Об’єкти та суб’єкти власності
Тому не можна не погодитися з марксистським положенням, що всяке виробництво є привласнення індивідом предметів природи в рамках певної форми суспільства і через неї. Відносини привласнення охоплюють весь відтворювальний процес - від виробництва до споживання [10, c. 43]
Вихідним моментом привласнення є сфера виробництва. Саме тут створюється об'єкт власності і його вартість. Кому належать засоби виробництва, той і привласнює результати виробництва. Після цього процес привласнення продовжується через сфери розподілу та обміну, які виступають як вторинна і третинна форми привласнення.
Головним об'єктом привласнення в економічній системі, який визначає її соціально-економічну форму, цілі та інтереси є привласнення засобів виробництва та його результатів.
У своїх теоретичних поглядах К. Маркс вперше розмежував власність як економічну категорію і як правову. Він зазначає: «… відносини власності не в їх правовому вираженні як вольових відносин, а в їх реальній формі, тобто як виробничих відносин» і далі продовжуючи, К. Маркс робить висновок: «власність є тільки свідомим ставленням до умов виробництва як до своїх власних вона здійснюється тільки через саме виробництво».
Власність залишається тільки «юридичною», якщо вона не здобуває форму її «економічної реалізації», тобто не використовується у виробництві, або не приносить доход її власникові, і з іншого боку, власність дійсно виступає як «економічні відносини», якщо здійснюється її «економічна реалізація». Власник у процесі розширеного відтворення прагне:
Ø по-перше, накопичення засобів виробництва;
Ø по-друге, забезпечення їх збереження;
Ø по-третє, постійне їх оновлення.
Отже, власність - це ядро системи виробничих відносин, серцевина колективного суспільного способу виробництва, її називають ще основними, визначальними виробничими відносинами. [11, c. 49-50] Власність визначає характер функціонування не лише соціально-економічних, а й організаційно-економічних відносин. Вона визначає мету й мотиви розвитку виробництва.
Будь-які докорінні зміни в економічних відносинах мають починатися з відповідних перетворень у відносинах власності. Без цього не можна досягти істотних зрушень у господарському житті.
Подібні статті по економіці
Закономірності формування перехідної економічної системи та її особливості в Україні
Основна
частина даної курсової роботи складається з 2-х розділів. Перший розділ має
назву «Закономірності і особливості розвитку перехідних економік» і складається
з 3-х підрозділів. В ...
Інноваційні напрями регіонального розвитку
У
сучасних умовах господарювання інноваційна діяльність служить могутнім
каталізатором розвитку економіки, тому що вона являє собою інструмент
конкуренції.
Сьогодні
Україна пережива ...
Аналіз випуску готової продукції та її реалізації
За умов ринкової економіки господарчим суб’єктом
(підприємством) надані широкі права і можливості у реалізації своїх економічних
інтересів, вибору способів організації виробництва, збуту ...