Завдання та джерела інформації аналізу матеріальних витрат та собівартості продукції
Собівартість - один з показників ефективності ресурсів. Завданнями аналізу собівартості продукції є:
· встановлення динаміки і ступеня виконання плану із собівартості;
· визначення факторів, що вплинули на динаміку показників собівартості і виконання плану щодо них, величини і причини відхилень фактичних витрат;
· аналіз собівартості різних видів продукції;
· виявлення резервів подальшого зниження собівартості продукції.
Джерела інформації для аналізу матеріальних затрат: план матеріально-технічного постачання, заявки, договори на постачання сировини і матеріалів, форми статистичної звітності про наявність і використання матеріальних ресурсів і його витратах на виробництво і реалізацію продукції, планові і звітні калькуляції собівартості виробів, що випускаються, дані про нормативи і норми витрат матеріальних ресурсів .
Важливим показником, що характеризує роботу підприємств, є собівартість продукції, робіт і послуг. Від її рівня залежать фінансові результати діяльності підприємств, темпи розширеного відтворення, фінансовий стан суб'єктів господарювання.
Аналіз собівартості продукції, робіт і послуг має дуже важливе значення. Він дозволяє з'ясувати тенденції зміни даного показника, виконання плану за його рівнями, визначити вплив факторів на його приріст, встановити резерви й дати оцінку роботі підприємства щодо використання можливостей зменшення собівартості продукції.
Об'єктами аналізу собівартості продукції є наступні показники:
· повна собівартість товарної продукції в цілому й за елементами витрат;
· витрати на гривню продукції;
· собівартість окремих виробів;
· окремі статті витрат;
· рентабельність виробництва;
· рентабельність продукції.
Планування й облік собівартості на підприємствах ведуть за елементами витрат і калькуляційними статтями витрат.
Елементи витрат: матеріальні витрати (сировина й матеріали, купівельні комплектуючі вироби й напівфабрикати, паливо, електроенергія, теплоенергія і т.д.), витрати на оплату праці, відрахування на соціальні потреби (ЄСВ), амортизація основних засобів, інші витрати (амортизація нематеріальних активів, орендна плата, обов'язкові страхові платежі, відсотки за кредитами банку, податки, що включаються до собівартості продукції, відрахування до Пенсійного фонду тощо).
Джерелами інформації є: «Звіт про витрати на виробництво і реалізацію продукції (робіт, послуг) підприємства (організації)», планові і звітні калькуляції собівартості продукції, дані бухгалтерського обліку: синтетичні і аналітичні рахунки, що відображують витрати матеріальних, трудових і грошових коштів, відповідні відомості, журнали-ордери і, в необхідних випадках, первинні документи і т.д.
Мета аналізу собівартості продукції - пошук можливостей зниження (оптимізації) витрат і способу управління, при якому керівник господарюючого суб'єкту може використати ці можливості для збільшення прибутку підприємства. Найважливішими шляхами зниження собівартості продукції (операційних витрат) є економія всіх видів ресурсів, які використовуються у виробництві.
Основними джерелами інформації для аналізу витрат підприємства є первинні документи, регістри синтетичного й аналітичного обліку, фінансова звітність. Основні завдання аналізу собівартості послуг: 1) Перевірка прийняття рішень відносно собівартості реалізованої продукції; 2) Об'єктивна оцінка виконання прийнятих рішень, виявлення відхилень; 3) Вивчення резервів зниження собівартості реалізованої продукції.
Основними джерелами інформації для аналізу собівартості продукції (робіт, послуг) є (рис. 1.1):
Рис.1.1. Джерела інформації для аналізу собівартості продукції (робіт, послуг)
Найважливішими шляхами зниження собівартості продукції (операційних витрат) є економія всіх видів ресурсів, які використовуються у виробництві.
Про ефективність використання матеріальних ресурсів в галузях матеріального виробництва судять за наступними показниками:
· динамікою матеріальних витрат (без амортизації) на 1 грн. продукції (робіт, послуг);
· відносної економії матеріальних витрат (без амортизації);
· витраті найважливіших видів матеріальних ресурсів у натуральному вираженні на вартісну суму продукції.
Подібні статті по економіці
Аналіз виробництва та реалізації продукції
В
сучасних умовах ринку і конкуренції значно зростає актуальність та необхідність
проведення аналізу виробництва та реалізації продукції. Це пояснюється тим, що
зі зміною кон'юктури рин ...
Ефективність технічного переоснащення підприємств легкої промисловості
План
науково-технічного розвитку передбачає систему взаємопов’язаних заходів по
підвищенню техніко-економічного рівню виробництва на підставі впровадження
самої передової й високоефекти ...
Грошова оцінка земель в Україні
Земля являється одним з основних елементів виробництва, за допомогою
якого країна створює матеріальні цінності. Поряд з тим земля є природним
об’єктом, який вже існує і не створюється лю ...