2008-2012 років даний показник подвоївся і на кінець 2012 року досяг значення 38,82%. Слід зазначити, що у світовій практиці відсутні єдині підходи до оцінки рівня боргової безпеки країни. Зокрема нормативним у світовій практиці вважається рівень зовнішнього боргу, що не перевищує 60% ВВП, відповідно до методики Світового банку - 50%, О.Барановський рекомендує дотримання граничного значення у 25%, а А.Ілларіонов - до 30%.

Рис. 2.2 Динаміка складових державного боргу України та показника “debt-to-GDP-ratio” за період 31.12.2008-31.12.2012 рр.

Згідно з Наказом Міністерства економіки України від 02.03.2007р. №60 було розроблено Методику розрахунку рівня економічної безпеки України, де офіційно визначено 5 показників економічної безпеки та їх граничні значення в Україні, серед яких показники боргової безпеки:

) відношення загального обсягу зовнішнього боргу до ВВП;

) рівень зовнішньої заборгованості на 1 особу;

) відношення державного зовнішнього боргу до річного експорту товарів і послуг;

) відношення сукупних платежів з обслуговування зовнішнього боргу до доходів державного бюджету;

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Вплив міжнародної торгівлі на розвиток національної економіки
Міжнародна торгівля є формою зв'язку між товаровиробниками різних країн, що виникає на основі міжнародного поділу праці, і виражає їхню взаємну економічну залежність. У літературі часто ...

Аналіз системи економічних відносин між господарюючими суб'єктами
Людині для існування необхідно виробляти життєві блага: продукти харчування, одяг, взуття, житло, транспортні засоби, меблі, засоби зв'язку, ліки та ін. Для виробництва благ потрібні ек ...

Аналіз економічного потенціалу підприємства та напрями підвищення ефективності його використання
Проблема підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняного виробництва, наявність конкретних переваг, що виступають гарантом тривалого та ефективного функціонування підприємства в ри ...

Copyright © 2025. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.