Власність як економічна категорія
Питання власності - основне в суспільній практиці виникнення, функціонування і розвитку будь-якої економічної системи, у чому наголошувалося ще у вченні К.А. Сен-Симона: «Власність - це фундамент соціального порядку - такий догмат, проголошений усіма факторами політичних наук. Ми зі свого боку вважаємо власність матеріальною основою соціального порядку».
Власність є складна і багатогранна категорія, яка виражає всю сукупність суспільних відносин - економічних, соціальних, правових, політичних, національних, морально-етичних, релігійних тощо. Вона займає центральне місце в системі, оскільки зумовлює спосіб поєднання робітника із засобами виробництва, мету функціонування і розвитку економічної системи, визначає соціальну структуру суспільства, характер стимулів трудової діяльності і спосіб розподілу результатів праці.
Підхід до власності повинен бути дуалістичним:
а) як процесу привласнення людьми до життєвих благ, а також самої людини, її робочої сили, інформації, цінних паперів, грошей тощо;
б) як відношенню приналежності людини життєвих благ, тобто її ставленню до останніх як до власних.
Власність за своєю економічною сутністю, з одного боку, відображує відносини між людьми з приводу присвоєння засобів виробництва, а з іншого - це спосіб поєднання робочої сили із засобами виробництва. Відносини власності виникають між людьми з приводу присвоєння матеріальних і духовних благ. Процес володіння власністю у кожному суспільстві здійснюється, умовно охоплюючи два етапи. На першому людина в процесі виробництва створює продукти, необхідні для споживання, і цим присвоює їх. Другий етап полягає в тому, що процес присвоєння і володіння охоплює вже все суспільство. Створені матеріальні блага розподіляються між членами суспільства відповідно до наявних капіталів, засобів виробництва та ресурсів.
Виходячи з цього, в економічному змісті власності слід розрізняти дві сторони: матеріально-речову (об'єкт власності) та соціально-економічну (відносини між людьми з приводу володіння і користування майном) [11, c. 49-50 ].
Хоча власність і присвоєння - поняття близькі, проте їх не слід ототожнювати.
Присвоєння - це конкретний суспільний спосіб володіння річчю. Воно формує і виражає визначальну рису як певної форми власності, так і її конкретних видів.
Розмежування поняття «власність» і «присвоєння» є необхідним: кожне з них чітко фіксоване і посідає своє місце у системі економічних відносин.
Присвоєння - складний багаторівневий соціально-економічний процес, що відповідає структурі господарського життя і розвивається разом з ним. Для первісного суспільства характерною була привласню вальна система, що поступово переходила до виробничого спрямування. Два типи господарства - привласнююче та виробниче, співіснують до цього часу, хоча роль кожного з них в економіці різних країн неоднакова. Обидва типи господарства можуть набувати форми натурального чи товарного виробництва або суміщати їх.
У разі якщо виробництво здійснюється в інтересах приватних осіб, то має місце та чи інша форма економічних відносин приватної власності (приватне присвоєння).
Коли виробництво здійснюється в інтересах групи людей, то йдеться про економічні відносини групового (колективного) присвоєння. Якщо виробництво функціонує в інтересах усього суспільства, це означає суспільне присвоєння.
Подібні статті по економіці
Автоматизована система обліку кадрів на підприємстві
Функціонування будь-якої
системи управління пов’язано з циркуля-цією в ній інформації. Будь-який процес
управління - перш за все, інфор-маційний процес, який передбачає виконання ...
Визначення факторів, що впливають на прибуток промислових підприємств та шляхів його підвищення
Тема
магістерської роботи: Визначення факторів, що впливають на прибуток промислових
підприємств та шляхів його підвищення
Актуальність
теми: Перехід до ринкової економіки потребує в ...
Визначення економічної ефективності використання нового екскаватора
Науково-технічний прогрес (НТП) - це процес розвитку і
удосконалення засобів і предметів праці, технологій і форм організації
виробництва на основі досягнень науки і техніки.
Здійснен ...