Меню сайту

Недоліки капіталістичної власності і перехід до соціалізму

Продуктивні сили становлять собою сукупність засобів виробництва і людей, котрі завдяки знанням і виробничому досвіду, навичкам та вмінню приводять в дію засоби виробництва, виробляючи необхідні матеріальні блага Головною продуктивною силою суспільства є виробники, трудові кадри, котрі постійно вдосконалюють засоби праці, збагачують свій виробничий досвід, підвищують продуктивність праці і в результаті цього примножують суспільне багатство. Постійного розвитку та вдосконалення зазнають і речові елементи продуктивних сил, передусім знаряддя праці.

В надрах капіталістичного виробництва продуктивні сили досягають такого високого рівня усуспільнення, що їх нормальне функціонування стає неможливим у рамках приватної власності і обумовленої нею анархії" виробництва. Під впливом вимог продуктивних сил, вказують К Маркс і Ф.Енгельс, капіталістичні відносини власності, залишаючись буржуазними, набувають все більш усуспільнену форму: на зміну окремому власнику приходять акціонерні товариства, монополістичні об'єднання, державне підприємництво і регулювання. Все це свідчить про те, що економічна система капіталізму сама себе заперечує, зживає. Як зазначав К. Маркс, відбувається ліквідація капіталістичного способу виробництва в межах самого капіталістичного виробництва.

Ще більш швидко і масштабно усуспільнення виробництва відбувається в епоху монополістичного капіталізму, коли посилюється концентрація виробництва, великих масштабів набуває одержавлення підприємств і навіть галузей, зростає потреба у запровадженні обліку джерел сировини і ринків збуту, впровадження планування та прогнозування економіки. Все це свідчить про те, що в надрах капіталізму визрівають умови для суспільного регулювання народного господарства

Ці умови стають ще більш зрілими з переростанням монополістичного капіталізму в державно-монополістичний. В рамках цього останнього формуються основи механізму суспільного нагляду, суспільного регулювання економіки. Концентрація і централізація капіталу, розгалужена банківська система утворюють форму суспільного рахівництва, спільного розподілу засобів виробництва Достатньо робітничому класу завоювати політичну владу, щоб весь цей апарат економічного управління використати в інтересах всього суспільства, в інтересах суспільного контролю виробництва і споживання.

Неминучість зміни економічної системи капіталізму економічною системою соціалізму зумовлена не тільки зрілістю матеріальних передумов соціалізму, а й наростанням внутрішніх суперечностей капіталізму.

Капіталістичне усуспільнення виробництва монополіями не тільки не усуває суперечність між суспільним характером виробництва і капіталістичними виробничими відносинами, а й загострює її, доводить до крайньої межі. Впроваджувані елементи планомірності та організованості не звільняють капіталізм від конкуренції, анархії виробництва, криз, міжімперіалістичних конфліктів.

Сказане зовсім не означає, що в умовах монополістичного або державно-монополістичного капіталізму відбувається стагнація, закупорювання продуктивних сил. Вони продовжують розвиватися, але їм стає все тісніше в рамках капіталістичних виробничих відносин, і передусім в рамках капіталістичних відносин власності.

Тобто має місце загострення основної суперечності капіталізму - суперечності між суспільним характером виробництва і приватнокапіталістичним способом привласнення його результатів.

Гігантське усуспільнення виробництва в органічному поєднанні з різким загостренням суперечностей капіталізму переконливо свідчать про зрілість економічної системи капіталізму для заміни її більш прогресивною економічною системою.

Надзвичайно високий ступінь розвитку світового капіталізму, зміна вільної конкуренції державно-монополістичним капіталізмом, підготовка банками та союзами капіталістів апарату для суспільного регулювання процесу виробництва та розподілу продуктів, зростання пограбування працівників монополіями і таке інше робить неминучим перехід до вищого стану суспільного господарства - соціалізму.

Суспільна власність, яка є основою соціалізму, виступає основою нових відносин виробництва, розподілу, обміну та споживання, оскільки:

- вона економічно об'єднує всіх трудящих як рівноправних і господарів та учасників виробництва, котрі працюють безпосередньо на суспільство;

- об'єднує всі державні та кооперативні підприємства в єдине ціле, тобто народне господарство, в якому з товарного обороту виключені заводи, фабрики, земля і робоча сила, хоча і зберігається товарна форма міжгосподарського зв'язку самостійними колективами;

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Витрати діяльності підприємства в умовах ринкової економіки
Становлення і розвиток в Україні ринкової інфраструктури докорінно змінюють економічне, інформаційне і правове середовище функціонування підприємств, сутність їхньої господарської діяль ...

Види і мотиви злиття і поглинання
А.В. Дудар викладач Донецького державного університету управління Торезький коледж, А.І. Войтенко студентка Донецького державного університету управління Торезький коледж. В статті ...

Договірні взаємовідносини і партнерські зв'язки у підприємницькій діяльності
Договір є одним з основних видів зобов’язань по передачі товару, продукції чи наданні послуг в власність та розпорядження. Історія правового регулювання договору нараховує майже 4 тисяч ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.