Меню сайту

Еволюція поглядів на економічне зростання та сталий розвиток

Подібність моделей щодо постановки і вирішення багатьох питань зростання з формально-математичної точки зору не означає їхньої тотожності. Вони різняться як деякими вихідними позиціями, так і побудовою. Головною умовою рівноваги у Харрода є рівність заощаджень і інвестицій, а у Домара - рівність грошового доходу (сукупного попиту) і виробничих потужностей (сукупної пропозиції). Модель Домара передбачає повну зайнятість, у Харрода - це умова природного темпу. Модель Харрода - Домара спрощена, бо враховує лише один фактор зростання, а саме інвестиції, і спирається вона на прийняття багатьох припущень. Тому самі автори вважали її не більш як інструментом теоретичного аналізу.

У середині 50-х років XX ст. з критикою кейнсіанських уявлень про механізм економічного зростання виступили представники неокласичного напряму. Сплеск інтересу до здобутків науки в даному плані з боку політичних діячів цілком поясненний. На думку професора Пенсильванського університету Карла Шелла, тут діяли дві причини: по-перше, загальний стан "холодної1' війни та усвідомлення ролі економічного змагання між СРСР і США, по-друге, повсюдно зросла увага до менш розвинутих в економічному відношенні країн.

Такої думки дотримувався і славнозвісний дослідник П. Самуельсон: " .Увага, яка приділялася розвиткові бідних районів, і виклик, кинутий радянськими темпами зростання, породили велику занепокоєність стосовно питання, чи задовільні наші темпи зростання". Аналогічні трактування знаходимо і в інших працях. Так, за словами Є. Домара, з одного боку, настала запізніла стурбованість через те, що повна зайнятість у західній системі неможлива без зростання, а з іншого - масштабне світове протистояння робить його умовою самого існування системи.

Дослідження проблеми зумовило необхідність у чіткому окресленні змісту вживаних термінів. У трактуванні їхнього сенсу не було одностайності. Поступово викристалізувалася думка, що слід розрізняти зростання кількісне і якісне, і це асоціювалося, відповідно, з поняттями "зростання" і "розвиток": "Треба постійно пам'ятати, - писав А. Пезенті, - що розвиток не є рівносильним кількісному зростанню, він включає в себе і якісні зміни, які зачіпають зв'язки між різними явищами".

До 70-х років радянські науковці фактично не займалися зазначеними проблемами. Теорія економічного зростання подавалася як буржуазна, не відповідна єдино істинному марксистському вченню про відтворення. Поняттями "економічне зростання" і "економічний розвиток" послуговувалися як синонімами.

У зарубіжній літературі простежуються кілька підходів до сенсу поняття "економічне зростання". Найчастіше його розуміють як кількісне збільшення показників. Зокрема, використовується такий показник, як темп приросту ВВП (ВНД, НД) за певний проміжок часу або на душу населення. Так, К. Макконнелл і С. Брю визначають економічне зростання як "збільшення або реального обсягу продукції (ВНП), або реального обсягу продукції на душу населення". Щодо необхідності враховувати не тільки кількісні, але також і якісні показники, то її засвідчує таке висловлювання: "Кращим мірилом економічного зростання є реальний валовий національний продукт, доповнений даними про дозвілля, чисельність і склад населення, якість продукції і неекономічні фактори". У цьому ж контексті звучить твердження британського економіста Дж. Харвея: "Під терміном "зростання" звичайно розуміють не просто збільшення обсягу продукції, що випускається в цілому в країні, а зміну рівня добробуту її мешканців". Відомий американський учений С. Кузнець, удостоєний Нобелівської премії за дослідження в царині проблем економічного зростання (1971 p.), пропонує розглядати це поняття як "постійне збільшення виробництва благ, призначених для задоволення людських потреб".

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Загальна характеристика господарської діяльності ДП Тростянецьводоканал
Актуальність дипломної роботи полягає у орієнтації на підготовку кваліфікованих фахівців для фінансової системи держави, які повинні об'єктивно оцінювати економічні процеси, що відбуваю ...

Боргова безпека методологія оцінки та механізми забезпечення
Боргова безпека підприємства є однією з найважливіших складових фінансової безпеки, проблема якої стала найбільш актуальною в період світової фінансової кризи 2008-2010 рр. За цих обста ...

Економіка механічного цеху
Метою курсової роботи є практична реалізація теоретичних та методичних положень економічної теорії на рівні промислового підприємства та його виробничих підрозділів. Завданням курсово ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.