Газова промисловість Росії: проблеми
Експорт газу є для РАТ «Газпром» тим «буфером», який оберігає його від банкрутства і забезпечує стійке фінансове положення також і всередині країни за рахунок перерозподілу. коштів навіть в умовах жорсткого оподаткування.
Наближення до цивілізованого внутрішнього ринку газу може бути обумовлено тільки загальним підйомом економіки Росії, супроводжуваним різким скороченням неплатежів і зацікавленістю потенційних споживачів в гарантованих поставках газу.
У перехідний до такого ринку період пріоритет повинен бути відданий державному регулюванню ринку при збереженні монополії РАО «Газпром». Надалі, мабуть, у найближчі роки, в залежності від досягнутих темпів зростання ВВП і продукції промисловості слід очікувати етапу створення конкурентного середовища та часткового саморегулювання газових ринків.
Умови державного регулювання внутрішнього газового ринку були закладені в 1995 р, коли був прийнятий Закон РФ «Про природні монополії», а також видано Указ Президента РФ про утворення Федеральної економічної комісії (ФЕК).
У сучасній російській економіці, на думку більшості фахівців, включаючи Р. І. Вяхірєва і А. А. Макарова, регулювання газового ринку повинне враховувати тенденцію територіальної диференціації цін на газ і відмову від зрівняльного підходу до формування цих цін.
Зараз на території Росії газ для промислових підприємств коштує майже однаково. І хоча витрати на його транспортування досягають 75% реальної вартості, різниця в тарифах становить всього 25%. До 1998 р. не було і цієї різниці. Одну й ту ж ціну за газ платили і в Західному Сибіру, де видобувається велика частина російського газу, і за тисячі кілометрів від неї - Центральному Чернозем’я або Ростовській області.
Завдання розробки принципів раціонального територіального зонування Росії і формування зональних цін на газ поки все ще далека від вирішення, хоча існують попередні оцінки РАТ «Газпром» рівня цін на газ для періоду 1996-2006 рр на регульованих зональних ринках Росії (в дол. / 1 тис. м3, без ПДВ і акцизних зборів).
Слід зазначити, що перехід до диференційованої системи цін на природний газ пов'язаний з рядом істотних труднощів, головні з яких пов'язані з соціальними обмеженнями на зростання цін для споживачів з низькою платоспроможністю, а також з незавершеністю методології обліку виробничих витрат на всіх стадіях просування газу до споживача - від видобутку до розподілу між окремими категоріями користувачів.
Ще одна проблема, що має для газової галузі особливе значення, - енергозбереження.
У квітні 1996 р. було прийнято Федеральний закон «Про енергозбереження», який визначає основні принципи енергозберігаючої політики, її економічні та фінансові механізми, які дозволяють, зокрема, продавати зекономлений газ за договірними цінами як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках, а також отримувати різні пільги з оподаткування та митних зборів.
Прийняття цього закону дозволяє
• знизити навантаження на навколишнє середовище і скоротити природоохоронні витрати;
• зберегти потенціал газових запасів вугілля для майбутніх поколінь;
• пожвавити діяльність малого та середнього бізнесу, що використовує ресурси, що вивільняються газу для виробництва моторного палива, скрапленого газу для населення та ін.;
• знизити енергоємність ВВП і продукції промисловості.
Газова промисловість Росії: перспективи розвитку
Намітилася, в кінця 90-х рр стабілізація економіки Росії сприяє зростанню внутрішнього споживання газу в Росії, а також поступового відновлення зростання газовидобутку.
У цих умовах РАТ «Газпром» проводить активну стратегію, спрямовану на збереження монополії на регульованих зональних ринках газу. В якості регульованих покупців при цьому виступають регіональні газорозподільні компанії і великі кінцеві споживачі газу, безпосередньо приєднані до магістральних газопроводів. Передбачається, що у випадках перевищення встановлених ФЕК граничних рівнів річного споживання газу споживачі будуть виводитися на контрактний нерегульований ринок. Ціни на регульованих і нерегульованих фрагментах зональних ринків газу при використанні РАТ «Газпром» активної стратегії можуть відрізнятися майже в 2 рази. За даними РАТ «Газпром», ціни на зональних ринках газу поблизу західного кордону Росії, тобто на експортних «висновках» російського газу, нині впритул наблизилися до експортних цінами в нерегульованому секторі.
Подібні статті по економіці
Договірні взаємовідносини і партнерські зв'язки у підприємницькій діяльності
Договір
є одним з основних видів зобов’язань по передачі товару, продукції чи наданні
послуг в власність та розпорядження. Історія правового регулювання договору
нараховує майже 4 тисяч ...
Дослідження рівня життя населення
Дослідження рівня життя населення є завжди актуальною темою,
оскільки стосується безпосередньо основних пріоритетів суспільного розвитку
людської цивілізації.
Рівень життя населення я ...
Українсько-німецьке спільне підприємство Електронтранс
Спільне
українсько-німецьке підприємство «Електронтранс» створене у 2011 році ПАТ
«Концерн-Електрон», компанією «Транс-Тек» (Німеччина) і ТзОВ «Автотехнопроект»
(м. Львів) з метою вироб ...