Меню сайту

Роль боргової безпеки для забезпечення фінансової безпеки України

Питання оцінки боргової безпеки України та її впливу на фінансову безпеку на сучасному етапі не вирішені. Це породжує небезпеку повторення негативного досвіду державних запозичень початку 90-х років.

В умовах глобалізації, коли стратегією України є євроінтеграція, для закріплення позицій серед розвинених країн, Україні необхідно вирішити питання забезпечення боргової та фінансової безпеки.

Актуальним є аналіз теоретичних та практичних проблем боргової політики, визначення боргового стану країни, показників боргової безпеки країни, а також розробка заходів ефективного управління запозиченнями, що б покращило економічне становище країни та забезпечило її фінансову безпеку.

Окремі аспекти окресленої проблеми досліджувалися зарубіжними та вітчизняними науковцями, зокрема, Р. Барро, Дж. Б’юкененом, Дж. Кейнсом, О. Барановським, Т. Філоненко. Однак залишається несформованим єдиний погляд щодо впливу державних запозичень на боргову безпеку країни.

Згідно із Законом України "Про основи національної безпеки України", боргова безпека - це такий рівень внутрішньої та зовнішньої заборгованості з урахуванням вартості її обслуговування й ефективності використання внутрішніх і зовнішніх запозичень та оптимального співвідношення між ними, достатній для вирішення соціально-економічних потреб, що не загрожує втратою суверенітету і руйнуванням вітчизняної фінансової системи.

Державний борг є складовою державних фінансів; це загальна сума випущених і непогашених боргових зобов’язань держави (як внутрішніх, так і зовнішніх). Державний зовнішній борг класифікується по видах кредитів (банківські і фірмові); по формах надання (валютні і товарні); в залежності від цільового використання (інвестиційні і не інвестиційні позики); за умовами надання (пільгові, за сплатою високих процентів, на компенсаційній основі); по строках повернення заборгованості; по умовах повернення боргу (одночасно, рівними чи не рівними частинами).

У практиці не має єдиного підходу щодо використання індикаторів боргової безпеки. Нормативним у світовій практиці вважається рівень зовнішнього боргу, що не перевищує 60% ВВП, відповідно до методики Світового банку - 50% від ВВП, О. Барановський рекомендує граничне значення 25%, а А. Ілларіонов - 30. Розвиток міжнародної фінансової системи характеризується значним зростанням обсягів зовнішньої державної заборгованості країн світу. Сумарна державна заборгованість країн світу досягла 68 % від світового ВВП. Самими закредитованості в сучасному світі є розвинені країни - США, Японія, Канада, держави Єврозони.

Державний борг України перевищив 50 млрд. дол., відношення загального обсягу державного боргу до ВВП - 40%. У 2012 році Україна має виплатити 53 млрд. грн. на обслуговування державного боргу. Такі показники є небезпечними для економіки. Наслідками є: зростання інфляції, випереджання цін над виплатами заробітних плат, залежність країни від кредиторів та збільшення зобов'язань України, девальвація національної валюти, значне подорожчання енергоносіїв тощо.

Необхідно у найкоротші строки розробити та затвердити стратегію боргової політики, здійснювати виплати на обслуговування державного боргу; аналізувати основні макроекономічні показниками боргової безпеки України; заохочувати інвесторів вкладати кошти у реальний сектор економіки, створити привабливі умови для ведення підприємницької діяльності (у тому числі виходу її з тіні), створити міцну правової базу для розвитку економіки; сприяти привабливості державних боргових інструментів тощо.

Подібні статті по економіці

Визначення чисельності працюючих на підприємстві
Персонал підприємства - це сукупність фізичних осіб, що перебувають з фірмою як юридичною особою у відносинах, регульованих договором найму. Він являє собою колектив працівників з певно ...

Економіка механічного цеху
Метою курсової роботи є практична реалізація теоретичних та методичних положень економічної теорії на рівні промислового підприємства та його виробничих підрозділів. Завданням курсово ...

АПК в сучасних умовах господарювання
Сьогодні сільськогосподарське виробництво і в цілому агропромисловий комплекс України перебувають у центрі суспільної уваги, оскільки і без того небагатий наш стіл останнім часом особливо з ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.